Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Česko ukončilo repatriaci občanů z Izraele
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko ukončilo repatriaci občanů z Izraele

 

V pátek 13. října 2023 dopoledne ukončilo Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s Ministerstvem obrany repatriaci českých občanů z Izraele, na který zaútočilo teroristické hnutí Hamás. Ze země odletělo 228 osob vládními speciály. Nejmladšímu bylo jen pár měsíců a nejstarší pasažérce 93 let. Čeští diplomaté v Izraeli nadále zůstávají, aby pomohli dalším individuálním cestovatelům.
 

„Šlo o jednu z logisticky nejnáročnějších akcí. Během tří dnů jsme vypravili 6 speciálů, které dovezly do Česka 228 osob. Naše kapacity z Prahy jsme zároveň poskytli 73 izraelským občanům, kteří se vraceli pomoci své vlasti v tuto nelehkou dobu,“ shrnul ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Právě šéf české diplomacie vzal po své návštěvě Izraele na palubu 44místného speciálu prvních 34 osob. Vzhledem k vysokému zájmu českých občanů o evakuaci bylo ve spolupráci s ministerstvem obrany rozhodnuto o další pomoci, kterou zajistila Armáda ČR prostřednictvím dalších vládních letadel. „Bylo mi ctí osobně přivítat na letišti ve Kbelích naše občany, kteří se brzy ráno vrátili do České republiky. Jsem ráda, že jsme spolu se vzdušnými silami a ministerstvem zahraničí dokázali rychle a operativně reagovat a zorganizovat repatriaci,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Do evakuační akce bylo zapojeno jak ústředí ministerstva zahraničí, tak kolegové ze zastupitelských úřadů v Tel Avivu a Ramalláhu. Ministerstvo zároveň během středy zpřísnilo upozornění na cesty tak, že doporučuje cestovat do Izraele jen v nezbytných případech. Zprovoznilo také Infolinku Izrael (+420 222 264 200), která odbavila téměř 200 hovorů a bude fungovat ještě během dnešního dne do 20 hodin.

„Chci poděkovat svým kolegům za absolutní nasazení, díky kterému se nám podařilo pomoci mnoha lidským osudům. Byl to špičkový výkon naší diplomacie a je mi ctí pracovat s týmem takových profesionálek a profesionálů,“ uzavřel Lipavský. Ačkoliv repatriace byla oficiálně ukončena, náš zastupitelský úřad pokračuje v asistenci českým občanům, kteří by ze země chtěli odcestovat, nebo se nacházeli v nesnázích.

V provozu zůstává nouzová linka ambasády v Tel Avivu (052-328 6622 ; z mezinárodní volací sítě +972 523 286 622) a nouzová linka styčného úřadu v Ramalláhu (+972 296 55 95).

 

Česko ukončilo repatriaci občanů z Izraele

Česko ukončilo repatriaci občanů z Izraele

.