Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Norsko fjord
Norsko Norsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Norsko má velmi přísné předpisy pro dovoz a vývoz některých druhů zboží; je možno do nich nahlédnout na webové stránce http://www.toll.no. Českým občanům doporučujeme před cestou do Norska zkontrolovat aktuální informace na uvedené internetové stránce z důvodu jejich možné aktualizace ze strany norských úřadů.


V hotovosti lze bez omezení dovézt nebo vyvézt bankovky a mince v hodnotě max. 25.000 NOK. Vyšší částku je nutné přihlásit a zapsat do předepsaného formuláře; najde-li kontrola vyšší nepřiznanou částku, zabaví ji a uloží pokutu.
Currency - Norwegian Customs (toll.no)

Zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky dovoleny pouze v menším množství pro osobní potřebu, doporučuje se mít potvrzení lékaře, nejlépe v angličtině), dále zbraní, střeliva a zábavné pyrotechniky (bez speciálního povolení), ptáků a exotických zvířat.


Bezcelně je možno dovézt zboží v hodnotě do 6.000 NOK (při návštěvě mimo Norsko do 24 hod. do 3.000 NOK), tato částka zahrnuje též alkohol a tabák.
The value limit - Norwegian Customs (toll.no)


Množství alkoholu a tabáku, které lze do Norska bezcelně dovézt:
1 litr lihovin a 1,5 litru vína a 2 litry piva a 200 ks cigaret nebo 250g tabáku a 200 ks tabákového papíru.
Kvóta pro tabák nemůže být měněna za jakékoliv alkoholické nápoje. Kvóta lihovin může být vyměněna za 1,5 litru vína nebo piva, zatímco kvótu na víno lze vyměnit za stejné množství piva. Kvóta vína nebo piva nesmí být vyměněna za alkoholické nápoje s vyšším obsahem alkoholu.

Alkohol mohou dovážet pouze osoby starší 18 let, alkohol s obsahem 22% a více pouze osoby starší 20 let.
Alcohol and tobacco quotas - Norwegian Customs (toll.no)


Masa a mléčných výrobků lze do Norska ze zemí EHP bezcelně dovézt celkem max. 10 kg. Pro osobní spotřebu je možné dále bez dalšího povolení dovézt do 10 kg ovoce a zeleniny, do 25 ks řezaných květin, do 3 kg cibulí či hlíz květin, do 5ks pokojových rostlin z evropských zemí a do 50 balení semen. Bez speciálního povolení není možné dovézt brambory v jakémkoliv množství.
Meat, milk, cheese and other foods - Norwegian Customs (toll.no)
Fruit, vegetables, plants, flowers and seeds - Norwegian Customs (toll.no)


Informace o předpisech pro dovoz psů a koček lze získat na http://www.mattilsynet.no / Cestování se zvířaty do Norska | Norský úřad pro bezpečnost potravin (mattilsynet.no) a v zásadě znamenají, že takové zvíře musí mít identifikační čip, musí být vybaveno pasem EU (EU Passport) a doklady o provedeném očkování proti vzteklině a dalších prohlídkách. Zvíře (kočka/pes) musí být očkováno proti vzteklině nejméně 21 dní před vstupem do Norska a musí být platné po celou dobu pobytu v Norsku. Dle zkušenosti zastupitelského úřadu bývá na hranicích problém s očkováním platným pro období 3 let, ačkoliv je zapsáno, pokud tam lhůta není explicitně vyznačena. Psi dále musí být odčerveni (proti Echinococcus multilocularis) nejdéle 1-5 dní (24-120 hodin) před vstupem do Norska. Odčervení musí provést veterinární lékař a záznam o provedení musí být uveden v pasu psa. Zvířecí doklady musí být zkontrolovány norskou celnicí na hraničním přechodu/letišti.
Important information for anyone bringing a cat or dog into Norway (mattilsynet.no)

Viz též informace Státní veterinární správy na http://www.svscr.cz

Dovoz některých psích plemen a jejich kříženců musí mít speciální povolení od norské policie, jedná se o plemena:

Americký ptibulteriér
Americký stafordširský teriér
Brazilská fila
Tosa-inu
Argentinská doga
Československý vlčák
Banned dogs (breeds) in Norway | The Norwegian Food Safety Authority (mattilsynet.no)

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.