Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský v rámci cesty po Jižní Americe navštívil Argentinu
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničí Lipavský návštěvou Argentiny zakončil cestu po Latinské Americe

 

Navázat na úspěšnou spolupráci, představit nové možnosti obchodních a politických vztahů i povzbudit českou krajanskou komunitu v Jižní Americe. To byly hlavní motivy cesty ministra Jana Lipavského do Argentiny, kterou navštívil 11. a 12. dubna 2024. Zároveň tak zakončil svou pětidenní cestu po Latinské Americe.
 

„Česko a Argentina sdílejí stejné demokratické principy a hodnoty, podobnou kulturu a evropský původ a těžíme z rozsáhlé obchodní a investiční spolupráce. Argentina je tradičním obchodním partnerem Česka v Latinské Americe. Prohlubování hospodářské spolupráce, investičních aktivit, cestovního ruchu a posilování kulturní, akademické a vědecké spolupráce je důležitější než kdy jindy,“ popsal ministr Lipavský. Šlo o první návštěvu českého ministra zahraničních věcí v zemi po více než 13 letech.

Ve dvou dnech se šéf české diplomacie sešel se zástupci několika argentinských ministerstev. Ve čtvrtek se po jednání s ministryní zahraničí Dianou Mondino ministr Lipavský setkal také s šéfem resortu obrany Luisem Petrim. S oběma hovořil nejen o společných hodnotách, ale i o konkrétních obchodních příležitostech.

Druhý den návštěvy odstartoval návštěvou parlamentu Buenos Aires, kde byl Jan Lipavský jmenován čestným hostem města. Následovala návštěva předsedy zahraničního výboru Kongresu Argentiny Fernanda Iglesiase. „Prosperita a bezpečnost jdou ruku v ruce - a platí to pro Česko i Argentinu,“ doplnil po jednání šéf české diplomacie. Na závěr programu se pak ministr Lipavský sešel s argentinskou ministryní pro bezpečnost Patricií Bullrich.

Pro Česko je kromě rozvoje politických a ekonomických vztahů zásadní podpora Čechů žijících v zahraničí a právě Argentina patří mezi země s největší krajanskou komunitou v celé Jižní Americe - přibližně padesát tisíc obyvatel Argentiny má české občanství. Ministr Lipavský se proto v sídle českého velvyslanectví v Buenos Aires setkal se zástupci krajanských spolků nejen z Argentiny, ale také z Paraguaye a Uruguaye a vyzdvihl jejich důležitost v udržování a posilování českého odkazu.

„Letos si připomínáme 100 let od navázání vzájemných vztahů. České velvyslanectví v Buenos Aires uspořádalo společně se svými argentinskými partnery řadu vzpomínkových akcí. V současné době připravujeme výstavu k tomuto výročí, která se uskuteční v květnu během Iberoamerického týdne v Praze,“ uzavřel Lipavský.

galerie

Ministr zahraničí Lipavský návštěvou Argentiny zakončil cestu po Latinské Americe / Foreign Minister Lipavský Concludes His Tour of Latin America with a Visit to Argentina

.