česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přečtěte si o Indonésii

 

Bhinneka Tunggal Ika, jednota v rozmanitosti, je národní motto Indonésie. V zemi žije na 17 000 ostrovů více než 300 etnik s vlastním jazykem. Indonésie je pestrá země s tropickou přírodou, bohatou kulturou a mnohými společenskými a kulturními odlišnostmi. Ať je cíl vaší cesty do Indonésie jakýkoliv, následující informace vám pomohou v přípravě na cestu a jejím bezproblémovém zvládnutí. 

Zjistěte, kolik má Indonésie obyvatel, jaký je úřední jazyk, kdy a jaké svátky slaví a mnohem více. Užitečné rady, zajímavosti a zážitky z cest nabízejí stránky spolku přátel Indonésie Tenggara. Hledáte-li naopak místní zdroje, navštivte oficiální portál o indonéské turistice  a dozvíte se, co dělat a čeho se v Indonésii vyvarovat.    

 

Než vycestujete…

Svět

Přejeme si, aby vaše cesta proběhla bez komplikací. V případě, že se neočekávaně dostanete do problémů, pomůže vám i nám vaše registrace do databáze DROZD. Osobní údaje jsou po ukončení vaší cesty automaticky smazány.     

Občané ČR mohou vstoupit na území Indonéské republiky bez víza při splnění následujících podmínek:
a) účelem pobytu je:

turistika;

návštěva rodiny/ příbuzných;

sociální záležitosti;

kultura;

plnění vládních úkolů;

účast na seminářích;

účast na mezinárodních výstavách;

účast na jednání s ústředními či regionálními orgány Indonéské republiky;

pokračování v cestě do další země.


b) vstup na území Indonéské republiky se uskuteční na jednom z pěti mezinárodních letišť (Soekarno Hatta – Jakarta, Ngurah Rai – Bali, Kualanamu – Medan, Juanda – Surabaya, Hang Nadim – Batam) či jednom z devíti mezinárodních přístavů (Sri Bintan Pura – Tanjung Pinang, Batam Center – Batam, Sekupang – Batam, Nongsa Terminal Bahari – Batam, Marina Teluk Senimba – Batam, Citra Tri Tunas (Harbour Bay) – Batam, Banda Bentan Telani Lagoi – Tanjung Uban, Banda Seri Udana Lobam – Tanjung Uban, Tanjung Balai Karimun – Tanjung Karimun);
c) opuštění území se uskuteční přes jedno z 29 mezinárodních letišť, 88 mezinárodních přístavů či 7 pozemních přechodů (aktuální seznam přechodů - http://www.mzv.cz/public/4d/2c/d0/1753967_1433420_aktualni_seznam_prechodu_pro_opusteni_uzemi.pdf );
d) doba pobytu nepřesáhne 30 dnů od vstupu na území.

Tento druh pobytu nebude možné měnit a nelze jej ani prodlužovat.
 

