Matchmaking profesionálů z oborů vodního a odpadového hospodářství v Jakartě
21.10.2017 / 06:28 | Aktualizováno: 23.10.2017 / 10:05
Velvyslanectví ČR v Jakartě uspořádalo ve spolupráci s partnerskou Matana University dne 16. října 2017 matchmakingový seminář českých a indonéských profesionálů z oborů vodního a odpadového hospodářství. Projektu financovaného za podpory MZV ČR v rámci programu na podporu ekonomické diplomacie se zúčastnilo pět českých firem, jejichž zástupci měli možnost nejen navázat kontakty s indonéskými protějšky, ale také získat informační vhled do faktické situace v daných oborech a přehled o související regulatorice.
Matchmakingového semináře zorganizovaného Zastupitelským úřadem ČR v Indonésii se zúčastnili zástupci pěti českých firem z relevantních oborů KHAANZAA, spol. s r.o. (vodohospodářství) BAC a.s. (ekologicky šetrná dekontaminace), ENVIROPOL s.r.o. (elektro odpad), ENVITES spol. s r.o. (čištění průmyslových odpadů) a Cekindo Business Group (CekIna, s.r.o.). Seminář se uskutečnil na Matana University, kde v relevantních oborech již několik let probíhá česko-indonéská výzkumná spolupráce zaštítěná na české straně Českou zemědělskou universitou. Tato vedla před rokem k založení společného Center of Excellence, do kterého se zapojily i první české komerční subjekty. Záměrem matchmakingového semináře tak bylo podpořit mimo jiné i další pokračování implementace výzkumu do praxe a generování komerčních příležitostí na této bázi.
Po úvodních slovech velvyslance Ivana Hoťka a rektora Matana University Wiliho Toisuty, prezentovali zástupci českých firem své technologie a nabízená řešení a postupy. Ze strany představitelů indonéské veřejné sféry (vedení provincií a municipalit) naopak získali obrázek o stávající situaci, problémech, potřebách a zvažovaných strategiích do budoucna. Velmi užitečné bylo i přiblížení nelehkého legislativního rámce, který reguluje jak uvedené oblasti činnosti, tak i samotné působení zahraničního subjektu v Indonésii. V této debatě se pak plně uplatnily také informace od zástupců místního soukromého byznysu.
Indonésie je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik regionu Jihovýchodní Asie a životní úroveň jejích více než 250 milionů obyvatel stoupá. Spolu s těmito trendy rozvoje roste i zátěž životního prostředí. Stoupá ale i povědomí o nutnosti adekvátních opatření v oblasti vodního a odpadového hospodářství a vláda stejně jako nižší správní celky přijímají strategie dalšího postupu a především vyčleňují prostředky na implementaci potřebných kroků. Daný sektor tak aktuálně skýtá řadu obchodních příležitostí pro české firmy. Pro kvalitní vyhodnocení možností, které se jim nabízí, je velmi důležité poznat místní prostředí a specifika. Ze zkušenosti se ukazuje, že klíčovým faktorem pro úspěch v jakémkoli oboru, je v Indonésii nalezení správného místního partnera, popřípadě samozřejmě více partnerů, kteří usnadní a v řadě případů i vůbec umožní vstup na místní trh.
Jakub Černý, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Jakartě