Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chile - varování (rozsáhlé lesní požáry)

 

Chile - varování před lesními požáry v regionech Valparaíso, La Araucanía, Bio Bío, O´Higgins a Los Lagos

Vzhledem k rozsáhlým lesním požárům ve střední a jižní části Chile doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR dbát během pobytu zvýšené opatrnosti a upozorňuje, že cestování do provincií Valparaíso, La Araucanía, Bio Bío, O´Higgins a Los Lagos může být spojeno se zvýšeným rizikem.

Lesní požáry, které mají již více než stovku obětí na lidských životech a způsobily statisíce hektarů spálené země, jsou nejhorší přírodní katastrofou tohoto druhu v historii Chile. Nejvíce byla zasažena provincie Valparaíso ve střední části Chile, kde se nachází známá letoviska Viňa del Mar a Valparaíso, a dále oblasti v provinciích La Araucanía, Bio Bío, O´Higgins a Los Lagos jižně od Metropolitní oblasti Santiaga de Chile. Požáry se šíří velmi rychle s ohledem na vysoké letní teploty, nízkou vlhkost vzduchu a silný vítr. Nelze vyloučit vznik ohnisek v dalších oblastech a s tím spojené evakuace obyvatel, zákazy vycházení tak, aby byly umožněny rychlejší záchranné práce a nedocházelo k rabování.

Doporučujeme dbát pokynů místních orgánů a sledovat místní zpravodajství. O situaci se lze informovat na webových stránkách chilského Úřadu pro prevenci katastrof – SENAPRED nebo Ministerstva zemědělství – CONAF.

V případě nouze volejte na nepřetržitou linku konzulární pohotovosti: + 56 9 9919 2724, případně v pracovní době kontaktujte Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile.  

Doporučujeme všem cestovatelům registraci v databázi DROZD.

.