Jakartu navštívil český odborník na udržitelné zemědělství a jeho digitalizaci prof. Ing. David Herák, PhD
25.10.2023 / 05:41 | Aktualizováno: 25.10.2023 / 06:20
V rámci Agendy 2030 jsme se pro tentokrát zaměřili na smutnou skutečnost, kdy Světový index potravinové bezpečnosti Indonésie se dlouhodobě pohybuje kolem 70. místa ze 113 hodnocených zemí. Stav místního zemědělství zůstává výzvou a Česká republika v této oblasti nabízí různé úrovně partnerství neziskových organizací, akademické sféry, obchodních subjektů, stejně jako ministerských expertů. O udržitelném zemědělství a možnostech jeho digitalizace přiletěl do Indonésie promluvit český odborník z České zemědělské univerzity prof. Ing. David Herák, PhD.
Zatímco Indonésie aspiruje na velkou pětku největších světových ekonomik v horizontu roku 2040, i nadále se potýká s řadou rozvojových problémů, mezi nimiž nepřestává vynikat omezená potravinová bezpečnost vycházející ze závislosti na dodávkách potravin a z dosud velmi tradičního zemědělského sektoru, který nedrží krok s dobou. Stav indonéského zemědělství je skutečnou výzvou pro ekonomické experty, politiky, stejně jako odbornou akademickou komunitu, která nabízí moderní přístupy k hospodaření s půdou. Právě zde se otevírá prostor pro digitalizaci, ať už ve smyslu sběru a správy dat pro jejich využití v softwaru na správu farem či mobilních aplikací, moderní robotiky, která hravě nahradí v mnohém jinak úporné lidské úsilí, či chytré programování stávající strojové techniky, a propojování zmíněného v IoT systémech.
V rámci projektu Agendy 2030 financovaného prostřednictvím Ministerstva zahraničních věcí České republiky Zastupitelský úřad v Jakartě uspořádal seminář českého odborníka prof. Ing. Davida Heráka, PhD, který se dlouhodobě věnuje aplikacím zemědělských technologií, a který byl v posledních 20 letech své kariéry zapojen mimojiné do řady rozvojových projektů zaměřených na optimalizaci zpracování potravin v Indonésii, a který současně patří mezi přední propagátory česko-indonéské univerzitní spolupráce. Ve spolupráci s místním partnerem asociací na podporu lidského rozvoje Willi Toisuta&Associates (WTA) a za přítomnosti publika tvořeného zástupci soukromého, veřejného i neziskového sektoru proběhlo vystoupení prof. Heráka o českém vědeckém přínosu konceptu chytrého zemědělství 4.0, dále podnětná prezentace o budoucnosti lidského rozvoje při stávajícím přístupu k zemědělství z úst prezidenta WTA pana Eky Simanjuntaka a konečně představení dobré praxe zavádění moderních digitálních technologií v zemědělství ze strany prezidenta indonéské společnosti PT Inovasi Telematika Nusantara pana Gunawana Zuardiho.
Seminář na půdě Zastupitelského úřadu v Jakartě byl doplněn univerzitní přednáškou pana prof. Heráka v jeho „domácím“ univerzitním prostředí pro tentokrát na katolické univerzitě Universitas Atma Jaya, a totiž ve spolupráci s prof. Sutantem, odborníkem na technické inženýrství a mimojiné alumni ČVUT, pro studenty z fakult biotechnologií a strojírenství.
Průřezové téma udržitelnosti a chytrých přístupů k rozvoji je a bude i nadále klíčovým aspektem příštího růstu Indonésie. Indonéská odborná veřejnost si je této skutečnosti plně vědoma a projevuje intenzivní zájem o mezinárodní spolupráci při zapojení klíčových stakeholderů od akademických odborníků přes veřejnou správu k byznysu. Seminář k otázkám digitalizace zemědělství 4.0 byl tak první ze série aktivit na podporu zelené agendy, která nyní hýbe Indonésií, a kde má země poslední příležitost neudělat chybu při hledání zdánlivě nekonečného růstu.
Mgr. Alena Štojdlová, MBA, vedoucí ekonomicko-obchodního úseku Velvyslanectví České republiky v Jakartě