česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Radomír Karlík
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert Československého komorního dua v Jakartě

V rámci oslav 100 let výročí založení společného státu uspořádala velvyslanectví České republiky a Slovenské republiky v Jakartě koncert smíšeného Československého komorního dua. Koncert se konal v sále hotelu Mandarin v centru Jakarty dne 7. května 2018. Umělecké duo českého houslisty Pavla Burdycha a jeho slovenské partnerky, klavíristky Zuzany Berešové zahrálo skladby českých a slovenských klasiků.

Před koncertem vystoupili s krátkou zdravicí velvyslanci obou zemí, český ambasador Ivan Hotěk a jeho slovenský kolega Michal Slivovič. Ve svých proslovech připomněli historii společného soužití Čechů a Slováků v jednom státu a odkaz zakladatelů Československa, Tomáše Garrigua Masaryka a Rastislava Štefánika. Poukázali rovněž na význam a ojedinělost pokojného rozdělení společného státu v roce 1993 a jejich opětovné setkání v integračním uskupení Evropské unie o dekádu později.  

Komorní duo Burdych-Berešová během svého hodinového vystoupení zahráli skladby českých skladatelů Dvořáka, Smetany, Janáčka, Suka a Kaprálové a slovenských mistrů Machajdíka, Zeljenky, Schneider-Trnavského, Kélera a Kupkoviče. Jako přídavek zařadili lidovou skladbu „Lásko, Bože lásko“, kterou si za jejich hudebního doprovodu zazpívala i část krajanského obecenstva. Koncertu bylo přítomno více jak 350 hostů. Mezi nimi i představitelé MZV Indonésie, poslanci Shromáždění lidových zástupců Indonésie a zástupci Evropského parlamentu, kteří zavítali do Jakarty na oslavy Dne Evropy. Česko-slovenské hudební duo sklidilo svým vystoupením v Jakartě velký úspěch. Akce svým ohlasem potvrdila, že evropská klasická hudba je u indonéského publika vysoce ceněna.