V ostatních případech (účel pobytu je jiný než turistika, doba předpokládaného pobytu přesáhne 30 dnů a nepřesáhne 60 dnů, vstup na území se uskuteční na jiném než výše uvedeném hraničním přechodu) je nutný platný cestovní pas (min. 6 měsíců) s vízem. V tomto případě lze vízum získat za poplatek 35,- USD po příletu na indonéském letišti či příjezdu do přístavu.
Náležitosti:
1. Cestovní doklad platný alespoň 6 měsíců od data vstupu na území Indonésie a obsahující alespoň dvě prázdné stránky. Pokud je platnost cestovního pasu kratší než 6 měsíců při vstupu do země, jsou indonéské orgány oprávněny držitele do země nevpustit.
2. Poplatek za pobytové vízum do 30 dnů ve výši 35,- USD.
3. Zpáteční letenka/lodní lístek.
4. Dostatek finančních prostředků
Mezinárodní hraniční přechody pro udělování víza po příjezdu v jednotlivých provinciích Indonésie jsou následující:
Mezinárodní letecké hraniční přechody:
Sumatra
· Banda Aceh (Aceh) - Bandar Udara Internasional Sultan Iskandar Muda (BTJ)
· Medan (Severní Sumatra) - Bandar Udara Internasional Kuala Namu (KNO)
· Pekanbaru (Riau) - Bandar Udara Sultan Syarif Kasim II (PKU)
· Padang (Západní Sumatra) - Bandar Udara Internasional Minangkabau (PDG)
· Batam (Ostrovy Riau) - Bandar Udara Internasional Hang Nadim (BTH)
· Palembang (Jižní Sumatra) - Bandar Udara Sultan Mahmud Badaruddin II (PLM)
Jáva
· Jakarta - Bandar Udara Internasional Soekarno-Hatta (CGK)
· Jakarta - Bandar Udara Halim Perdanakusuma (HLP)
· Surabaya (Východní Jáva) - Bandar Udara Internasional Juanda (SUB)
· Yogyakarta - Bandar Udara Internasional Adisucipto (JOG)
· Surakarta/Solo (Střední Jáva) - Bandar Udara Internasional Adi Sumarmo (SOC)
· Bandung (Západní Jáva) - Bandar Udara Internasional Husein Sastranegara (BDO)
· Semarang (Střední Jáva) - Bandar Udara Internasional Achmad Yani (SRG)
Souostroví Nusa Tenggara
· Denpasar (Bali) - Bandar Udara Internasional Ngurah Rai (DPS)
· Mataram (Západní Nusa Tenggara) - Bandar Udara Internasional Lombok (LOP)
· Kupang (Východní Nusa Tenggara) - Bandar Udara El Tari (KOE)
Sulawesi
· Makassar (Jižní Sulawesi) - Bandar Udara Internasional Sultan Hasanuddin (UPG)
· Manado (Severní Sulawesi) - Bandar Udara Internasional Sam Ratulangi (MDC)
Kalimantan
· Balikpapan (Východní Kalimantan) - Bandar Udara Sultan Aji Muhammad Sulaiman (BPN)
· Pontianak (Západní Kalimantan) - Bandar Udara Supadio (PNK)
Mezinárodní námořní přístavy:
Ostrovy Riau
· Batam - Sekupang, Citra Tritunas, Nongsa, Marina Teluk Senimba, Batam Center
· Tanjung Uban- Bandar Bintan Telani Lagoi, Bandar Sri Udana Lobam
· Tanjung Pinang - Sri Bintan Pura
· Tanjung Balai Karimun - Tanjung Balai Karimun
Severní Sumatra
· Medan - Belawan
· Sibolga - Sibolga
· Riau
· Dumai - Yos Sudarso
Západní Sumatra
· Padang - Teluk Bayur
Jakarta
· Jakarta - Tanjung Priok
Střední Jáva
· Semarang - Tanjung Mas
Bali
· Badung - Benoa
· Karangasem - Padangbai
Severní Sulawesi
· Bitung - Bitung
Jižní Sulawesi
· Makassar - Soekarno-Hatta
· Pare-Pare - Pare-Pare
Východní Nusa Tenggara
· Maumere - Maumere
· Kupang - Tenau
Papua
· Jayapura - Jayapura
Pozemní hraniční přechody
· Entikong, (Západní Kalimantan) - Perlintasan Perbatasan Entikong
 

Držitelé platných cestovních dokladů České republiky, kteří hodlají pobývat na území Indonésie déle než 60 dnů, musí požádat o udělení víza příslušného typu na velvyslanectví Indonéské republiky v Praze.
V případě záměru vstoupit na území Indonésie přes jiný než výše uvedený letecký nebo námořní hraniční přechod je vhodné tuto možnost ověřit na velvyslanectví Indonéské republiky.
Předložení potvrzení o očkování proti nakažlivým nemocem není indonéskými úřady vyžadováno. V případě přírodní katastrofy, nemoci nebo nehody může být doba pobytu na popříletové vízum prodloužena, a to na základě rozhodnutí příslušného indonéského imigračního úřadu. V žádném případě však nelze tento typ víza změnit na jiný. Překročení doby pobytu na vízum do 60 dnů je pokutováno částkou ve výši cca 20,- USD za den. Při delším překročení doby pobytu nad udělené vízum hrozí vzetí do vazby a odsouzení k výkonu trestu odnětí svobody až na 5 let, nebo pokuta ve výši 25.000.000 indonéských rupií. (cca 2.000,- USD) či více a poté vyhoštění ze země.
Cestovatelé jsou povinni mít u sebe osobní doklady pro případné ztotožnění. V případě krátkodobých návštěvníků se jedná o cestovní pas, v případě osob s dlouhodobým pobytem na území Indonésie se jedná o průkaz povolení k pobytu (tzv. KITAS). Držitelé KITAS jsou povinni sledovat délku trvání platnosti povolení k dlouhodobému pobytu (a vstupních resp. výstupních víz) a včas žádat o jejich prodloužení. Krátkodobí návštěvníci jsou povinni sledovat délku platnosti návštěvních víz a v případě jejich nezbytného prodloužení o ně včas požádat na příslušném pracovišti policie. Propadlá víza mohou být důvodem k zadržení, vymáhání pokut a k případnému vyhoštění a zákazu pobytu v Indonésii do budoucna.
Vstup do provincií Papua a Západní Papua je možný pouze se speciálním povolením (Surat Keterangan Jalan – SKJ) od místního imigračního úřadu nebo policie ve městech Jayapura, Biak a Sorong. K vyřízení tohoto povolení se vyžaduje číslo pasu, fotografie a jména měst a míst, která žadatel plánuje navštívit.

