Jedinečný prostor pro inovace v Jülichu jako inspirace pro české firmy: otevření klimaticky neutrální Start-up Village
28.05.2024 / 14:26 | Aktualizováno: 28.05.2024 / 14:59
V Brainergy parku v Jülichu byla 7. května 2024 slavnostně otevřena start-upová vesnice, tzv. Startup Village Jülich. Brainergy park vznikl v bývalém hnědouhelném revíru mezi městy Jülich, Niederzier, Titz a Düren v Severním Porýní Vestfálsku. Jedná se o technologicko-vědecký park zaměřený na vývoj inovativních řešení a na transformaci ekonomiky a společnosti směrem ke klimatické neutralitě. V době, kdy některé české regiony čelí obdobným výzvám, může být tento skvělý příklad propojení vědy, výzkumu a inovací inspirací, jak řešit problémy s restrukturalizací a revitalizací průmyslově vysoce zatížených oblastí v Česku.
Startup Village Jülich je projektem společnosti Brainergy Park Jülich GmbH. Tento komplex s dobrou návazností na místní infrastrukturu propojuje výzkumné instituce, technologická a simulační střediska, zásobování obnovitelnou energií a nabízí prostor pro začínající podnikatele, malé a střední podniky a v budoucnu nabídne i velké výrobní prostory pro další investory. Komplex sestává z centrální budovy, kolem níž jsou seskupeny dřevěné moduly vyrobené udržitelným způsobem. Centrální budova nabízí prostor pro co-workingová pracoviště a různorodé akce. Jednotlivé moduly si mohou začínající firmy pronajmout jako pracovní prostory. Nabídka zahrnuje také rozsáhlý program akcí, možnosti poradenství, navazování kontaktů a strukturovaný transfer technologií.
Severní Porýní-Vestfálsko se snaží najít a zviditelnit inovační potenciál regionu, kde dochází k velké restrukturalizaci a revitalizaci stávajících a bývalých hnědouhelných revírů. Prioritou je podpora začínajícím podnikům, které mají pozitivní přínos pro životní prostředí a/nebo společnost. Jednou z myšlenek tohoto technologického parku je, aby se zde sídlící společnosti vzájemně podporovaly, doplňovaly se a nekonkurovaly si.
Za zmínku stojí jeden z více aspektů tohoto synergického spojení. Velký zájem využít potenciál Brainergy parku mají místní renomované univerzity, zjm. Univerzita Heinricha Heineho v Düsseldorfu, Univerzita Kolín nad Rýnem a Porýnsko-Vestfálská technická univerzita v Cáchách (RWTH Aachen). Spolupráce s Brainergy parkem jim umožní věnovat se inovativním projektům. Porýnsko-Vestfálská technická univerzita RWTH, která je považována za prvotřídní výzkumnou univerzitu v celoněmeckém měřítku, udržuje dlouholeté partnerství i s ČVUT Praha - její delegace podepsala na začátku května 2024 memorandum o prodloužení spolupráce s ČVUT až do roku 2030. Univerzita RTWH Cáchy podepsala spolupráci s Výzkumnou aliancí v Brainparku Jülich (Jülich Aachen Research Alliance) v pěti oblastech, a to v oblasti výzkum mozku, výzkumu částicové fyziky a antihmoty, v oblasti informačních technologií budoucnosti, ve výzkumu měkké hmoty a udržitelné energie.
Zajímavou skutečností je, že v oblasti umělé inteligence a informačních technologií se již daří spojení vědy a průmyslové výroby realizovat i v praxi. V rámci mezinárodní spolupráce se v areálu Brainergy Parku v Jülichu usídlila QCG Computer GmbH, dceřinná společnost tchajwanské Quanta Computer Inc. Na ploše 20 000 m2 plánuje QCG Computer GmbH vyrábět vysoce přesné elektronické systémy a zařízení pro výrobce vozidel, zejména v oblasti autonomního řízení. V roce 2025 má být v areálu vytvořeno prvních 90 pracovních míst, do roku 2028 pak celkem 360 pracovních míst. Společnost bude moci využívat již zmíněnou hustou síť univerzit, výzkumných institucí a mezipodnikových školicích středisek.
Hlavní myšlenku vytvoření průmyslového parku budoucnosti, který bude těžit z inovací v oblasti transformace energetiky, obnovitelných energetických zdrojů, projektů s využitím umělé inteligence a udržitelné ekonomiky podporují politici i představitelé okolních obcí, kterým jde o budoucí ekonomické a sociální perspektivy po útlumu a zavření hnědouhelných dolů.
Startup Village Jülich je projektem směřujícím k dokončení strukturálních změn v původně hornické oblasti Porýní. Projekt podporují federální i zemská vláda, ale účastní se i komunální sféra, univerzity a soukromý kapitál. Spolková a zemská vláda podporují udržitelnou transformaci rýnské těžební oblasti v průběhu postupného ukončování těžby uhlí částkou více než 14,8 mld. EUR. K dnešnímu dni bylo schváleno 183 projektů s finančním objemem přibližně 1,62 mld. EUR.
Úspěšná a příkladná spolupráce mezi obcemi a integrace jedinečného regionálního výzkumného prostředí Porýnsko-Vestfálské technické univerzity v Cáchách, Výzkumného centra v Jülichu a DLR (Německého střediska pro letectví a kosmonautiku) poskytují reálnou příležitost k realizaci průmyslového parku, který je na území Německa naprosto jedinečný.
Tato novinka nabízí českým subjektům možnost se jednak na tomto projektu podílet, ale skýtá i inspiraci pro české obce, kraje, vědecké instituce a soukromé subjekty. V Česku se nachází více srovnatelných lokalit, které potřebují skloubit transformaci s inovacemi a vývojem udržitelných technologií. Níže uvádíme několik konkrétních příkladů spolupráce a přenosu know-how:
- Spolupráce s mezinárodními partnery: české start-upy by mohly využít možností spolupráce s partnery ze Startup Village Jülich a vyvinout tak inovativní projekty a produkty.
- Rozvoj udržitelných technologií: české firmy by mohly využít prostředí Start-up Village k vývoji nových udržitelných technologií v oblastech jako jsou obnovitelná energie, udržitelná mobilita nebo efektivní využívání stávajících zdrojů.
- Podpora start-upů: české subjekty mohou investovat do možnosti podílet se na místě svými aktivitami - mohou poskytnout podporu a mentorství pro české start-upy, které by využily možností poskytovaných v rámci Start-up Village Jülich pro rozvoj svých inovativních projektů.
- Networking a vzdělávání: čeští podnikatelé a odborníci by mohli využít networkingu a vzdělávání v rámci Start-up Village Jülich k získání nových znalostí a kontaktů pro rozvoj svých aktivit.
Využití těchto možností by mohlo pomoci k udržitelnému rozvoji v Česku a k posílení spolupráce mezi českými a německými subjekty v oblasti výzkumu, transferu know-how, špičkových technologií a inovací. Druhou možností je načerpat na místě inspiraci pro podobně komplexní projekt, který by mohl vzniknout na území Česka např. v Moravskoslezském nebo v Ústeckém kraji.
Autor: Kateřina Drecker-Chlubná, GK Düsseldorf
Využité zdroje: Startup Village Jülich im Brainergy Park Jülich eröffnet | Land.NRW, www.brainergy-park.de/, www.rheinisches-revier.de, www.jara.org/en/jara, www.revier-gestalten.nrw/projekte/ankerprojekte