suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Jana Arhio
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

​Příležitosti pro český obranný průmysl ve Finsku

Matchmakingovou misi firem českého obranného průmyslu uspořádalo Velvyslanectví ČR v Helsinkách ve spolupráci s Ministerstvem obrany, Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) a Asociací finského obranného a leteckého průmyslu (AFDA) . Během akce bylo mezi asociacemi podepsáno memorandum o spolupráci a finským partnerům se představilo 8 českých firem. Celkem se akce zúčastnilo téměř 40 osob a proběhlo cca 30 B2B jednání.

Projekt na podporu českého obranného průmyslu byl v prostorách ZÚ Helsinky realizován 27. 10. 2021 v úzké spolupráci s AOBP, AFDA a ministerstvy obrany obou států. Vedení asociací, které zastupují celkem cca 260 českých a finských firem obranného průmyslu, podepsalo memorandum, jehož smyslem je posílit potenciál obranně-průmyslové spolupráce intenzivnější výměnou informací a koordinací aktivit i pořádaných akcí.

Během akce se prezentovalo 8 českých firem (AGADOS, ERA, EXCALIBUR ARMY, Meopta, SVOS, TATRA, Toner, VOP CZ) a 15 finských společností (Conlog Group, DA Group, Environics, Frestems, F-Secure, Huld, Leijona Catering, Mikro-Pulssi, Milectria, Nordic Traction Group, Patria, Savox, Sisu Axles, Teuvan, VTT).

Kromě uvedených firem a představitelek obou asociací během dopoledního bloku virtuálně vystoupil finský ministr obrany Antti Kaikkonen a tématům průmyslové spolupráce se ve svých projevech věnovala ředitelka Odboru průmyslové spolupráce pověřená řízením sekce průmyslové spolupráce Radka Konderlová a zástupce šéfa logistiky finské armády Pasi Pajunen. České firmy měly v rámci networkingového oběda možnost navázat bližší kontakty s AFDA, představiteli finské armády zodpovědnými za akvizice jakož i se zástupci finských firem. Během odpoledne pak proběhlo několik desítek předem naplánovaných B2B jednání. Po skončení programu vlastní akce se na finském Ministerstvu obrany bilaterální uskutečnilo jednání mezi pověřenou náměstkyní ministra obrany Radkou Konderlovou a generálním ředitelem pro vyzbrojování Jarmo Jyväsjärvim.

Hlavním cílem projektu bylo prohloubit již existující vztahy, dialog a obchodní spolupráci v obranném sektoru mezi českými a finskými partnery na úrovních B2B, B2G a G2G. Spolupráci v obranném průmyslu se Velvyslanectví ČR v Helsinkách věnuje dlouhodobě, přičemž dnešní akce navázala na obdobné projekty k obranné spolupráci v Praze v roce 2018, kdy došlo k aktivaci memoranda o spolupráci mezi českým a finským ministerstvem obrany z roku 1996, a v Helsinkách v r. 2019, kdy šéfové patnácti českých firem jednali o možnostech výrobní a obchodní spolupráce se zástupci finských firem a představiteli finského Ministerstva obrany. Třetí akce v pořadí by českým firmám měla otevřít další exportní možnosti ve vztahu k finským firmám a státním institucím i příležitosti k technologické, výrobní i další spolupráci např. v rámci společných projektů EU (konkrétně pak sdružováním zdrojů a know-how v rámci konzorcií za účelem účasti v projektech Evropského obranného fondu). Největší pozornost u finských partnerů vzbudila vojenská dopravní a radiolokační technika.

Daniel Horák, ekonomický diplomat, zástupce velvyslance, Velvyslanectví ČR v Helsinkách