
Vietnam: hospodářská komora CEEC jednala o budoucí podpoře malých a středních firem z regionu střední a východní Evropy ve Vietnamu
12.05.2016 / 06:48 | Aktualizováno: 12.05.2016 / 07:50
Poradní výbor CEEC (Central and Eastern European Chamber of Commerce in Vietnam) jednal dne 10. května t.r. o budoucím zaměření činnosti komory a konkrétních akcích na podporu MSP z regionu SV Evropy ve Vietnamu.
Členy komory jsou subjekty a firmy ze států střední a východní Evropy (státy V-4, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Chorvatsko, Rakousko) působící ve Vietnamu. Členy poradního výboru jsou obchodní/ekonomičtí radové V-4, Bulharska a Rumunska a dále zástupci privátní sféry z uvedených zemí a dále z Chorvatska a Rakouska a zástupce Delegace EU v Hanoji.
V úvodu předseda poradního výboru M. Boguszewski, obchodní rada ZÚ Polska, seznámil se změnami ve složení výkonného výboru CEEC a se změnami ve stanovách (předsedou komory zůstává Marko Morič z Chorvatska).
Během jednání poradního výboru si účastníci vyměnili názory na působení poradního výboru i samotné komory. Velká část diskuse byla věnována spolupráci s organizací EVBN (EU – Vietnam Business Network), která je financována z evropských fondů a primárně měla sloužit k podpoře MSP z EU a zejména ze zemí, které nemají obchodní zastoupení v zemi. (Pozn.: za ČR je konsorciálním členem EVBN Hospodářská komora ČR). V další části jednání si partneři vyměnili informace o plánovaných aktivitách v tomto roce a současně zazněl podnět organizovat pravidelná výjezdní setkání členů CEEC s partnery v provinciích.
Členové poradního výboru CEEC diskutovali rovněž o sektorových prioritách činnosti; téma je otevřené a během několika týdnů bude formulována pozice, ale z proběhnuvší diskuse zazněly jako perspektivní obory, kde by členové CEEC mohli společnými silami propagovat své produkty ve Vietnamu: zdravotnické prostředky a zařízení, farmaceutické výrobky, zemědělské technologie a potravinářské výrobky, vodní hospodářství. Konkrétně byly zmíněny veletrhy, které se uskuteční v HCMC: Vietfood v srpnu, Vietwater v listopadu a Vietstock v říjnu t.r. (tohoto veletrhu se ZÚ Hanoj zúčastní v rámci projektu ekonomické diplomacie a zve tímto české firmy k účasti).
Na závěr byly projednány organizační záležitosti v souvislosti s účastí CEEC na European Food Festival, který organizuje EuroCham (CEEC je členem) a EVBN dne 14. května 2016 v National Library v Hanoji. CEEC bude mít stánek 18 m2 a členské státy dodají vzorky produktů a výzdobu (plakáty, vlajky). ZÚ Hanoj přispěje vzorky vína, piva a originálního likéru Becherovka.
České firmy mají možnost využít služeb CEEC nebo se přímo stát jeho členy. Širší platforma firem z našeho regionu pod jednou vlajkou CEEC má větší šanci na úspěch na vietnamském trhu, jak se o tom přesvědčily např. firmy ze severoevropských států sjednocené v Nordcham. Zájemci o spolupráci s CEEC se mohou obracet přímo na předsedu CEEC pana Moriče (moric@ceecvn.org) nebo na ZÚ Hanoj.
Příloha:
2 dokumenty s přehledem služeb CEEC (obsahují staré složení výkonného výboru CEEC)
Milan Vágner
ekonomický rada
ZÚ Hanoj