česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jan Ondřejka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Turecké firmy mají zájem o české moderní technologie

(Archivní článek, platnost skončena 19.09.2019 / 15:30.)

Generální konzulát Istanbul a agentura CzechInvest ve spolupráci s Českou nanotechnologickou asociací velmi úspěšně představili během incomingové mise do ČR tureckým obchodním partnerům nejmodernější české technologie v rámci projektu ekonomické diplomacie – PROPED. Česká republika byla prezentována jako globální leader nanotechnologického sektoru a jedna z významných zemí v oblasti aplikací moderních technologií do praktického života, k čemuž přispěla účast na veletrhu moderních technologií FUTURE PORT PRAGUE 2018.

Program 5-denní incomingové mise zahrnoval oficiální část v podobě jednání v agentuře CzechInvest, na Odboru ekonomické diplomacie MZV, Hospodářské komoře ČR a Tureckém velvyslanectví v Praze.

Následující 2 dny měli zástupci 5 tureckých společností možnost za aktivní účasti předsedy České nanotechnologické asociace Jiřího Kůse osobně navštívit firmy HE3DA, IQ Structures, TESCAN, PARDAM, Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické Univerzity Liberec a NANOROGRESS. Turečtí partneři byli nadšeni technickými dovednostmi českých firem a také možností vidět reálný provoz, laboratoře i výrobu přímo v akci. Většina z nás tak poprvé v životě viděla výrobu nanovláken a jejich aplikaci v podobě výroby konečných produktů. Největší přidanou hodnotou z pohledu tureckých partnerů byla česká kreativita při využití nových technologií směrem k aplikaci - ke koncovým produktům.

Poslední dva dny pobytu se delegace zúčastnila veletrhu moderních technologií Future Port Prague, kde pro ni organizátoři připravili speciální program a work-shopy s cílem propagace České republiky jako technologicky vyspělé země, tj. připojit k pivu a kachně se zelím a knedlíky také nanotechnologie, IT, umělou inteligenci a robotizaci v podobě moderních baterií, samočistících nátěrů, bezpečnostních nanoprvků pro dokumenty a bankovky, textílií se speciálními vlastnostmi, dronu s dovedností sestřelit jiný dron, speciálnímu hasičskému oděvu, technologiemi „smart cities“ a mnohými dalšími.

Incomingová mise tureckých partnerů do ČR navázala na úspěšný dubnový pilotní projekt představení české nanotechnologie v Turecku. Po 5 dnech odjížděli turečtí partneři s mnoha pozitivními zážitky a komplexním přehledem vývoje moderních technologií v ČR s důrazem na nanotechnologie. Ještě během mise vykrystalizoval oboustranný zájem prezentace českých moderních technologií v Turecku, jak před privátními firmami, tak před státním sektorem.  Výsledky mise a prezentace jednotlivých českých společností budou cestou tureckého zahraničního boardu DEIK sdíleny s 15 000 tureckými společnostmi.   

Jan Ondřejka, Ekonomický diplomat, Generální konzulát Istanbul

 

Galerie


Incomingová mise ČR