Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Česko pokračuje v humanitární pomoci Ukrajině
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko pokračuje v humanitární pomoci Ukrajině

 

Ministerstvo zahraničních věcí pokračuje v humanitární podpoře Ukrajiny, která čelí ruské agresi. Řešení českých firem tak pomáhá jak vnitřně vysídleným Ukrajincům bez domova, tak tamnímu zdravotnickému systému.

„Už když jsem před začátkem války předával přímo na Ukrajině dar v podobě několika tisíc traumasetů, věděl jsem, že země bude v následujících měsících potřebovat masivní humanitární pomoc. Proto jsme s kolegy na ministerstvu zahraničí ve spolupráci s ukrajinskou stranou detailně vytipovali, v jakých oblastech může Česko nejvíce pomoci. Dnes spolupracujeme nejen se státními institucemi, ale také s nevládními organizacemi a soukromými firmami,“ popsal ministr zahraničí Jan Lipavský.

Poskytnuta tak byla například evakuační, humanitární a zdravotnická vozidla, včetně vybavení pro potřeby Ukrajinského červeného kříže. Významné podpory se dostalo vnitřně vysídleným uprchlíkům a hostitelským komunitám ve formě víceúčelové finanční pomoci, zajištění pravidelné teplé stravy či distribuce prostředků osobní hygieny a pomůcek pro předškolní děti.

Vzhledem k tomu, že Rusko nadále pokračuje v ničení bytové a energetické infrastruktury Ukrajiny, ministerstvo zahraničí významně pomáhalo při zajištění dlouhodobě kvalitního bydlení těm, kteří přišli o své domovy. Nejdříve jsme poskytli modulární obytné jednotky. Součástí ubytování je plně vybavená kuchyň, toalety a umývárna. Druhou oblast tvoří dodávky energetických jednotek k zajištění tepla v domácnostech, a to v celkové hodnotě téměř 20 milionů korun. V těchto dnech je na cestě také 500 kusů topidel na propan butan jako humanitární pomoc domácnostem, které byly po ruském bombardování elektráren a tepláren postiženy výpadky tepla.

Podobně významnou oblastí bylo zdravotnictví, které se potýkalo s nárůstem nemocných a zraněných osob a poničenými zdravotnickými zařízeními. Česko se tak například podílelo na renovaci operačních sálů Lvovské regionální nemocnice veteránů či renovaci jednotky urgentní a intenzivní péče Lvovské multidisciplinární klinické nemocnice. Podíleli jsme se také na vybavení onkohematologického oddělení dětské nemocnice v Černigově. Dále jsme zprostředkovali také dodávku mobilní sanitky a komunikační techniky pro mobilní zdravotnické jednotky. Na pomoc ukrajinským zdravotníkům dodáme dva mobilní zdravotnické autobusy. První z nich bude zařízen k poskytování první pomoci a stabilizaci pacientů včetně obnovy životních funkcí. Druhý bude vybaven zařízením umožňujícím převoz pacientů v kritickém stavu včetně provádění nezbytných lékařských zákroků.

Česká pomoc Ukrajině bude pokračovat i v tomto roce. Oblasti, na které soustředíme pomoc v letošním roce, hodláme rozšířit například do školství (dodávky školních autobusů), zemědělství (dodávky zemědělské techniky) či telekomunikace.

.