česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Základní informace pro cestování

 

DOKLADY

Cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců od data vstupu na území, kde alespoň 2 stránky v pase musí být volné.


VÍZA, REŽIM VSTUPU

Víza jsou udělována občanům ČR na dobu 30 dnů přímo na letišti nebo v mezinárodním námořním přístavu v hlavním městě Východního Timoru - Dili za poplatek 30,- USD. Je třeba vyplnit pasovou průvodku a uchovávat ji v pase po celou dobu pobytu v zemi. Odletový díl pasové průvodky se odevzdává pasovému úředníku při odletu ze země. Při odletu z Dili se rovněž platí letištní taxa 10,- USD.

Pokud se chystáte ve Východním Timoru strávit více než 30 dnů a nebo vstoupit na území jinou než výše uvedenou cestu (např. přejet autem ze sousední Indonésie) je možné zažádat o vízum až na 90 dnů. V tomto případě je ale nutné příslušné úřady požádat nejméně 10 pracovních dnů před Vaším vstupem prostřednictvím předem vyplněné žádosti o autorizaci víza online, tzv. Visa Application Authorization. V případě schválení Vaší žádosti, resp. udělení autorizace je nutné daný dokument (potvrzení autorizace) si vytisknout a předložit ho následně imigračním úřadům při vstupu do země.


CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Při příletu i odletu je nutno celně deklarovat dovoz/vývoz cizí měny přesahující 5000,- USD.

Omezen je dovoz alkoholu (1,5 l na dospělou osobu), tabáku (200 g tabáku nebo 200 ks cigaret).

Dále je nutno celně deklarovat dovoz/vývoz zvířat, ptactva, hmyzu, ryb, částí zvířat, masných výrobků, kůže, peří, kostí, mušlí, korálů, vzorků organismů či léčiv.


ZDRAVOTNICTVÍ, DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA

Ze zdravotního hlediska se doporučuje používat pouze balenou vodu, jíst pouze tepelně zpracované potraviny a dobře umyté ovoce a zeleninu, intenzívně používat repelenty proti komárům a zvážit užívání antimalarik (na základě doporučení lékaře).

Národní tísňové volání 112
Hasiči 115
Zdravotnická záchranná služba 110SPECIFIKA, BEZPEČNOSTNÍ SITUACE, DOPORUČENÍ TURISTŮM

Východní Timor je nový státní útvar (vyhlášení nezávislosti 20. 5. 2002), jehož struktura se postupně formuje. Vlastní policie a armáda donedávna nebyla schopna plně zajistit pořádek a bezpečnost v zemi a proto v zemi do konce roku 2012 působili příslušníci mezinárodních policejních a vojenských sborů OSN. Nebezpečnou zůstávala především oblast podél hranice Východního Timoru s Indonésií (Západním Timorem), kde v minulosti docházelo k příležitostným ozbrojeným střetům.

V zemi je vysoká nezaměstnanost, která je potenciálním zdrojem pouliční kriminality. Celkově je Východní Timor destinací především pro zkušené turisty.

Pro další informace je k dispozici oficiální stránka vlády, případně stránka turistických informací.