
Čeští vodohospodáři se začínají prosazovat ve Finsku, v jednání i spolupráce na třetích trzích
07.05.2018 / 16:15 | Aktualizováno: 22.01.2025 / 10:08
V rámci realizace projektu ekonomické diplomacie Velvyslanectví ČR v Helsinkách navštívila ve dnech 1. - 3. 5. 2018 Finsko skupina českých výrobců a dodavatelů vodohospodářských technologií. Při návštěvě vybraných vodárenských zařízení i při workshopu s finskými společnostmi a institucemi měli členové delegace možnost poznat hlavní aktéry a klíčové domácí technologie ve finském vodohospodářském sektoru a nastartovat tak konkrétní obchodní spolupráci s předem vybranými partnery. Součástí akce bylo i jednání o možnostech propojení finských a českých projektů rozvojové spolupráce s cílem prosadit naše řešení na třetích trzích.
Finský vodohospodářský sektor lze bezesporu považovat za jeden z nejvyspělejších v rámci celosvětového srovnání. Je typický používáním vyspělých a inovativních technologií, vysokými požadavky na kvalitu upravené vody (pitné i odpadní) a, na rozdíl od Česka, i téměř neomezenými vodními zdroji.
Po provedené analýze sektoru a konzultacích s místními odborníky však Velvyslanectví ČR ve Finsku, přes uvedené vysoké standardy a nároky, vyhodnotilo, že existují reálné možnosti pro úspěšný vstup českých firem na místní trh, včetně dosud nevyzkoušené spolupráce na třetích trzích. Návštěva představitelů firem (BKG, Presskan, VAPO, Brentwood) a České vodárenské aliance (CWA), tak mohla získat jak charakter "mapovací mise" zaměřené na seznámení se se situací v sektoru finského vodního hospodářství a zjištění podmínek pro účast v budoucích tendrech, tak, a to především, posloužit i k navázání příslušných B2B kontaktů s konkrétními, předem vybranými finskými společnostmi.
Třídenní akce, jež proběhla v Helsinkách ve dnech 1. - 3. 5. 2018, sestávala z několika částí. V den příletu, ve večerních hodinách, uspořádalo Velvyslanectví ČR v prostorách úřadu malý společenský podnik, na němž se delegace seznámila s navrženým programem a obě strany si vyměnily svoje poznatky a očekávání od akce. Následující den byl věnován prohlídkám moderních vodohospodářských zařízení za účelem poznat úroveň stávajících domácích technologií a získat přehled o připravovaných strategických projektech - v dopoledních hodinách delegace v doprovodu diplomatů velvyslanectví navštívila podzemní čističku odpadních vod pro Helsinky Viikkinmäki firmy HSY a odpoledne celou delegaci zaujala prohlídka unikátního podzemního systému dálkového chlazení a ohřevu metropolitní oblasti Helsinek tepelným čerpadlem provozovaným firmou Helen.
Na třetí den návštěvy zorganizovalo velvyslanectví workshop „Czech-Finnish and third market water sector cooperation“, jehož se kromě českých a cca deseti finských firem zúčastnili coby vystupující i zástupci asociací (Finnish Water Forum), odborníci výzkumných zařízení (Finnish Environment Institute) či představitelé odpovědní za rozvojové programy (Development Policy Department na MZV Finska). Po prezentaci všech firem následovala B2B jednání, přičemž ohlasy na jejich výsledky jsou z obou stran velmi pozitivní a nadějné, včetně již prvních konkrétních nabídek.
Kromě B2B jednání proběhla i diskuse týkající se možné spolupráce společností a aliancí obou zemí na třetích trzích (mj. Etiopie, země Střední Asie) prostřednictvím existujících programů rozvojové spolupráce.
Přestože je na hodnocení konkrétních výsledků akce ještě příliš brzy, považuje Velvyslanectví ČR ve Finsku celý projekt za velmi zdařilý a úspěšný. Lze konstatovat, že jeho hlavní cíl, tzn. ověřit exportní potenciál Česka v přímé interakci s možnými finskými klienty, byl bezezbytku splněn. A rýsující se možnosti společného působení vodohospodářských firem obou zemí na třetích trzích pak lze považovat za bonus, jenž jen podtrhuje příznivé vyznění celé akce.
Jaroslav Mandys, zástupce velvyslance, Velvyslanectví ČR ve Finsku