 

Noste vždy u sebe kopii pasu pro případnou potřebu identifikace.  

Zdravotní pojištění a očkování jsou dobrým předpokladem vašeho návratu ve zdraví. Minimální doporučovaná vakcinace je proti hepatitidě A a břišnímu tyfu. Riziko nákazy malárií je na celém území Indonésie celoročně, výjimkou je Jakarta, další větší města a turistická centra na Jávě a Bali. Při kontaktu se zvířaty hrozí nákaza vzteklinou. Skoro polovina úmrtí na ptačí chřipku od jejího vypuknutí v r. 2003 byla zaznamenána právě v Indonésii. Seznamte se proto se zásadami předcházení této nemoci. Přečtěte si podrobněji o očkování do Indonésie.

Čísla, která se vyplatí před odjezdem zapsat:

Lékařská záchranná služba 118, 119

Policie 110

Hasiči 113

Předvolba pro volání do Indonésie je + 62. Následuje oblastní kód např. 21 (bez nuly) v Jakartě. Volání z indonéské SIM začíná 021, popř. 081, 082 na mobilní telefon.

 Ambasádu v Jakartě můžete kontaktovat ve všední dny od 8:00 do 16:30 hodin na tel: +62 8119 245 663 nebo  +62 8119 245 664. Po 16:30 a mimo pracovní dny v případě nouze použijte +62 811 1941 251. Česká ambasáda, Kedutaan Besar Republik Ceko, se nachází ve čtvrti Menteng, blízko nákupního centra Grand Indonesia a hotelu Hyatt.

Seznamte se v předstihu s druhem a množstvím bezcelně dováženého zboží.

Anglicky mluví stále malá část Indonésanů. V mnoha situacích jsou to zahraniční návštěvníci, kteří se musí naučit indonéštinu. Praktická je znalost slovíček pro cestu taxíkem aj. Ve většině případů zná personál v hotelu anglicky.   

Myslete předem i na návrat a buďte připraveni zaplatit při odletu povinnou letištní daň (Departure tax). Na vnitrostátních letech je poplatek 30 000 - 80 000 indonéských rupií (IDR), na mezinárodních linkách 100 000 – 150 000 IDR. Platba se přijímá pouze v IDR

Mějte na paměti, že za pašování drog hrozí v Indonésii vysoké tresty včetně trestu smrti.

Dovoz léků k jiné než osobní potřebě, tiskovin nebo nahrávek v cizích jazycích a některých dalších výrobků je přísně regulován; v případě pochybností se obraťte na indonéské velvyslanectví pro přesnou informaci o platných celních předpisech.  

Při odjezdu ze země je dobré znát i informace týkající se zakázaného zboží pro vývoz z Indonésie.

 

 

Po příletu/příjezdu…  

Letadlo

Na indonéských letištích se po příletu vyplňují tzv. Arrival cards s délkou, adresou pobytu a účelem cesty. Kartičku je dobré pečlivě uschovat, protože při odletu je vyžadována její „odletová“ část.  

