Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Chorvatsko pobřeží Fazana
Chorvatsko Chorvatsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnostní situace na území Chorvatska je dobrá. Zejména po dobu letní turistické sezóny působí preventivně dostatečná přítomnost uniformované policie na pevnině i na moři. Přesto je třeba věnovat soustavnou pozornost svým osobním věcem, zejména dokladům a finančním prostředkům, a chránit je před případnými kapsáři, kterým nahrává zvýšená koncentrace osob v letoviscích. Pod trvalým dohledem je třeba mít své věci i na plážích. Doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost dodržování dopravních předpisů a vždy brát ohled na zvýšený výskyt cyklistů, uživatelů koloběžek, chodců a dalších účastníkům silničního provozu.

LESNÍ POŽÁRY

Zejména během letních měsíců hrozí v Chorvatsku zvýšené riziko výskytu lesních požárů. Pro lesní požáry je v Chorvatsku typické, že zejména díky velmi silnému větru se oheň může velmi rychlé šířit.

Ačkoliv mají chorvatské záchranné složky s hašením lesních požárů velké zkušenosti a jsou za tímto účelem dobře vybaveny, doporučuje se v případě výskytu požáru zachovat maximální obezřetnost. Informace o požáru je vhodné neprodleně předat prostřednictvím linky 112 či 193 (hasiči) záchranným složkám.

V souvislosti s rizikem požáru se českým občanům doporučuje registrace do systému DROZD (https://drozd.mzv.gov.cz/), pomocí kterého může MZV kontaktovat občany a poskytnout jim v případě hrozícího nebezpečí potřebné informace.

Dobrým zdrojem informací jsou často sami místní občané (zejména poskytovatelé ubytování) nebo místní noviny či zpravodajské portály.

Informace o aktuálních požárech je možné nalézt rovněž na webu Chorvatského hasičského svazu: https://hvz.gov.hr/)

DROGY

Upozorňujeme, že v Chorvatsku je trestné držení jakéhokoliv i sebemenšího množství drog a omamných látek, byť i pouze pro osobní potřebu. Kontrola držení takovýchto látek může být namátkově prováděna kdykoliv během pobytu na území. Osoby přechovávající drogy jsou následně trestány finančně nebo i odnětím svobody. Upozorňujeme zejména na zvýšené riziko výskytu drog a na důkladné policejní kontroly na vyhlášených party místech jako je pláž Zrće na ostrově Pag. Kontroly provádějí často i příslušníci chorvatské policie operující v civilu, kteří během zákroku prokáží příslušnost k policii. Upozorňujeme, že takové kontrole jsou čeští občané povinni se podrobit a neklást fyzický odpor. V opačném případě může být jejich jednání kvalifikováno jako napadení úřední osoby a může vést k omezení na osobní svobodě a rovněž případnému trestnímu stíhání.

DOPRAVNÍ SITUACE

Řidiči by měli v letních měsících počítat s hustým provozem, tvorbou kolon a častými kritickými situacemi na místních silnicích. Řidiči musí věnovat řízení vozidla zvýšenou pozornost, včetně dodržování pravidelných přestávek v jízdě. Nejčastější příčinou nehod českých občanů na chorvatských silnicích a dálnicích je právě únava po dlouhé jízdě, nepřiměřená rychlost a nedodržování dostatečné vzdálenosti při jízdě v koloně.


V Chorvatsku je sice povolena hranice 0,5 ‰ obsahu alkoholu v krvi řidiče, nicméně v případě dopravní nehody je požití alkoholu považováno za zásadní přitěžující okolnost. Proto je třeba se konzumace alkoholu před jízdou nebo během jízdy vyvarovat. Při jízdě je zakázáno používat mobilní telefon s výjimkou přístrojů hands-free.


Během letního času není povinnost mít rozsvícená světla, v zájmu bezpečnosti silničního provozu je použití světel doporučeno. Pro přepravu dítěte menšího než 150 cm je ve vozidlech povinné používání dětské autosedačky. Pro cyklisty mladší 16 let platí povinné používání ochranné přilby. Povolená rychlost na dálnici je 130 km/hod, na komunikacích pro motorová vozidla 110 km/hod, mimo osady 90 km/hod, v osadách 50 km/hod - pokud není místní úpravou stanoveno jinak. Doporučujeme zvýšenou opatrnost při jízdě za deště, zejména na obecních komunikacích.


PLACENÍ POKUT ZA DOPRAVNÍ PŘESTUPKY

Pokud řidič odmítne zaplatit policií uloženou blokovou pokutu policii na místě, je řešení přestupku v Chorvatsku předáno místně příslušnému přestupkovému soudu. Za účelem zajištění přítomnosti u přestupkového řízení nebo následného výkonu trestu může policie zadržet pas nebo občanský průkaz cizího státního příslušníka až na dobu 8 dnů. Pokuty za přestupky byly výrazně navýšeny. Překročení nejvyšší povolené rychlosti mimo obec se trestá peněžitou pokutou v rozmezí 60 – 1.990 EUR, překročení povolené rychlosti v obci peněžitou pokutou v rozmezí 30 – 2.650 EUR, v krajním případě, jakož i v případě nezaplacení, může soud vyslovit řidiči trest odnětí svobody až do 60 dnů. Pokuty lze zaplatit přímo na místě, a to pouze platební kartou. Pokud nedojde k zaplacení pokuty na místě, obdrží přestupce oznámení o spáchání přestupku (Obavijest o počinjenom prekršaju). Pokutu je třeba uhradit nejpozději ve lhůtě 8 dnů. V případě zaplacení pokuty ve zkrácené lhůtě (nejčastěji ve lhůtě 3 dnů) může být částka k zaplacení snížena až o polovinu. Doporučujeme proto důsledně prostudovat informace na uděleném oznámení o spáchání přestupku (Obavijest o počinjenom prekršaju). Současně upozorňujeme, že Chorvatsko vymáhá pokuty i v zahraničí a částky za přeshraniční vymáhání mohou být výrazně vyšší než pokuty udělené na místě.

