Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Venezuela laguna Canaima
Venezuela Venezuela
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Úřední jazyk: španělština

Měna: bolívar

Roční období: Doba sucha - listopad až duben; doba dešťů - květen až říjen.

Bezpečnostní situace ve Venezuele je kritická. V zemi existuje vysoká míra kriminality, jejíž závažnost a intenzita jsou stále krajně nepříznivé. Přepadení a vraždy se rozmohly i mimo hlavní město, takže reálné nebezpečí ozbrojeného přepadení hrozí v současnosti na území celého státu, a to i ve dne. Únosy jsou součástí venezuelské reality. Většina obětí únosů jsou venezuelští občané, avšak únosy cizinců rovněž byly zaznamenány (včetně občanů ČR). Nedoporučuje se nosit viditelně šperky, dražší typy hodinek, fotoaparátů atp. V bezpečí nejsou ani cenné věci ponechané v hotelovém pokoji. Pokud turista tráví pobyt na jednom místě, doporučujeme využít bezpečnostních hotelových schránek. Při přepadení se nedoporučuje klást odpor, neprovádět prudké pohyby a vše požadované odevzdat.
V poslední době často dochází k masovým demonstracím v Caracasu a dalších větších městech. V některých případech dochází na těchto demonstracích k výbuchům násilí, včetně použití střelných zbraní. Nabádáme k vyhýbání se všem větším shromážděním.
V Caracasu není z bezpečnostních důvodů doporučeníhodné ubytovat se v oblasti Sabana Grande a je velmi nebezpečné vstupovat do tzv. „barrios“ či „ranchitos“ (slumy, které se vyznačují vysokou mírou kriminality). Dochází k přepadení z motocyklů v zácpách cestou z caracaského letiště. Během pobytu v Caracasu je naprosto nevhodné pohybovat se pěšky po městě po setmění.
Na ostrově Isla Margarita rovněž dochází k ozbrojeným přepadením. Nebezpečné oblasti jsou především centrum Porlamaru, Playa El Agua a El Yaque.
Nedoporučujeme cestovat do oblasti v pásmu 80 km od kolumbijské hranice ve státech Zulia, Tachira a Apure. V této oblasti jsou aktivní ilegální ozbrojené skupiny a pašeráci drog. Otevírací doba hraničních přechodů s Kolumbií byla omezena v důsledku opatření boje proti pašování drog. Při překračování venezuelsko-kolumbijské hranice po celé jejich délce je zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti, neboť hraniční přechody bývají často místem kriminálních aktivit.
Ve venezuelských pobřežních vodách byly zaznamenány případy pirátství, zvl. kolem přístavu Puerto La Cruz a ve vodách mezi Venezuelou a Trinidadem.

Zdravotní doporučení: Nikde nepít vodu z kohoutku.

Doporučená očkování: tetanus, obrna, záškrt, tyfus, žloutenka A a B, žlutá zimnice.

Časový rozdíl: 5 hodin v zimním čase, 6 hodin v letním čase.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.