deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Düsseldorf - důležité adresy

Düsseldorf je hlavním městem německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko (Nordrhein-Westfalen / NRW). Žije zde více jak půl milionu obyvatel, z toho přibližně 18% jsou cizinci, převážně Turci, Řekové, Italové, Poláci a Japonci. Město leží na řece Rýn a dále jím protéká říčka Düssel, podle které také nese své jméno. Düsseldorf je také významným obchodním centrem.

Letiště

Mezinárodní letiště Düsseldorf je po letištích ve Frankfurtu n. M. a Mnichově třetím největším německým letištěm z hlediska přepravených osob. Přímé letecké spojení s Prahou zajišťuje společnost Eurowings. Letiště disponuje přímým vlakovým spojením s hlavním nádražím v centru města (meziměstské vlaky S1, S11 a další regionální spoje), přičemž cesta trvá 5-15 minut. Z hlavního nádraží jsou pak metrem i tramvajemi velmi snadno dostupné všechny městské části i okolní města Kolín nad Rýnem, Cáchy, Dortmund, Bonn.

Vlakové a autobusové nádraží

Z vlakového nádraží (Hauptbahnhof) v Düsseldorfu se lze veřejnou dopravou (metro, tramvaje, autobusy) pohodlně dostat do kterékoli části města. Staví zde dálkové spoje do jiných částí SRN (Berlín, Drážďany, Mnichov, Hamburg, Frankfurt), tak do zahraničí (Francie, Belgie, Nizozemí, Švýcarsko). Z vedlejšího autobusového nádraží na Worringer Straße odjíždí do Prahy denně přímé spoje společností StudentAgency, FLIXBUS a ReioJet.

Veletržní areál (Messe Düsseldorf)

Co do obratu tvoří Messe Düsseldorf druhý největší veletržní areál Německa, co do výstavní plochy pak zaujímá čtvrtou příčku. Ročně se zde koná kolem 50 veletrhů, kdy bezmála polovina z nich patří ke světové špičce. Za rok areál navštíví přes milion návštěvníků a pravidelně se zde každý rok prezentuje více než 25.000 německých i zahraničních firem. Z letiště se lze k výstavišti dostat autobusovou linkou č. 896, z hlavního vlakového nádraží pak metrem U78 či U79 nebo autobusem č. 722.

Staré město (Altstadt)

Staré město tvoří historické, kulturní a politické centrum města. Lidově je označováno za „nejdelší výčepní pult světa“ (längste Theke der Welt), jelikož se zde na jednom kilometru čtverečním tísní přes 300 barů, hospod, restaurací a klubů.  Hlavní noční tepnou se pak stává především Bolkerstraße.

Čtvrť Medienhafen

Podél Rýna z centra města lze dojít do Medienhafen, kde sídlí řada televizních a rozhlasových stanic. Jedná se o moderní čtvrť s celou řadou ukázek soudobé architektury. Stojí zde např. komplex budov Neuer Zollhof od světoznámého architekta Franka Gehryho, který mimo jiné navrhl také Tančící dům v Praze. Nachází se zde také televizní věž Rheinturm, která je s výškou 240,5 m nejvyšší stavbou ve městě. V noci věž ukazuje pomocí svítících teček přesný čas. V oblasti se nachází celá řada dobrých restaurací a barů.

Königsallee

Hlavní nákupní třídu v Düsseldorfu představuje Königsallee, zkráceně, jež je jednou z nejdražších nákupních ulic Evropy s celou řadou luxusních módních značek (Abercrombie & Fitch, Armani, Burberry, Tiffany & Co. Gucci, Prada, Versace, Dior, Luis Vuiton). Nabídku bulváru doplňují ale také klenotnictví, starožitnictví, extravagantní butiky a kavárny. Düsseldorf má v Německu pověst města módy díky svým obchodům a velké nabídce. Město zároveň každoročně hostí mezinárodní veletrhy módy, bot a doplňků.

Radnice (Rathaus)

V historickém centru města mezi Marktplatz a nábřežím Rýna (Rheinuferpromenade) se nachází radnice města Düsseldorf. Ve skutečnosti se ale jedná o komplex pěti budov, kde historicky a i nyní sídlí komunální vedení města. Zmíněný Marktplatz s jezdeckou sochou Jana Wellema před hlavním vstupem je pak tradičně místem rozličných kulturních akcí a vánočních trhů.

Úřad předsedy zemské vlády (Staatskanzlei)

V blízkosti čtvrti Mediahafen sídlí mnoho zemských politických institucí. Jednou z nich je i úřad předsedy zemské vlády Staatskanzlei v prosklené, dvacetipatrové budově Stadttor. Poblíž se nachází také zemský sněm, vláda a řada ministerstev, díky čemuž je tato čtvrť nazývána i jako Regierungsviertel.

Zemský sněm (Landtag)

Na břehu Rýna leží také rozlehlý komplex budov zemského sněmu tvořící šest budov s kruhovým či polokruhovým půdorysem. Zemský sněm je centrálním legislativním orgánem země Severní Porýní-Vestfálsko. Vnitřní kruhové uspořádání plenárního sálu se navíc stalo vzorem i pro berlínský spolkový sněm.

Zemské ministerstvo hospodářství (Wirtschaftsministerium NRW)

Zemské ministerstvo hospodářství, celým jménem Ministerstvo hospodářství, inovací, digitalizace a energetiky země Severní Porýní-Vestfálsko, hraje v této spolkové zemi významnou pozici. NRW bylo historicky nejvýznamnějším německým průmyslovým centrem. V rámci SRN však tato nejlidnatější země neztrácí na ekonomické atraktivitě, což dokládají hlavní sídla největších německých firem (Henkel, E. ON, ThyssenKrupp, Bayer, Deutsche Post DHL, Deutsche Telekom, Metro).

Univerzita (Heinrich-Heine-Universität)

Z Düsseldorfu pochází známý německý spisovatel Heinrich Heine, po kterém je zde pojmenovaná i akademie umění a místní univerzita, která byla založena roku 1965.  Především místní fakulta ekonomie a přírodních věd se těší dobré pověsti. Mezi partnerské univerzity v ČR patří Univerzita Karlova v Praze, avšak kooperace byla navázána i s Univerzitou Pardubice, Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích či Technickou Univerzitou v Liberci. Univerzitu tvoří rozlehlý kampus v jižní části města s přilehlou univerzitní klinikou a botanickou zahradou.

Kultura

Přestože je Düsseldorf ve světě známý především jako platforma avantgardistického umění, městská scéna nabízí velmi pestrou kulturní nabídku. 26 muzeí (Kunsthalle Düsseldorf, KIT, Kunstsammlung NRW, Filmmuseum) a více než 100 galerií, přes 30 divadel a menších scén (Deutsche Oper am Rhein, Düsseldorfer Schauspielhaus, Komödie) nebo světoznámá Akademie umění (Kunstakademie). Opera Deutsche Oper am Rhein disponuje největším ensemblem v SRN a za návštěvu stojí i koncertní dům Tonhalle (původně planetárium), který patří mezi nejpůsobivější a nejmodernější německé koncertní sály.

 

Galerie


Düsseldorf