 

Platby za pokuty se posílají na účet chorvatského státního rozpočtu:

Zaplacení pokuty přes internetové bankovnictví

Název banky: Hrvatska narodna banka, Trg hrvatskih velikana 3, 10 000 Zagreb

SWIFT CODE: NBHRHR2X

Příjemce: Ministarstvo financija RH

Model: HR27

Číslo účtu: 1863000160

Referenční číslo: po „6041“ uvést sériové číslo přestupkového příkazu

IBAN: HR12 1001 0051 8630 00160

V kolonce Poznámky je nutno uvést účel platby.

Zaplacení pokuty složenkou

Plátce: Jméno, příjmení a adresa

Příjemce: Ministarstvo financija RH, Državni proračun

Platba: výše pokuty

Model: HR27

Číslo účtu příjemce: HR1210010051863000160

Referenční číslo: po „6041“ uvést sériové číslo přestupkového příkazu

SWIFT CODE: NBHRHR2X

Poznámky: Plaćanje novčane kazne


V případě dopravní nehody je nutné, aby si provozovatel vozidla od policie vyžádal záznam o poškozeném vozidle. Bez tohoto dokladu není dovoleno z Chorvatska vycestovat.


Dálniční poplatky v Chorvatsku jsou vybírány formou mýtného, vždy za konkrétní projetý úsek dálnice. Mýtné se platí i za rychlostní silnice na Istrijském poloostrově (tzv. istrijský Ypsilon), včetně tunelu Učka.
Informace o aktuální výši poplatků (tzv. cestarina) na chorvatských dálnicích je možné nalézt zde:
· http://www.hac.hr
· pro úsek dálnice hraniční přechod Macelj – Záhřeb na http://www.azm.hr
· pro dopravní komunikace na Istrijském poloostrově na http://www.bina-istra.com
Informace o cenách pohonných hmot a seznam plynových stanic lze najít na: http://www.hak.hr a na: http://www.ina.hr


KEMPOVÁNÍ (včetně karavanů a obytných vozů)

Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě i mimo zvláštně určená místa (kempy). To znamená, že s výjimkou ubytování v hotelu, kempu či ubytování v soukromí je jiný způsob nocování zakázán. Při nedodržení tohoto nařízení se turisté vystavují policejnímu stíhání, soudnímu řízení a peněžité pokutě nebo i vězení.

Povinnost využívat ke kempování výhradně kempy platí i pro karavany či obytné vozy. Upozorňujeme, že v Chorvatsku není možné kempovat ani v obytných zónách či jiných veřejných parkovacích plochách ve městech či obcích. Policie případně dopravní inspektoři (prometni redari) udělují v takových případech pokuty. 


POTÁPĚNÍ

Rekreačně sportovní potápění (se vzduchovými lahvemi) organizované či individuální lze v Chorvatsku provozovat pouze s povolením vydaným místně příslušným přístavním kapitanátem nebo jeho pobočkou. Je striktně zakázáno vynášet z mořského dna jakékoliv předměty mající povahu kulturní památky nebo předměty, o nichž lze byť jen předpokládat, že by takovou povahu mohly mít.
 

Individuální splavování řeky Cetinji (u Omiše) není dovoleno a trestá se vysokými pokutami ukládanými Institutem ochrany přírody.
TURISTIKA

Při turistických výstupech do hor je nutné věnovat dostatečnou pozornost výběru vhodného oblečení, pitnému režimu a informování blízkých osob o plánované trase cesty. Právě dehydratace a nevhodná obuv během pobytu v horách jsou jednou z nejčastějších příčin záchrany českých občanů. Našim občanům doporučujeme sledovat rovněž upozornění a doporučení Chorvatské horské záchranné služby (HGSS): Safety guidelines - HGSS

PRÁVA KUPUJÍCÍHO

Od roku 2013 má každý prodejce (s výjimkou prodejců na tržnici) povinnost vydat zákazníkovi řádný pokladnou tištěný účet (chorvatsky: račun). Kupující má povinnost mít při opouštění provozovny účet u sebe. Doporučujeme proto v obchodech, restauracích a dalších provozovnách vydání účtenky vždy vyžadovat.

POVINNOST DOPRAVCŮ REGISTROVAT SE K DPH I V PŘÍPADĚ TZV. PŘÍLEŽITOSTNÉ DOPRAVY

V Chorvatsku platí již od roku 2015 povinnost registrovat se k DPH a následně zaplatit daň i z příležitostné přepravy osob na území Chorvatska (autobusy, minibusy, dodávky či taxi).

Chorvatská celní správa i policie se na tuto povinnost velmi často zaměřují a prakticky ve všech případech porušení této povinnosti udělují vysoké pokuty (v řádu vyšších stovek eur).

Registraci (elektronickou poštou) je třeba provést již před zahájením přepravy.

Podrobnosti jsou k dispozici na webu chorvatské daňové správy (Porezna uprava) https://www.porezna-uprava.hr/en/Pages/ForeignPassengerCarriers.aspx případně je má pro své členy k dispozici i ČESMAD Bohemia.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.