česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace o cestování do Indonésie, Sultanátu Brunej a Východního Timoru


 

VYCESTOVÁNÍ  Z ČR a NÁVRAT DO ČR

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

Testovací místo v Indonésii pro absolvování testu na COVID-19 lze vyhledat dle konkrétní lokality pomocí webové aplikace halodoc.

 

INDONÉSIE

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

!!! AKTUÁLNĚ: Podmínky vstupu a pobytu v Indonésii (platné od 17. září 2021)

Od 31. března 2020 platí zákaz vstupu do Indonésie a letištního tranzitu pro cizí státní příslušníky cestující za účelem turistiky.

Dle sdělení indonéských imigračních úřadu z 20. září 2020 jsou cizí st. příslušníci, kteří aktuálně pobývají v Indonésii jako držitelé nouzového povolení k pobytu (Emergency Stay Permit /Izin Tinggal Keadaan Terpaksa - ITKT/) na základě vypršeného bezvízového pobytu, původního příjezdového víza (visa on arrival), vícevstupního víza /D212/ nebo povolení k pobytu KITAS či KITAP si mohou prodloužit tato víza a pobytové tituly nebo zažádat o nové. Pokud tak neučiní, vystavují se možným sankcím ze strany imigračních úřadů.


DOPRAVA:

Mezinárodní letecká přeprava: Je vždy potřeba se informovat u konkrétní letecké společnosti, zda v daném termínu let uskuteční a za jakých podmínek (test na COVID-19, prokázání návazné cesty z letiště příletu do cílové destinace apod.) budou cestující přijeti do přepravy.

Vnitrostátní letecká přeprava: Probíhá za zvláštních podmínek. V letadlech je možné využít jen 50% kapacity z důvodu dodržení odstupu, pasažéři musí prokázat negativní COVID-test.


OPATŘENÍ:

Ve všech provinciích země, včetně hlavního města Jakarty, platí režim tzv. místních mikro-restrikcí (PPKM mikro). V jeho rámci oblastní komunity (neighbourhood areas) v městech a obcích přistupují k místnímu lockdown, pokud se u nich razantně zvýší počet covid nakažených (o více jak 100 osob za posledních 7 dnů). Režim byl v pol. února 2021 zaveden pro hlavní město Jakartu, některé provincie na Jávě a ostrov Bali a postupně byl rozšířen i na další oblasti země. Nadále platí omezení pro počet osob v nákupních střediscích, restauracích a veřejných dopravních prostředcích. V uzavřených prostorách i na veřejnosti jsou lidé povinni nosit roušky, dodržovat hygienické zásady včetně mytí rukou a dodržovat rozestupy. Pro vstup do většiny obchodních center je vyžadována aplikace PeduliLindungi nainstalovaná v mobilním telefonu.   

Velvyslanectví ČR v Jakartě zůstává otevřeno pro omezenou vízovou a matriční agendu.

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zahraničních věcí Indonésie

Ministerstvo zdravotnictví Indonésie

Aktuální informace k šíření koronaviru COVID-19 v Indonésii

 

SULTANÁT BRUNEJ

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Od 24. března 2020 platí zákaz vstupu do země a letištního tranzitu pro všechny cizí státní příslušníky.

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví Brunei Darussalam

Imigrační úřad Brunei Darussalam

 

VÝCHODNÍ TIMOR

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Od března 2020 je v zemi zaveden nouzový stav. Všechny osoby přijíždějící do země musí podstoupit 14-denní karanténu ve státním nemocničním zařízení nebo v soukromém příbytku po obdržení úředního souhlasu. Na veřejnosti je povinné nošení roušek a dodržování hygienických opatření (včetně zachování min. 1,5 m odstupu ve společenském styku). Po dobu nouzového stavu zůstávají v platnosti všechny úřední dokumenty a rozhodnutí, kterým by jinak vypršela platnost.

Aktuálně přijatá opatření obnášejí:  

Zákaz pozemního, námořního a leteckého cestování z území hlavního města Dili a dalších municipalit země, přičemž cestovat lze pouze v ospravedlnitelných případech z důvodu bezpečnosti, veřejného zdraví, humanitární potřeby, příp. z jiných důvodů ve veřejném zájmu, se souhlasem vládního Integrovaného centra pro zvládání krizových situací (CIGC).  

Všechny osoby přijíždějící do země ze zahraniční se musí prokázat platným covid testem s negativním výsledkem a absolvovat povinnou izolaci v zařízení určeném Ministerstvem zdravotnictví Východního Timoru nebo v domácí rezidenci. Osoby, které se prokáží platným očkovacím certifikátem jsou vyňaty z tohoto opatření.  

Obyvatelé hlavního města Dili jsou povinni absolvovat izolaci v domácím zařízení, přičemž výjimka z tohoto opatření se vztahuje na cesty za lékařským ošetřením, účast na soudních nebo policejních řízeních, nákup zboží nebo nezbytných služeb a cest do zaměstnání.  

Platí zákaz jakýchkoli společenských, kulturních, sportovních a náboženských akcí, kterých se účastní shromáždění lidí.  

Dohled nad dodržováním uvedených opatření provádějí východotimorské policejní složky.

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Úřad vlády Východního Timoru