Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Argentina ledovec
Argentina Argentina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnostní situace v Argentině se v celonárodním měřítku zhoršuje; na tomto nepříznivém trendu se podepisuje zejména rostoucí kriminalita v Buenos Aires a dalších velkých aglomeracích. K většině případů okradení českých návštěvníků Argentiny, které pomáhá řešit Velvyslanectví ČR v Buenos Aires, dochází právě na těchto místech.

I když násilné trestné činy cíleně zaměřené proti zahraničním návštěvníkům jsou spíše ojedinělé, především ve velkých městech nabádáme k ostražitosti a dodržování obvyklých a zkušeným cestovatelům notoricky známých pravidel pasivní prevence: nikdy neztrácejte z dohledu své osobní věci, v restauracích si např. nezavěšujte kabelky na opěradla židlí, nevystavujte zbytečně na odiv fotoaparáty a cennosti, při fotografování věnujte pozornost osobám ve svém nejbližším okolí, stejně jako při nákupech, kdy sahejte po peněžence diskrétně až v okamžiku placení, ve večerních hodinách se vyhýbejte postranním ulicím a pokud je to možné, pohybujte se ve skupinách, nenavštěvujte chudinské čtvrti, které se např. v Buenos Aires nacházejí i přímo v centru města, pro případ přepadení s použitím násilí nebo přímo zbraně se nikdy nebraňte a mějte připravený jistý obnos na hotovosti, kterým můžete útočníka uspokojit a odvrátit další agresi.

Mezi nejrizikovější části Buenos Aires patří čtvrť Boca, kde nedoporučujeme pohyb mimo několik málo ulic navštěvovaných turisty (okolí známého Caminita, nikoliv však již cestu z tohoto místa k několik set metrů vzdálenému stadionu Boca Juniors) a i tam je nutno dávat mimořádný pozor na kapesní zloděje, dále čtvrť San Telmo (krádeže zejména o víkendových bleších trzích), ve večerních hodinách centrum (tzv. “microcentro”, zejména pěší zóna ulice Florida a okolí), všechny stanice příměstské vlakové dopravy (zejména Retiro, Constitución) a autobusová nádraží, kde nikdy nespouštějte oči ze všech svých zavazadel (stejně jako na mezinárodním letišti Ezeiza a vnitrostátním Aeroparque). Oblíbeným působištěm kapesních zlodějů jsou pak městské autobusy a metro. V nočních hodinách se doporučuje používat v Buenos Aires cenově vcelku přijatelné taxislužby (ještě lépe pak služby radiotaxi, nikoli náhodně zastavená vozidla).

Poměrně často se lze setkat s falešnými bankovkami, zejména vyšších hodnot (20, 50 a 100 pesos). Nikdy neměňte peníze s pouličními směnárníky, mírně lepší kurs nikdy nevyváží riziko, kterému se tím vystavujete. Dávejte pozor na vracené bankovky v restauračních zařízeních levnějšího typu nebo ve večerních hodinách při placení v taxících, kdy není na peníze dobře vidět.

Časté jsou demonstrace na mnoha místech Argentiny, zvláště pak v Buenos Aires. Manifestace jsou téměř na denním pořádku a značně blokují městskou dopravu. Bohužel pravidelně dochází i k zablokování jediné příjezdové komunikace na mezinárodní letiště Ezeiza na dobu až několika hodin, čímž může být ohrožen odlet plánovanou linkou. Doporučujeme vyhýbat se všem podobným akcím, neboť bývají vyhledávaným prostorem pro kapesní zloděje.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.