česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Základní informace pro cestování
DOKLADY

Základní podmínkou pro vstup na brunejské území je cestovní pas platný minimálně 6 měsíců ode dne vstupu, kde alespoň 2 stránky v pase musí být volné.


VÍZA, REŽIM VSTUPU

Občané České republiky mohou vstoupit na území Bruneje a pobývat tam po dobu 90 dní bez víz (platí od 30.9.2011).

Pobytový režim je poměrně přísný, což vyplývá ze skutečnosti, že Brunej je nadále částečně uzavřenou zemí. Při vstupu do země je nutno sdělit imigračnímu úředníkovi účel a předpokládané trvání doby pobytu, prokázat se zpáteční letenkou a finančními prostředky na krytí pobytu. Jejich výše není stanovena.

Na letišti je třeba vyplnit pasovou průvodku a uchovávat jí v pase po celou dobu pobytu v zemi. Odletový díl pasové průvodky se odevzdává pasovému úředníku při odletu ze země a za jeho ztrátu hrozí pokuta. Při odletu ze země se hradí letištní taxa ve výši 12,- BND (s výjimkou Kota Kinabalu a Kutching kde je 5,- BND). Přihlašovací povinnost není. Další informace lze získat na oficiálních stránkách ministerstva zahraničních věcí Bruneje nebo na turistických stránkách Bruneje.


CELNÍ A DOVOZOVÉ PŘEDPISY

Dovoz a vývoz valut a místní měny není omezován. Dovoz alkoholu a cigaret je omezen (max. 2 litry alkoholu, 12 plechovek piva a 200 kusů cigaret nebo 200 g tabáku na dospělou osobu). Na pašování narkotik se vztahuje trest smrti.


ZDRAVOTNICTVÍ, DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA

Podle dostupných informací v Brunei není malárie a je prostá i dalších tropických onemocnění. Dobrou a kvalitní zdravotnickou péči poskytují pouze poměrně drahá zdravotnická zařízení a ačkoliv cestovní pojištění pro vstup do země není povinné, tak vzhledem k vysokým nákladům v případě ošetření, doporučujeme si cestovní pojištění před cestou vyřídit.

Policie 423901
Hasiči 380402, 380303
Lékařská záchranná služba nutno volat konkrétní nemocniciSPECIFIKA, BEZPEČNOSTNÍ SITUACE, DOPORUČENÍ TURISTŮM

Brunej je pro turisty zcela bezpečná země. Vzhledem k tomu, že se jedná o islámskou zemi, je třeba respektovat určitá omezení v oblasti odívání, zejména u žen (“minioděvy” nejsou zrovna vítány). To se rozhodně vztahuje např. i na návštěvy muslimských svatostánků (mešit).

Další informace pro turisty naleznete zde.