Venezuela Venezuela

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Cestovatelé by vždy měli mít sjednáno cestovní pojištění s dostatečným krytím na celou dobu pobytu. Před jakoukoli zahraniční cestou také důrazně doporučujeme registraci v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí).

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR nedoporučuje cestovat do Venezuely kvůli dlouhodobě špatné bezpečnostní a ekonomické situaci. V zemi panuje nedostatek potravin, vody, léků a benzínu.

 

Země se potýká s vysokou mírou kriminality, přepadení a vraždy se rozmohly i mimo hlavní město, takže reálné nebezpečí ozbrojeného přepadení hrozí v současnosti na území celého státu, a to i ve dne. Únosy jsou součástí venezuelské reality. Většina obětí únosů jsou venezuelští občané, avšak únosy cizinců rovněž byly zaznamenány (včetně občanů ČR). Nedoporučuje se nosit viditelně šperky, dražší typy hodinek, fotoaparátů atp. V bezpečí nejsou nutně ani cenné věci ponechané v hotelovém pokoji. Pokud turista tráví pobyt na jednom místě, doporučujeme využít bezpečnostních hotelových schránek. Při přepadení se nedoporučuje klást odpor, neprovádět prudké pohyby a vše požadované odevzdat.

 

Nedoporučujeme cestovat do oblasti v pásmu 80 km od kolumbijské hranice v regionech Zulia, Tachira a Apure. Toto území je kontrolované výhradně organizovaným zločinem, jsou tu aktivní ilegální ozbrojené skupiny a pašeráci drog. Otevírací doba hraničních přechodů s Kolumbií byla omezena v důsledku opatření přijatých v rámci boje proti pašování drog. Při překračování venezuelsko-kolumbijské hranice po celé její délce je zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti, neboť hraniční přechody bývají často místem kriminálních aktivit.
 

Ve venezuelských pobřežních vodách byly zaznamenány případy pirátství, zvl. kolem přístavu Puerto La Cruz a ve vodách mezi Venezuelou a Trinidadem. Na ostrově Isla Margarita rovněž dochází k ozbrojeným přepadením. Nebezpečné oblasti jsou především centrum Porlamaru, Playa El Agua a El Yaque.

 

V Caracasu se z bezpečnostních důvodů nedoporučuje ubytovat se v oblasti Sabana Grande a je velmi nebezpečné vstupovat do tzv. „barrios“ či „ranchitos“ (slumy, které se vyznačují vysokou mírou kriminality). Dochází k přepadení z motocyklů v zácpách cestou z caracaského letiště. Během pobytu v Caracasu je naprosto nevhodné pohybovat se pěšky po městě po setmění.

 

V poslední době často dochází k masovým demonstracím v Caracasu a dalších větších městech. V některých případech jsou demonstrace provázeny výbuchy násilí, včetně použití střelných zbraní. Cestovatelům doporučujeme vyhýbat se všem větším shromážděním.

 

Pokud se čeští občané ocitnou v situaci akutní nouze, mohou kontaktovat pohotovostní linku velvyslanectví České republiky v Bogotě: +57 320 367 3296, které je příslušné k poskytnutí konzulární pomoci. Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje, že zastupitelský úřad v Bogotě má na území Venezuely velmi omezené možnosti pomoci.

 

Zdravotní doporučení: Nikde nepít vodu z kohoutku.

 

Doporučená očkování: tetanus, obrna, záškrt, tyfus, žloutenka A a B, žlutá zimnice.

 

Časový rozdíl mezi Venezuelou a Českem je v letním období mínus 6 hodin, v zimním období mínus 5 hodin. Období sucha trvá od listopadu až do dubna, období deště od května do října.

 

Další informace možno nalézt např. na https://www.wewillnomad.com/destination/venezuela

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.