Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Návštěva emirátského ministra v Černínském paláci
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko a Spojené arabské emiráty soustředily svou pozornost na vědu a obchod

 

Delegace 68 představitelů vlády, firem a univerzit ze Spojených arabských emirátů se v Praze setkala se 120 zástupci českých státních úřadů, společností, vysokých škol a výzkumných center. Business fórum na MZV ČR zahájil premiér Petr Fiala společně se státním ministrem Spojených arabských emirátů Ahmedem Al Sayeghem. Ministr financí Zbyněk Stanjura s Emiráty podepsal dohodu o zamezení dvojímu zdanění a náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák vedl politické konzultace.

Ve dnech 23. - 24. května 2023 navštívila Česko delegace Spojených arabských emirátů, vedená státním ministrem zahraničních věcí Ahmedem Al Sayeghem.  Ministr Al Sayegh byl přijat předsedou vlády Petrem Fialou, setkal se ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou a účastnil se zahraničněpolitických konzultací s náměstkem ministra zahraničních věcí Jiřím Kozákem.

U příležitosti návštěvy uspořádalo MZV ve spolupráci s dalšími resorty, Hospodářskou komorou, Svazem průmyslu a obchodu a AVDZP obchodní fórum, na kterém se setkalo téměř sedm desítek emirátských představitelů vlády a vládních agentur, včetně tamní vesmírné agentury, vysokých škol, firem a investičních fondů, s více než 120 českými protějšky.

Obchodní fórum zahájil předseda vlády Fiala. Ve svém vystoupení připomněl svou nedávnou návštěvu SAE a setkání s emirátským prezidentem. Ministr Al Sayegh vyzdvihl vyspělost českého průmyslu a možnosti pro spolupráci ČR a SAE ve světě. Ministr financí Stanjura v úvodu fóra podepsal s emirátským partnerem dohodu o zamezení dvojímu zdanění, která po své ratifikaci zlepší podmínky pro vzájemný obchod. S úvodním slovem vystoupili rovněž prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a za Akademii věd ČR prof. David Honys.

„Spojené arabské emiráty patří mezi nejvýznamnější exportní teritoria pro Česko mimo EU. Obchodní výměna roste a aktuálně přesahuje 1 miliardu amerických dolarů ročně. Úspěšná návštěva početné emirátské mise potvrdila silný zájem obou stran o další rozvoj spolupráce, obchodu a investic,“ uvedl náměstek Kozák.

Při následných sektorových stolech projednávali čeští a emirátští zástupci firem, univerzit a agentur konkrétní možnosti spolupráce v následujících oborech: vzdělávání a univerzitní spolupráce, energetika včetně obnovitelných zdrojů, zemědělství a životní prostředí, pokročilé technologie, zdravotnictví včetně zdravotních technologií, výzkumu a lázeňství, a obchod a investice.

Členové emirátské delegace rovněž osobně navštívili řadu českých firem a pracovišť, mimo jiné České vysoké učení technické, laserové pracoviště ELI Beamlines, centrum BIOCEV či firmy jako SpaceKnow a VRgineers. S Českou zemědělskou univerzitou pak podepsali memorandum o spolupráci. Představitelé emirátského bezpečnostního sektoru navštívili také veletrh IDET v Brně.

.