Po příletu nezahazujte lístek od zavazadla. Dříve než opustíte letištní halu, budou vaše zavazadlo a odpovídající lístek zkontrolovány.

Hromadná doprava v evropském smyslu v Indonésii nefunguje. Využívání taxi služeb je časté a ceny jsou přijatelné (Cesta z letiště Soekarno-Hatta do Jakarty stojí orientačně 150 000 IDR plus kolem 25 000 IDR letištní poplatek a mýto). Využívejte výhradně služeb taxíkářů s taxametrem. Zejména na trase z letiště Soekarno-Hatta hrozí nebezpečí podvodu. Podvodní taxíkáři žádají až 3násobek běžné částky a v případě neochoty zaplatit mohou být i agresivní. Taxi služby společností Bluebird a Silverbird využívá většina pracovníků zahraničních institucí v Jakartě.

 

V Indonésii… na co si dát pozor?

V Indonésii Evropan v Indonésii

Přítomnost Evropana může v Indonésii vzbudit pozornost, oslovování na ulici i jiné projevy zájmu jsou obvyklé a ve většině případů zahraničního návštěvníka neohrožují. Odkud vám může hrozit nebezpečí? 

Kriminalita – V Jakartě, která má cca 9 580 000 obyvatel, bylo v roce 2011 evidováno 54 799 trestných činů. Míra kriminality je v Indonésii nižší než v mnoha západních metropolích, přesto dbejte zvýšené opatrnosti o svou osobní bezpečnost. V minulosti byly zaznamenány případy podvodného využití kreditních karet po zkopírování údajů při platbě v obchodě. Na bezpečnost je třeba dbát i při využití bankomatů; metody podvodníků jsou obdobné jako v Česku: přídavné zařízení pro čtení informací z karty, falešné číslo asistenční služby atd.

Pokud se rozhodnete využít služeb taxi, jezděte pouze taxíky s taxametrem. Taxíky Bluebird, Silverbird, případně několika dalších osvědčených firem využívá většina pracovníků zahraničních institucí v Jakartě.

Na ostrově Bali dochází k okrádání turistů při výměně peněz v malých směnárnách a k drobným kapesním krádežím. Takovou majetkovou trestnou činnost policie prakticky nevyšetřuje, pouze sepíše protokol a tím případ uzavře.

Obchodní podvody – V poslední době přibývá podvodů ze strany indonéských subjektů podnikajících na internetu. Kupující zaplatí zboží a obchodník jej nedodá. Před objednáním zboží se snažte získat co nejvíce informací o internetovém obchodě, ve kterém nakupujete, neobvykle nízká cena by vás měla varovat.  Velvyslanectví může prověřit příslušný indonéský subjekt v obchodním rejstříku Ministerstva obchodu Indonésie.      

 Letecká přeprava – Mnoho indonéských leteckých přepravců je zařazeno na seznam společností se zákazem letů do Evropy. V květnu 2011 zahynulo 25 lidí při leteckém neštěstí v provincii Západní Papua a v dubnu 2010 způsobila havárie přistávajícího letounu v provincii Papua zranění mnoha cestujících. Bezpečnostní standardy EU splňují společnosti Garuda Airlines (státní letecká společnost), Metro Batavia a Indonesia Air Asia.

Plavání v moři

V moři

Nejvíce turistů cestuje do Indonésie za krásami zdejších moří. Již méně se věnuje pozornost jejich nástrahám. Indonéské ostrovy nejsou chráněny kontinenty, a proto je nutné si dát pozor na velmi silné mořské proudy. Vyplatí se dbát pokynů místních a plavat pouze ve vymezených oblastech. V minulosti byli dva čeští potápěči odneseni mořským proudem. Během koupání v mělkých pobřežních vodách je vhodné nosit boty do vody, které chrání před poraněním korály a mořskými ježky. 

Jídlo, potraviny

IDN jídlo

Opatrnost a zdravý rozum je vhodné uplatnit při výběru jídel a míst, která je nabízejí. To platí zejména pro stravování v pojízdných kuchyních a stáncích nejrůznějšího druhu (tzv. warung). Hygienické standardy se v Indonésii liší a potraviny, které zdejším lidem nezpůsobují potíže, mohou vyvolat u cizinců nepříjemné komplikace. Voda z vodovodní sítě není pitná. 

