
Česká delegace se seznamovala s finskými zkušenostmi v oblasti digitalizace
08.03.2019 / 10:31 | Aktualizováno: 03.01.2020 / 13:40
Na konci února navštívila Finsko česká meziresortní delegace vedená vládním zmocněncem pro IT a digitalizaci V. Dzurillou, aby se zde seznámila s finskými zkušenostmi v oblasti digitalizace veřejných služeb (se zaměřením na proces stavebního řízení a správy nemovitostí ve vlastnictví státu), majících však např. přesah i do systému vzdělávání a zaměstnanosti. V průběhu dvoudenní návštěvy se členové delegace setkali s vedením společnosti zaměřené na správu objektů, představiteli Ministerstva financí, Ministerstva životního prostředí, Ministerstva zemědělství, zástupci municipalit i vedením vládního projektu digitalizace. Veškerá setkání byla pro české odborníky velmi inspirativní, a to nejen díky pokročilému stupni digitalizace veřejné správy, nýbrž i možnosti sledovat obohacování již existujících systémů prvky umělé inteligence.
Ve dnech 27. – 28. února 2019 pobývala v Helsinkách česká meziresortní delegace, jejíž členové si se svými finskými partnery vyměňovali poznatky z oblasti digitalizace veřejných služeb (eGovernment). Součástí delegace, kterou vedl Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro oblast IT a digitalizaci, byli i představitelé Ministerstva pro místní rozvoj (mj. Jan Koudelka, náměstek pro informační a komunikační technologie) a experti Ministerstva průmyslu a obchodu.
Česká delegace si pro svoji cestu, jež svým způsobem navazovala na neformální diskusi premiérů obou zemí v prosinci 2018 v Praze, nevybrala Finsko náhodně. Tato země patří v oblasti eGovernmentu v celosvětovém měřítku mezi šestici nejpokročilejších zemí (UN e-Government Survey 2018) a žebříčku „technologické připravenosti“ spolu se Singapurem dokonce vévodí (WEF Networked Readiness Index 2016).
Nabitý program zahájila česká delegace bezprostředně po příletu do Helsinek jednáním s vedoucími představiteli firmy Senaatti, což je společnost zabývající se správou drtivé většiny nemovitostí ve vlastnictví státu (cca 9.300 objektů). Finští hostitelé představili delegaci svůj ICT systém spravování objektů zahrnující kromě podrobné digitální evidence i automatizovaný plán údržby a poskytování provozních služeb, jakož i model pro pravidelné a transparentní vyhodnocování efektivity využívání státních budov dle vládou schválených cílových parametrů. Výsledky vyhodnocování jsou pak rozhodujícím kritériem pro výstavbu nových či odprodej dostatečně nevyužitých objektů.
V rámci večeře, uspořádané Velvyslanectvím ČR, se čeští odborníci setkali s představitelkami Ministerstva financí Finska (mj. náměstkyně ministra H. Tarkka), jež prezentovaly finský model efektivní správy státního nemovitého majetku a především pak plán a výsledky dosažené v procesu digitalizace veřejných služeb (eGovernment).
Hlavního jednání, zaměřeného především na digitalizaci stavebního řízení, se následujícího dne na finské straně zúčastnili relevantní experti z Ministerstva životního prostředí, Ministerstva zemědělství a lesů, zástupci municipalit, jakož i vedoucí vládního digitalizačního projektu „KIRA-digi“. V průběhu svých prezentací seznámili české hosty podrobně se stavem projektu digitalizace stavebního řízení a managementu budov. Vystoupení se zabývala mnoha aspekty procesu digitalizace - budováním jednotné systémové architektury, snahou o maximální interoperabilitu celého systému, využíváním nejrůznějších datových zdrojů, včetně satelitních, jakož i efektivností celého projektu. Velký ohlas vyvolalo v závěru vystoupení zástupce municipality města Vantaa, který popsal praktické využívání digitalizovaného, 3D vizualizovaného a automatizovaného systému vydávání stavebních povolení (s průměrnou délkou celého řízení 100 dní).
Závěr návštěvy české delegace patřil Ministerstvu ekonomiky a zaměstnanosti, kde jí místní zástupci představili některé již digitalizované služby – aplikaci pro správu dat z oblasti chemických produktů, službu celoživotní podpory při řešení kariérních rozhodnutí a službu zjednodušující a urychlující nejrůznější povolovacích řízení prostřednictvím odstranění multiplicitního zadávání (často úplně identických) informací jednotlivým orgánům státní správy.
Proaktivní přístup celé finské státní správy k problematice digitalizace veřejných služeb a především pak dosažené výsledky považují všichni členové delegace pro českou stranu za velmi inspirativní a lze tak předpokládat, že tato jejich návštěva Finska rozhodně nebyla tou poslední.