Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Irán most v Esfahanu
Írán Írán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Žádosti o víza všech typů se nyní podávají elektronicky na adrese: https://evisatraveller.mfa.ir. Nutnou podmínkou je držení cestovního pasu platného ještě min. 6 měsíců po vypršení platnosti víza.

Vstupní vízum s běžným cestovním dokladem a pouze za účelem turistiky k pobytu do 30 dnů (o udělení počtu dní rozhoduje imigrační úředník) je možné získat na některých mezinárodních letištích v Íránu. Jedná se o tato mezinárodní letiště: Imám Chomejní v Teheránu, Tabríz, Isfahán, Mashhad, Šíráz, Kerman nebo na ostrově Kiš. Současně upozorňujeme, že varianta získání vstupního víza po příletu do země není zaručená a může se stát, že turista do země vpuštěn nebude. Důvody zamítnutí vstupního víza  po příletu nejsou sdělovány. Pro získání vstupního víza na letišti je nutné kromě uhrazení poplatku 70-80 Euro předložit cestovní pas platný ještě min. 6 měsíců po vypršení platnosti víza, referenční číslo, které lze zajistit prostřednictvím cestovních kanceláří, zpáteční letenku, doklad o zajištění ubytování min. na první noc pobytu v Íránu a zaplacení cestovního pojištění na letišti (cca 20 Euro).

Současně je nově zaveden způsob udělení víza mimo cestovní pas. Toto vízum  se předkládá společně s pasem. Vízový štítek se do pasu již nevylepuje a taktéž vstupní a výstupní razítka se do pasu nedávají.

Tranzit přes mezinárodní letiště v Íránu

Iránské MZV uvádí, že pro tranzit může být uděleno tranzitní vízum v době trvání několika hodin v tranzitní hale letiště Imáma Chomejního po předložení letenek. Ze zkušenosti tranzitních cestovatelů vyplývá, že v případě letištního tranzitu přes letiště Imáma Chomejního jsou cizinci přesměrováni do tranzitního prostoru letiště, kde jsou jim odebrány pasy a letenky, které jim jsou vráceny před odletem.

Povinné očkování proti infekčním chorobám není při vstupu do Íránu požadováno. Doporučená očkování jsou uvedena v odkazu „Zdravotnictví-důležitá telefonní čísla“.
Po příjezdu do Íránu je potřeba se přihlásit k pobytu u příslušného oddělení cizinecké policie, pokud cestovatel setrvá v jednom místě 7 dní a déle. Pokud je cestovatel ubytován v hotelu, přihlašovací povinnost přechází na ubytovací zařízení.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.