Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Malajsie Bangau
Malajsie Malajsie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Věnujte nejprve pozornost aktuálním sdělením MZV ČR v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí" a sledujte internetovou stránku zastupitelského úřadu.

Všeobecně

Malajsie patří mezi relativně politicky stabilní země jihovýchodní Asie. Jde o multietnickou a multináboženskou zemi (státním náboženstvím je však islám). Většinové malajské a menšinové čínské a indické etnikum a původní obyvatelstvo vyznávají různé zvyky a obyčeje, které je třeba respektovat. Obyvatelé jsou obecně přátelští a od návštěvníků očekávají totéž.

Ve většině malajsijských států je v omezené míře užíváno právo šaría. Ve státech Kedah, Kelantan a Terengganu (včetně přiléhajících ostrovů jako např. Langkawi, Perhentian, Redang a další) proto může být vyžadováno od všech osob včetně zahraničních turistů dodržování kodexu oblékání  podle tohoto práva (syariah dress-code), a to i na pláži a při koupání v moři. V praxi to znamená plně zahalené tělo (žádné krátké rukávy či nohavice), u žen i zcela zahalené vlasy. Porušení tohoto pravidla může být trestáno. Praktickým řešením, a to i s ohledem na vysokou míru UV záření v oblasti, je proto nošení ochranných UV obleků.

V pobřežní části bornejského státu Sabah, která přiléhá k Suluskému, resp. Celebeskému moři a dále v pohraničním pásmu s Thajskem na severu pevninské části Malajsie doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti.

Kriminalita

Ve větších městech se vyskytuje drobná pouliční kriminalita. Byly zaznamenány krádeže příručních zavazadel nesených volně přes rameno pachateli jedoucími na motocyklu. Doporučujeme zachovávat obezřetnost a chovat se nenápadně.

Horečka Dengue

Horečka Dengue přenášená komáry je v Malajsii všeobecně rozšířené virové onemocnění vyskytující se zejména v oblastech s vysokou hustotou zalidnění. Z hlediska pravděpodobnosti onemocnění je za kritickou část roku považováno období dešťů (listopad - březen). Hlavním preventivním opatřením je proto ochrana před komářím bodnutím.

Více informací naleznete na internetových stránkách Světové zdravotnické organizace http://www.who.int/topics/dengue/en/.

Vzteklina

V bornejském státě Sarawak existuje nebezpečí nakažení vzteklinou. Od roku 2017, kdy se nákaza objevila ve větší míře, došlo již k vyšším desítkám případů, které byly téměř vždy smrtelné. Z tohoto důvodu doporučujeme vyhýbat se kontaktu s divokými, resp. volně pobíhajícími zvířaty (krysy, kočky, psi a další) a v případě pokousání okamžité vyhledání lékařské pomoci. V případě plánovaného dlouhodobějšího pobytu doporučujeme provést očkování.

Drogy

Místní zákony trestají držení a distribuci drog doživotním vězením, vyhýbejte se proto drogovým dealerům a činům spojených s výrobou, pašováním a distribucí narkotik.

Riziko požáru v ubytovacích zařízeních

Více než polovina všech malajsijských formálních ubytovacích zařízení (zejména budovy dokončené před rokem 1998) nemá platnou protipožární certifikaci, doporučujeme proto dotazem u ubytovatele ověřit tuto skutečnost a následně zvážit dané riziko. Méně formální a menší ubytovací zařízení (např. Airbnb, hotely nejnižší kategorie, miniresorty) nepodléhají povinnosti protipožární certifikace vůbec. V případě ubytování v těchto zařízeních doporučujeme zkontrolovat existenci únikových východů, kouřových čidel a umístění hasicích přístrojů.

Doprava

Malajsie má rozvinutou dopravní infrastrukturu a vybudovanou síť dálnic.

Autobusová doprava je levná a pohodlná, autobusy jsou většinou klimatizované a zajišťují přepravu do všech turisticky atraktivních destinací.

Vlakové spojení je v pevninské části země snadno dostupné a využitelné pro cestování i do Singapuru a Thajska. Na Borneu vlaky nejsou.

Lodní doprava je upřednostňována zejména na Borneu, díky množství vodních toků.

Vnitrostátní letecká přeprava je na vysoké úrovni a je cenově přístupná.

Stopování není v místě obvyklé a nelze jej ani doporučit.

Městská doprava v hlavním městě je celkem propracovaná a levná. Její páteří jsou monorail a metro (LTR), autobusy a taxíky. Autobusy jezdí nepravidelně, taxislužba funguje z aplikace Grab. Z mezinárodního letiště do města (KL Sentral) a zpět se dostanete pohodlně rychlovlaky KLIA Express.

Spropitné je v restauraci většinou zahrnuto do ceny útraty a je uvedeno na účtu; jinak se spropitné dává jen ve výjimečných případech.

Další praktické informace naleznete na:

www.malaysia.travel

www.moh.gov.my (ministerstvo zdravotnictví)

www.bernama.com (tisková agentura)

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.