Je možné, že se na Bali setkáte s tradiční místní pálenkou arak. V roce 2009 zemřelo v důsledku požití araku, který obsahoval metanol, přes 20 osob včetně několika cizinců. Je proto namístě vyhnout se alkoholu z pochybných zdrojů, opatrnost se doporučuje i v případě míchaných nápojů na bázi araku.  

Přírodní katastrofy – Indonésie se nachází v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, kde dochází v důsledku intenzivní tektonické činnosti k 90 % zemětřesení na světě. Zemětřesení o síle 7,5 stupně zasáhlo v říjnu 2010 ostrovy Mentawai západně od Sumatry a vyvolalo tsunami, která zabila přes 400 lidí. Poslední zemětřesení o síle 8,5 stupně proběhlo 11. dubna 2012 poblíž Sumatry bez následků na lidských životech.   

V Indonésii je 127 aktivních sopek. Mohutné erupce sopky Merapi poblíž Yogyakarty v roce 2006 a znovu 2010 způsobily stovky obětí, přes 350 tisíc osob z okolí sopky bylo evakuováno. V situaci zvýšené sopečné činnosti je zpravidla omezen přístup do postižených oblastí a jsou uzavřena místní letiště. Lety na provinční letiště jsou přitom často jediným způsobem dopravy do vzdálených oblastí. Aktuální upozornění na zvýšenou sopečnou aktivitu se týkají sopek Merapi, Anak Krakatoa v Sundském průlivu, Soputan na severu Sulawesi, Egon na ostrově Flores a Ibu na Severních Molukách. 

Terorismus – V posledním desetiletí bylo proti cizincům směrováno několik teroristických útoků, od výbuchu na Bali v r. 2002 po odpálení náloží v hotelích JW Marriott a Ritz-Carlton v Jakartě v r. 2009. Tyto i další teroristické akce provedla militantní islamistická organizace Jemaah Islamiyah (JI). Indonéské úřady zatkly nebo zlikvidovaly většinu významných členů JI a zdá se, že organizace dnes v zemi nemá funkční strukturu, nicméně nebezpečí teroristických útoků trvá a nelze vyloučit, že mohou být opět zaměřeny na místa, kde se shromažďují cizinci, jako jsou noční kluby, bary, restaurace, hotely a letiště.. Riziko může být větší během indonéských svátků. Buďte během cestování obezřetní a sledujte aktuální upozornění na cesty. 

 

Cestování do provincií – Různorodý charakter rozlehlého indonéského území přináší pro cestovatele rizika různého druhu. Vždy je vhodné se před návštěvou konkrétní oblasti seznámit s jejími specifiky. Obecně platí, že do hor je vhodné se vydávat v doprovodu prověřených místních průvodců. Indonéské hory jsou poměrně vysoké, zcela běžně přesahují 2 500 m n. m., a nikdy nejsou značené.  Pokud se turista pohybuje v horách sám, je velmi zranitelný a není možné vyloučit ani loupežné přepadení. Na svých cestách buďte ubytovaní v hotelích. Na turisty hojně navštěvovaném ostrově Lombok byly zaznamenány případy okradení turistů během noclehu u místních obyvatel.    

Vzhledem k přísným trestům za přechovávání drog jsou obzvláště na Bali časté namátkové kontroly v nočních podnicích navštěvovaných turisty. V případě podezření může policie požadovat testy krve a moči. Tresty za přechovávání malého množství marihuany nebo extáze mohou přesáhnout čtyři roky, v případě heroinu nebo kokainu hrozí zadrženému trest smrti. Trest smrti se vztahuje také na cizince.

Indonésie je převážně muslimská země a islám má tradičně na většině jejího území umírněnou a tolerantní podobu, i když v posledních letech je zřetelný trend jeho výraznějšího prosazování ve veřejné sféře. Ve většině turistických oblastí se turistky nemusí oblékat podle specifických pravidel Jedinou indonéskou provincií, kde se významně uplatňuje islámské právo a jeho dodržování vynucuje místní policie, je provincie Aceh na severní Sumatře. Buďte připraveny na situace, kdy se obzvláště při cestách do Acehu nebo jiných oblastí mimo hlavní turistická centra (např. na ostrovech Malé Sundy) budete lépe cítit ve volném zakrývajícím oblečení. Přísný pohled okolí je dobré mít na paměti i při koupání v moři. 

