Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Foto (zleva): ředitelka EUDA a rektorka College of Europe Federica Mogherini, Dorota Saitzová, Jan Zdrálek, generální tajemník ESVČ Stefano Sannino, stálá představitelka ČR v Politickém a bezpečnostním výboru Jitka Látal Znamenáčková
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko má první dva absolventy Evropské diplomatické akademie

 

Čtyřicet mladých diplomatů z členských a kandidátských zemí EU završilo intenzivní devítiměsíční výcvik pilotního ročníku Evropské diplomatické akademie symbolicky na Den Evropy, 9. května. Čeští diplomaté Dorota Saitzová a Jan Zdrálek byli mezi absolventy programu, jehož cílem je poskytnout evropských diplomatům komplexní výcvik v oblasti vnějších vztahů Evropské unie.

V úterý 9. května proběhla v bruselském sídle Evropské služby pro vnější činnost (ESVA) závěrečná ceremonie historicky prvního ročníku Evropské diplomatické akademie (EUDA). Vedle absolventů se ceremonie též zúčastnili zástupci z diplomatických misí zúčastněných států a vedoucí pracovníci ESVA. Úspěšný start projektu vyzdvihli ve svých projevech generální tajemník ESVA Stefano Sannino, ředitelka EUDA Federica Mogherini, poradce pro EUDA Fernando Gentilini i tři zástupci z řad absolventů EUDA.

Pilotní ročník Evropské diplomatické akademie zajišťovala Evropská služba pro vnější činnost ve spolupráci s univerzitou College of Europe v belgických Bruggách a polském Natolinu. Čtyřicet diplomatů (21 žen a 19 mužů) z členských států, kandidátských zemí a institucí EU se mělo soustředit na dva hlavní cíle: 1) osvojit si a rozšířit své znalosti a dovednosti v oblasti vnějších vztahů EU a (nejen) evropské diplomacie a 2) budovat týmového ducha.

Diplomaté zahájili program na konci srpna 2022 v Polsku, kde se seznámili s problematikou hranic EU, jejich ochrany a migrace, a podnikli exkurze k ukrajinské a běloruské hranici. V polovině září se přesunuli do Belgie, kde se v Bruggách věnovali teoretickému i praktickému výcviku diplomatických znalostí a dovedností. Diskutovali s více než 150 významnými hosty od Vysokého představitele EU Josepa Borrella přes autorku Globální strategie EU Nathalie Tocci až po zvláštního zmocněnce EU pro západní Balkán Miloslava Lajčáka. Nejméně jednou týdně probírali aktuální otázky zahraniční politiky EU s diplomaty přímo v ústředí ESVA v Bruselu. Na závěr obou semestrů absolvovali komplexní vyjednávací simulace Rady pro zahraniční vztahy a krizové mediace konfliktu.

Z Evropské diplomatické akademie si absolventi odnáší bohatou síť kontaktů a čerstvě nabyté znalosti a dovednosti o vnitřním i vnějším fungování EU, které budou moci zúročit ve své práci pro českou a evropskou diplomacii.

V letech 2023/2024 proběhne druhý pilotní ročník Evropské diplomatické akademie. Na základě vyhodnocení obou pilotních ročníků plánuje Evropská služba pro vnější činnost založit EUDA na permanentní bázi.

Video ze závěrečné ceremonie EUDA naleznete na následujícím odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=tlmiUzF0p00&t=2s&ab_channel=EuropeanExternalActionService%28EEAS%29

.