Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Mexiko teotihuacán
Mexiko Mexiko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Specifika cestování a nároky na fyzickou i psychickou připravenost cestovatele v Mexiku jsou určeny mj. časovým rozdílem (- 7 hod.), celoroční smogovou situací či vysokou nadmořskou výškou. Teploty jsou zde vysoké, v zimě jsou ovšem velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Období dešťů nastává v závislosti na zeměpisné poloze v měsících květen – září a často znamená záplavy a znepřístupnění některých silnic či lokalit.

Ve Spojených státech mexických, především v hlavním městě a turisticky atraktivních místech, často dochází k napadení či okradení cizinců, nelze vyloučit i únosy za účelem získání výkupného
(ačkoli toto se týká spíše místního obyvatelstva, dávejte si pozor na pouliční taxi či osamělé ulice). Proto doporučujeme, aby se turisté pohybovali po Mexiku ve skupině, rozdělili a uschovali své finanční prostředky na několika místech a kromě dokladů disponovali také jejich fotokopiemi (jak vytištěnými, tak ideálně uloženými např. v e-mailové schránce). Nedoporučuje se pohybovat po silnicích po západu slunce, chodit po městech v noci, navštěvovat odlehlá místa, nosit při sobě cennosti či větší finanční obnosy a nocovat v přírodě či neregistrovaných zařízeních. Bezpečnost cestování MHD, ale také pouličním taxi, se v posledních letech velmi zhoršila. Relativně nejbezpečnější je objednání radiotaxi, dobře funguje uber, beat apod. Na letištích a autobusových stanicích se nachází stánky předplacených „taxi autorizado“, které jsou bezpečnější, ovšem také dražší.

Všeobecně také platí, že je zapotřebí se vyhýbat konfliktům, ať už v nočních klubech (Cancún, Acapulco, Cabo San Lucas, Mazatlán), kde se pohybují kriminální živly, nebo při politických demonstracích.

Zhoršená bezpečnostní situace se aktuálně projevuje jednak na severu země při hranicích s USA (Tamaulipas, Nuevo León, Michoacán, Durango, Sonora, Chihuahua), jednak v okolí hlavního města (Estado de México) a v něm a také v oblasti Yucatánu a Quintana Roo (bojůvky místních drogových organizací). Útoky zpravidla nejsou namířeny proti turistům nebo cizincům, nicméně může se stát,
že se turista ocitne ve špatný čas na špatném místě. Často dochází k přepadení turistů v okolí archeologické památky Palenque (Chiapas), zejména na silnici Palenque – San Cristóbal de las Casas.

Z důvodu omezení automobilového provozu v hlavním městě Mexiku je zde zaveden systém zvaný "Hoy no circula" (Dnes nejezdí), což znamená, že podle koncového čísla SPZ jeden den v týdnu automobil zůstává odstavený mimo provoz. Toto opatření se vztahuje i na automobily cizích SPZ, osvobozeny jsou pouze nejnovější vozy. K zapůjčení automobilu je nutno předložit mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu. Cestovat lze po placených či neplacených dálnicích (značeny ”CUOTA” a ”LIBRE”). Poplatky za užití dálnic jsou poměrně vysoké, neplacené dálnice jsou však ve špatném technickém stavu a někdy na nich dochází k přepadávání. Nedoporučuje se cestovat vozem v noci. Při řízení motorových vozidel v Mexiku se doporučuje maximální opatrnost, místní styl jízdy je velmi neukázněný. Naopak cestování dálkovými autobusy lze doporučit, jsou na dobré úrovni a bezpečné. Stopování se nedoporučuje. V Mexiku neexistuje přednost chodců (ani na označeném přechodu) a při přecházení silnice i na semaforem řízené křižovatce je nutná opatrnost.

K cenám zboží a služeb (mimo potravin, léků a tiskovin včetně knih) je připočítávána 16% IVA (DPH) a dodatečná 5 % DPH na luxusní předměty a zboží + 2 % TUA na turistické služby (v hotelech a obdobných ubytovacích zařízeních k místním letenkám a pod.). Nutno upozornit, že ceny služeb jsou většinou na propagačních materiálech uváděny bez těchto daní, tzn. je potřeba ujistit se o konečné částce za služby před jejich využitím. Spropitné činí 10-15 % podle vlastního uvážení a ve většině případů není zaúčtováno v ceně.

V souvislosti s místními hygienickými podmínkami se doporučuje pít pouze balenou vodu, loupat veškeré ovoce a zeleninu či je dezinfikovat v antibakteriálním roztoku, a nestravovat se u pouličních stánků či v pochybných restauracích. Turisté jsou často v Mexiku postiženi průjmovými onemocněními a existuje riziko nákazy žloutenkou, cholerou, dengue a střevními parazity (zejména amébami). Proto je před cestou vhodné podrobit se očkování a po návratu do ČR se podrobit příslušným vyšetřením. Doporučuje se vzít s sebou mezi jinými protiprůjmové léky, krém s vysokým ochranným faktorem a repelent (vše lze také zakoupit v lékárnách větších měst). Proti časovému posunu, smogu v hl. městě, pocitu nedostatku kyslíku z výšek a horku se doporučuje užívat vitamíny a pít hodně tekutin. V případě výškové nemoci je nutný okamžitý přesun do níže položených oblastí.

Studenti by neměli cestovat do Mexika bez mezinárodního studentského průkazu ISIC, neboť po jeho předložení je poskytnut zdarma nebo se slevou vstup do muzeí a turisticky zajímavých objektů. Sleva se někdy poskytuje i z jízdného autobusem.

Mexiko je zemí s častým výskytem zemětřesení, proto by se jeho návštěvníci měli co nejdříve po příjezdu seznámit s instrukcemi, jak se v případě zemětřesení chovat. Instrukce naleznou v ubytovacích zařízeních.

Na některých místech v Mexiku (především mezi indiánským obyvatelstvem) je nebezpečné fotografovat. Vždy je nutné předem fotografovanou osobu nebo majitele fotografovaného objektu požádat o svolení. Ve většině případů je za fotografii nutné zaplatit.

V Mexiku se lze často dostat do situace, ve které je požadován úplatek.

V celých Spojených státech mexických je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.