Zvláštní opatrnost při cestování do provincií je namístě v době státních svátků a jiných oficiálních akcí. Oslavy, při nichž se v ulicích měst schází velké množství lidí, nebo politicky významné události, které sledují média, jsou vítanou příležitostí pro jakékoliv skupiny, které na sebe chtějí upozornit.

Pro cestování do odlehlých částí Indonésie mějte promyšlený způsob evakuace v případě úrazu nebo živelní pohromy. Záchranná služba nemusí být spolehlivá a v provinciích Papua a Západní Papua záchranná služba neexistuje.

 

Provincie přehledně

Papua a Západní Papua – V indonéské části ostrova Papua pokračují sporadické útoky ozbrojených separatistických skupin proti úřadům centrální vlády a podél hranice s Papuou-Novou Guineou je permanentně rozmístěna indonéská armáda. Vstup do provincií Papua a Západní Papua je možný pouze s povolením (Surat Keterangan Jalan – SKJ) od místního imigračního úřadu nebo policie ve městech Jayapura, Biak a Sorong. K povolení potřebujete číslo pasu, fotografii a jména měst a míst, která plánujete navštívit. V únoru 2012 byl v hlavním městě provincie Západní Papua Manokwari zadržen český občan při fotografování místní demonstrace. Novináři, kteří se chystají v provincii natáčet, fotografovat nebo psát reportáže, potřebují speciální povolení a vízum odpovídajícího typu. Pro tyto účely nelze využít turistické vízum. Pravidla pro vstup do provincií Papua a Západní Papua se mohou kdykoliv změnit, pro aktuální informace o režimu vstupu kontaktujte indonéskou ambasádu v Praze. Návštěvu oblasti doporučujeme zkušeným cestovatelům ve skupině. V případě, že se rozhodnete Papuu navštívit, myslete i na způsob evakuace v případě úrazu. V oblasti neexistuje záchranná služba.

Aceh – Život v Acehu hluboce poznamenala ničivá vlna tsunami v roce 2004 a předtím 30letý separatistický konflikt s indonéskou vládou, ukončený dohodou v roce 2005. Aceh získal rozsáhlou autonomii a prošel zásadní rekonstrukcí, ale tamní situace stále není zcela stabilní. Projevy politického násilí provázely volbu guvernéra Acehu v dubnu 2012. Přestože násilnosti nesměřují primárně proti zahraničním návštěvníkům, byli v listopadu 2009 postřeleni tři cizinci. V provincii platí islámské právo šaría a funguje islámská policie, která dohlíží na jeho praktické naplňování; zaměřuje se především na místní obyvatele, nicméně byly zaznamenány případy, kdy obtěžovala zahraniční návštěvníky. 

Moluky a Severní Moluky – Po střetech mezi křesťany a muslimy v letech 1999 a 2002 ve městě Ambon, při nichž zahynulo několik tisíc lidí, dochází v oblasti k občasným výbuchům násilí a je vhodné se před návštěvou informovat o aktuálním stavu.

Severní a Střední Sulawesi – Při cestě do oblastí na hranici s Filipínami si buďte vědomi skutečnosti, že na jihozápadě Filipín v provinciích Sulu a Basilan operuje teroristická skupina Abu Sayyafa v počtu kolem 300 mužů, napojená na al-Káidu.

V provincii Střední Sulawesi nelze vyloučit možnost politicky motivovaného násilí. Střety mezi muslimy a křesťany významně omezila dohoda z roku 2001, nicméně i v posledních letech se objevují ojedinělé incidenty.        

 

Zaujala vás Indonésie?

O stipendijním programu indonéské vlády si přečtěte na stránkách českého Domu zahraničních služeb.

Dum zahr. sluzeb

Informace o studiu a letních školách průběžně aktualizujeme.   

 

Držte krok s děním v Indonésii

Pro čerstvé informace z Indonésie zavítejte na stránky dvou největších národních deníků Jakarta Globe a Jakarta Post.

Jakarta Globe Jakarta Post

přílohy

aktuální seznam přechodů 1 MB PDF (Acrobat dokument) 5.1.2016