
Výstava České hrady a zámky v Yogyakartě
24.03.2025 / 08:30 | Aktualizováno: 11.04.2025 / 10:55
Výstava „České hrady a zámky“ realizovaná ve spolupráci Velvyslanectví České republiky v Jakartě a Národního muzea v Praze se po své úspěšné listopadové instalaci v hlavním městě Jakartě přesunula do pomyslného kulturního centra Střední Jávy, Yogyakarty. Fotografie a obrazové reprodukce pětadvaceti hradů a zámků přenesly kus české historie do prostor yogyakartského volnočasového střediska Taman Pintar.
Slavnostní otevření výstavy proběhlo dne 24. 3. 2025 za účasti velvyslance Jaroslava Dolečka, generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše a starosty Yogyakarty Hasto Wardoyi. V úvodních projevech k zahájení výstavy všichni shodně vyjádřili přesvědčení, že vzájemné přibližování historie a kulturních tradic veřejnosti v obou zemích je nedílnou součástí dalšího úspěšného rozvíjení vztahů mezi Českem a Indonésií. Pozvánka do české historie, kterou výstava nabízí, je atraktivním způsobem, jak indonéské veřejnosti přiblížit Česko a její bohaté kulturní dědictví. Prostory Taman Pintar jsou hojně navštěvovány zájemci o volnočasové aktivity i organizovanými skupinami školáků a studentů v rámci výuky. Dá se tedy předpokládat, že výstavu věnovanou českým hradům a zámkům mohou během třech týdnu jejího trvání shlédnout až desetitisíce zájemců.
Zahájení výstavy předcházelo přijetí velvyslance Jaroslava Dolečka a generálního ředitele Michale Lukeše vícestarostou Yogyakarty Wawan Hermawanem. Velvyslanec na úvod poblahopřál vícestarostovi Yogyakarty ke zvolení do čela správy města v loňských místních volbách a připomněl svou návštěvu Yogyakarty v roce 2021, kdy se při jeho setkání se sultánem Hamengkubuwonem X zrodila myšlenka partnerství měst, která následně našla své zhmotnění v projektu „Sister Cities“ mezi Yogyakartou a Hlubokou nad Vltavou. Velvyslanec Jaroslav Doleček podotkl, že toto slibně se rozvíjející partnerství může položit základy ještě užší spolupráce českých subjektů s partnerskými subjekty v Yogyakartě např. na poli vzdělávání a univerzitních výměn, spolupráce v oblasti kultury, ochrany památek a muzejnictví, i např. v oblasti budování městské infrastruktury a spolupráce SMEs.
Michal Lukeš poděkoval za pomoc yogyakartského zastupitelstva s realizací výstavy českých hradů a zámků v Taman Pintar a nabídl možnost využít zázemí Národního muzea k představení kulturního a historického bohatství Yogyakarty české veřejnosti. Při té příležitosti generální ředitel Národního muzea pozval starostu a vícestarostu Yogyakarty k návštěvě Prahy. Wawan Hermawanem přijal pozvání s tím, že by se návštěva Prahy mohla zrealizovat na přelomu letošního listopadu a prosince. Dále zdůraznil, že nové zastupitelstvo plně podporuje projekt „Sister Cities“ a vnímá jej jako způsob, jak přilákat české turisty cestující většinou na indonéský ostrov Bali i do Yogyakarty. Podotkl, že Yogyakarta má svůj svébytný ráz nejen jako sídlo sultánského paláce (kratonu), ale také díky blízkosti světově proslulých náboženských staveb, buddhistického chrámu Borobudur a hinduistického chrámového komplexu Prambanan.
Jednání na zastupitelstvu města byli přítomni také koordinátorka projektu „Sister Cities“ Veronika Láchová z Hluboké nad Vltavou a štáb televize CNN Prima, který v Yogyakartě pořizoval filmový materiál pro dokument, který má za cíl představit Yogyakartu a její kulturní a historické skvosty českému publiku.