Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ukrajina: Bezpečnostní situace

 

(Archivní článek, platnost skončena 12.02.2022 / 14:45.)

S ohledem na možnost náhlého zhoršení bezpečnostní situace v souvislosti s aktuálním zvýšeným napětím mezi Ruskem a Ukrajinou nedoporučuje MZV ČR českým občanům cestovat do příhraničních oblastí Ukrajiny na východě a severu země.
 

V této souvislosti MZV ČR opět apeluje na občany ČR, kteří na Ukrajinu cestují nebo na Ukrajině dlouhodobě žijí, aby se registrovali v systému DROZD.

Pro pobyt a pohyb v ostatních částech Ukrajiny doporučuje MZV ČR dodržovat běžnou opatrnost.

Dále stále platí, že MZV ČR důrazně doporučuje občanům České republiky necestovat do Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny,  obzvláště pak do míst, která se nacházejí v blízkosti tzv. linie dotyku, kde stále dochází k nepravidelným ozbrojeným střetům. Vstup na Krym přímo z území Ruské Federace, je ukrajinskými orgány považován za nelegální. Osoby, které tak učiní, mohou čelit pokutě, trestnímu stíhání, administrativnímu řízení a zákazu vstupu na Ukrajinu.

Samozvané orgány na území, které nejsou pod kontrolou ukrajinských orgánů, dlouhodobě neumožňují vstup na toto území. Před případnou cestou je proto nutné se přesvědčit o aktuálním stavu na administrativní hranici u pohraniční služby Ukrajiny. Níže uvedené informace tedy po dobu platnosti mimořádných opatření platí jen tam, kde je to relevantní.

MZV ČR zároveň upozorňuje, že je zakázáno vstupovat na území či opouštět území, jež nejsou pod kontrolou ukrajinských orgánů (části Doněcké a Luhanské oblasti), bez vyřízeného speciálního povolení a jinudy než přes stanoviště, jež pro tento účel zřídily ukrajinské orgány. 

České občany, kteří musí uvedené oblasti z humanitárních či jiných závažných důvodů navštívit, MZV ČR vyzývá k maximální možné obezřetnosti. MZV ČR dále upozorňuje, že cizinci, pobývající v Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny na územích, která nejsou pod kontrolou ukrajinských orgánů, se vystavují riziku zadržení, odebrání cestovních dokladů či osobního majetku, případně i újmy na zdraví. Je absolutně zakázáno vstupovat na území či opouštět území, jež nejsou pod kontrolou ukrajinských orgánů, bez vyřízeného speciálního povolení a jinudy než přes stanoviště, jež pro tento účel zřídily ukrajinské instituce. MZV ČR zároveň upozorňuje, že má jen velmi omezené možnosti poskytovat českým občanům na územích Doněcké a Luhanské oblasti, která nejsou pod kontrolou ukrajinských orgánů, pomoc v nouzi (byť by se jednalo o legální pobyt českého občana na těchto územích, tedy pobyt se souhlasem ukrajinských orgánů). Podrobnou informaci o obecných pravidlech, která platí pro vstup na/opuštění území nekontrolovaných ukrajinskými orgány, naleznete na webové stránce Velvyslanectví České republiky v Kyjevě.

MZV obecně doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob a vyzývá k neúčasti v demonstracích a pochodech.

.