Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily
Norsko je signatářem Schengenské úmluvy a proto nejsou při vstupu z jiné země EU nebo Schengenského prostoru prováděny hraniční kontroly. Tato skutečnost se však může v závislosti na nových okolnostech (např. epidemických) měnit a proto doporučujeme českým občanům mít při překračování hranic vždy připraven ke kontrole platný cestovní doklad, tj. cestovní pas ČR nebo OP.
Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.
Naprostá většina obyvatel Norska se domluví anglicky, v oblasti cestovního ruchu nebývá problémem domluvit se německy.
V Norsku lze velmi snadno používat mezinárodní platební karty, síť bankovních automatů je hustá, téměř všechny obchody a služby karty přijímají.
Norský stát má monopol na výrobu, dovoz a distribuci alkoholu. Alkoholické nápoje jsou zatíženy vysokými daněmi a jsou tedy velmi drahé. Není povoleno požívání alkoholu na veřejnosti. Většina turistických ubytoven rovněž nepovoluje prodej a pití alkoholu. Platí značná omezení pro kuřáky, není dovoleno kouření v uzavřených veřejných prostorách a restauracích. Nekouří se při jízdě v dopravních prostředcích apod.
Zelená karta potvrzující zákonné pojištění motorových vozidel není oficiálně zapotřebí, ale pro zjednodušení situace v případě havárie lze plně doporučit její obstarání. Český občan, jako občan EU/Evropského hospodářského prostoru může v Norsku používat řidičský průkaz vydaný v ČR po dobu jeho platnosti. Český občan může požádat o výměnu platného řidičského průkazu za norský, není k tomu však povinen.
Vozidlo registrované v zahraničí může být do Norska bezcelně dovezeno a řízeno jedině osobou, která má trvalý pobyt mimo Norsko. Toto vozidlo nesmí být komerčně využíváno. Další informace k této problematice lze nalézt na http://www.toll.no.
Pro řidiče za jízdy (se spuštěným motorem auta) platí zákaz telefonování mobilním telefonem, pokud není vozidlo vybaveno zařízením "handsfree". Řidiči by si měli důsledně hlídat svou jízdu na norských silnicích a dálnicích, za nedodržení silničních pravidel (např. nedodržení maximální povolené rychlosti) jsou ukládány vysoké pokuty. Vozidla jsou v Norsku kontrolována z hlediska dodržování maximálního povoleného zatížení, za přestupky jsou ukládány vysoké pokuty.
Uživatelé silnic a dálnic v Norsku platí mýtné ve stanovených úsecích (mosty, tunely, vjezd do centra některých měst, dálnice).
V Norsku je na dálnicích rychlost omezena na 110 km/h, na většině míst však je dále snížena. Na silnicích s obousměrným provozem (tvoří většinu délky i hlavních evropských tahů – E16, E 39 aj.) je rychlost omezena na 80 km/hod. V obcích a na častých úsecích, kde existuje pravděpodobnost srážky se zvěří, i nižší. Doporučujeme tuto rychlost dodržovat. Místní občas jezdí o 10 km rychleji, ale vyšší rychlost nebývá obvyklá ani v nočních hodinách, při malém provozu či na přehledných úsecích. Pokuty za nedodržení rychlosti jsou velmi vysoké a bývají spojeny se zadržením řidičského průkazu a zákazem řízení v Norsku. Stejně tak, jako alkohol za volantem. Norové předpisy zásadně dodržují a jejich porušování návštěvníky netolerují. Mohou tedy policii na rychle jedoucí automobil sami upozornit.
Vybírání mýta je automatizováno, tj. řidič projede mýtnou bránou a nezastavuje. Placení mýtného i jeho výše je většinou avizováno značkou na kraji silnice před mýtnou bránou. Pokud je vozidlo vybaveno předplatnou elektronickou kartou (jen komerční vozidla a vozidla s váhou nad 3,5 tuny), průjezd se z karty odečte.
Ostatní vozidla jsou při průjezdu vyfotografována a platby za průjezdy jsou fakturovány na adresu majitele vozidla (a to i v rámci zemí EU). Mezi průjezdem mýtnou bránou a obdržením faktury může být až půlroční prodleva. Platby jsou shromažďovány firmou Park Trade Europe a fakturovány službou Epass24). Další informace lze nalézt na webové stránce norské správy silnic http://vegvesen.no a na webové stránce týkající se mýtného systému v Norsku AutoPASS: http://www.autopass.no resp. https://www.autopass.no/en/user/foreign-vehicles/.
Některé vnitrozemské silnice protínající pohoří a náhorní plošiny (včetně hlavních tahů) bývají v zimě uzavřeny a jsou sjízdné prakticky pouze v období červen-září.
V létě platí v Norsku zákaz rozdělávání otevřeného ohně. Zatímco tábořit se stanem i bez něj se může téměř všude, rozdělávat oheň či grilovat lze pouze v zařízení k tomu určeném, většinou v kempu.
Rychlé změny počasí a atmosférického tlaku mohou ovlivnit zdravotní stav vnímavějších jedinců. Je třeba nepodceňovat náročné klimatické podmínky a jejich proměnlivost. Nedoporučuje se vycházet do rozsáhlých lesních oblastí s minimem osídlení jednotlivě.
Doporučujeme sledovat předpověď počasí na webových stránkách norského meteorologického institutu http://www.yr.no , kde jsou uváděna i zvýšená nebezpečí povodní, ohně či sněhu a náledí. Současně upozorňujeme, že od 15. dubna do 15. září platí na celém území Norska zákaz rozdělávání otevřeného ohně v přírodě, s výjimkou k tomu výslovně vyhrazených míst (ohnišť).
Bezpečnostní situace v zemi je relativně dobrá, přesto je vhodné zachovávat základní pravidla obecné ostražitosti - mít pod trvalou kontrolou zavazadla, doklady a finance, nejlépe rozděleny na několika místech.
převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV