česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Univerzitní seminář na téma "Sametová revoluce v Československu v roce 1989"

Ve dnech 10 a 11. května 2011 pořádala katedra slovanských a ruských studií indonéské Státní univerzity v Depoku dvoudenní nekomerční seminář a výstavu o Sametové revoluci v tehdejším Československu v roce 1989.

Seminář a výstava byly organizovány samotnými studenty slavistiky, pod záštitou univerzity, které v rámci studia historie České republiky zaujal nenásilný způsob, jakým došlo ke změně tehdejšího režimu v Československu ve srovnání, v té době, s některými jinými státy Evropy. Velvyslanectví ČR v Jakartě spolupracovalo s univerzitou a studenty při  přípravě této akce a poskytlo k výstavě a k promítání filmový dokument Něžná revoluce a postery s archívními fotografiemi a doprovodným textem popisujícím situaci z tehdejší doby.

Dvoudenní seminář byl určen především pro studenty a částečně i pro veřejnost a probíhal primárně v indonéštině. Přednášejícími byli převážně profesoři této university a pozvaní historikové specializující se na dějiny slovanských národů a slavistiky. V rámci spolupráce našeho velvyslanectví s organizátory této akce byl jedním z přednášejících i velvyslanec ČR v Indonésii JUDr. Pavel Řezáč, který zároveň v rámci diskuse odpovídal na některé dotazy studentů k tehdejším událostem v Československu. Kromě velvyslance bylo dále velvyslanectví zastoupeno diplomatem Ing. Petrem Doležalem, Ph. D. O seminář byl poměrně velký zájem a celkem se ho zúčastnilo asi 240 posluchačů.

Kromě přednášek, promítání filmu a výstavy proběhla též kulturní část této akce formou vystoupení indonéských studentů, kteří v češtině odrecitovali některé básně českých autorů, dále zahráli a zazpívali píseň od J. Nohavici  „Starý muž“ a lidovou píseň „Když jsem já sloužil..“  apod.

Semináři zároveň předcházela propagace studentů univerzity a informace o semináři lze též dohledat na přiloženém odkazu webových stránek.

http://uiupdate.wordpress.com/2011/05/06/seminar-dan-pemutaran-film-the-velvet-revolution-sametova-revoluce/?preview=true&preview_id=13&preview_nonce=52a7685550