Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Čeští velvyslanci se sešli v Praze, s ministrem Kulebou jednali o ruské agresi
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští velvyslanci se sešli v Praze, s ministrem Kulebou jednali o ruské agresi

 

Dopady ruské války na Ukrajině, nová bezpečnostní strategie a současné priority české zahraniční politiky. Tato témata dominovala letošní poradě českých velvyslankyň a velvyslanců v Černínském paláci. Tu zahájili předseda vlády Petr Fiala a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Během prvního dne porady k vedoucím zastupitelských úřadů promluvil také ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba (více zde Ministr Lipavský jednal s ukrajinským protějškem Kulebou | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz). Ukrajinský ministr představil současné ukrajinské diplomatické úsilí směřující k mírovému ukončení ruské agrese proti Ukrajině. Jeho základem je 10bodový mírový plán prezidenta Zelenského, který Česko plně podporuje.

Česko je opět vidětJsme čitelní. Jsme aktivní v pomoci Ukrajině a máme jasnou hodnotovou zahraniční politikuPodařilo se nám vrátit Česko na mapu světa. Česká diplomacie brání hodnoty naší země a spoluutváří její bezpečnost,řekl na úvod porady ministr zahraničních věcí Jan Lipavský ve svém projevu (Články a projevy ministra Lipavského (2023) | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)).

Šéf české diplomacie promluvil k vedoucím zastupitelských úřadů také o nově přijaté bezpečnostní strategii. „Součástí Strategie je i ujištění, že když budeme do své bezpečnosti investovat, tak ji ve spolupráci se spojenci dokážeme zajistit. A právě proto považuji za zásadní, že v nové Bezpečnostní strategii je zahraniční služba jasně definována jako nedílná součást bezpečnostního systému státu. Jste to vy, diplomaté, kteří dlouhodobě formujete prostředí, které nám umožní prosazovat životní zájmy našeho státu, získávat informace a detekovat krizové procesy ve světě. Péče o bezpečnost země patří k hlavním úkolům české diplomacie,“ řekl Jan Lipavský.

Před velvyslanci letos vystoupili také další členové vlády – Jana Černochová, ministryně obrany, ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Na 120 velvyslankyň, velvyslanců, generálních konzulek a konzulů se během porady zabývali nejen aktuálními zahraničněpolitickými otázkami, ale také podporou lidských práv, zlepšováním konzulární služby českým občanům či ekonomické diplomacii.

.