Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác hostil Česko-německý strategický dialog
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Černínský palác hostil Česko-německý strategický dialog

 

V úterý 23. května se v Černínském paláci uskutečnily každoroční konzultace pracovní skupiny „Zahraniční a evropská politika“ v rámci Česko-německého strategického dialogu. Letošní jednání bylo zaměřeno zvláště na posílení spolupráce v době probíhající agrese Ruska proti Ukrajině s mnoha důsledky včetně zvýšeného geopolitického napětí ve světě.

Konzultace měly ambiciózní agendu, soustředěnou do tří pilířů: bezpečnost, evropská politika a energetika. Čeští a němečtí představitelé jednali o válce na Ukrajině, dopadech tohoto konfliktu a možnostech další pomoci Ukrajině a také o přístupu k Rusku, dále jednali o poválečné obnově Ukrajiny a podpoře této země při přípravách na vstup do EU.

Důležitým tématem byly možnosti další spolupráce v oblasti energetické bezpečnosti, při jejímž zajištění hrají naši partneři a sousedé zásadní roli. Dále se konzultace zaměřily na regionální otázky, například západnímu Balkánu, Africe a Latinské Americe, Číně, Indo-Pacifiku a střední Asii.

Česko-německý Strategický dialog navazuje na Česko-německou deklaraci z roku 1997 a je od svého vzniku v roce 2015 jedním z pilířů česko-německých vztahů. Zastřešuje spolupráci na úrovni vlád v 11 prioritních oblastech, kterých se kromě resortů zahraničí a Úřadu vlády aktivně účastní také další ministerstva (např. MO, MŽP, MPO, MD, MK, MŠMT, MV ad.). Cílem Strategického dialogu je propojit resorty a další relevantní aktéry s jejich německými partnery, a zároveň společně definovat dlouhodobější, strategické cíle na pozadí současného dění v Evropě i ve světě.

.