Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily
Kriminalita
Z politického i bezpečnostního hlediska je situace v zemi dlouhodobě stabilní. Běžná (pouliční) kriminalita je v posledních letech na vzestupu, vyskytují se i případy ozbrojených přepadení turistů, vloupání do obydlí cizinců a hotelů (např.: skrze otevřená okna) nebo vykrádání jachet. Je na místě dodržovat základní zásady osobní bezpečnosti, nechávat cennosti a doklady v hotelovém trezoru a dbát opatrnosti při pohybu venku, zvláště pak po setmění.
Námořní plavba
V celé oblasti severozápadního Indického oceánu existuje zvýšené riziko pirátských útoků. Posádkám lodí se doporučuje sledovat aktuální varování na stránkách Maritime Security Centre, Horn of Africa EU NAVFOR (http://www.mschoa.org/).
Doprava
Pro cestování na ostrově Mahé lze využít půjčovny automobilů, taxi (doporučuje se vždy dohodnout se s taxikářem na ceně předem) nebo autobusy. Mahé je hornatý ostrov a silnice v kopcích často úzké, klikaté a bez svodidel, takže řízení vyžaduje zvýšenou pozornost. I přes to, že není povoleno řídit pod vlivem alkoholu nebo drog, důrazně upozorňujeme na to, že toto pravidlo není vždy dodržováno a zvláště po setmění je nutné dbát při řízení zvýšené pozornosti. Na ostrově Praslin je možné cestovat taxi, nebo místními autobusy. Na ostrově La Digue je oblíbeným způsobem dopravy cyklistika.
Koupání a potápění
V moři je nutné dávat pozor na silné podmořské proudy, útesy a nebezpečné živočichy. Vždy je dobré zjistit na místě podmínky pro danou lokalitu a dané období. Pro informace o podmořských proudech je vhodné sledovat doporučení turistických průvodců nebo věnovat pozornost informačním tabulím, které bývají umístěny při vstupu na pláže. Zároveň je vhodné respektovat zákazy koupání na vyznačených místech. Záchranné kapacity seychelských složek jsou omezené a některé pláže jsou pro ně těžko dostupné.
V posledních letech došlo i k několika útokům žraloků, k tomu poslednímu pak v prosinci 2019. Z tohoto důvodu doporučujeme vyhýbat se plavání v hluboké vodě při východu a západu slunce. Vyhazování organického odpadu do moře by mohlo přitahovat predátory.
Potápění je na Seychelách velmi oblíbeným sportem. V zemi se však nachází pouze jedna hyperbarická komora, která je v nemocnici na ostrově Mahé. Doporučujeme si důkladně prověřit podmínky na místě a potápěčskou společnost.
Nudismus není akceptován. Opalování bez horního dílu plavek také není na mnohých plážích tolerováno.
Turistika a přírodní jevy
V období dešťů hrozí na Seychelách přívalové deště a silné větry, které mohou vést k sesuvům půdy a padání stromů.
Turistické trasy v národních parcích jsou ne vždy zcela dobře značené a záchranné kapacity jsou omezené. Doporučujeme tedy, aby si turisté vždy s sebou nosili mobilní telefony a zásoby tekutin. Turistické plány je vhodné nahlásit v aplikaci DROZD, nebo alespoň na recepci hotelu, aby v případě potřeby mohla tato informace být sdělena záchranným složkám.
Další všeobecné informace
V zemi se snadno domluvíte anglickým a francouzským jazykem.
Národní měnou je seychelská rupie. Za zboží a služby je často možné platit ve valutě (americký dolar, euro). Platební karty jsou přijímány běžně.
Zásobování potravinami apod. je poměrně dobré. Vodu z vodovodu je nicméně vhodné převařovat nebo nahrazovat vodou balenou a doporučuje se vyvarovat se konzumace ledu v nápojích.
Od května 2016 již není homosexualita trestná. Držení a konzumace drog je zakázáno a přísně trestáno.
převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV