Velký potenciál pro české nejen technologické firmy přinesl veletrh Medica v Düsseldorfu
29.11.2018 / 09:55 | Aktualizováno: 29.11.2018 / 10:31
Veletrh zdravotnické techniky Medica potvrdil hlavní trendy ve zdravotnictví, zejména trend digitalizace, robotizace a důraz na inovace postupů a modelů v ambulantní a klinické péče. Velký obchodní potenciál je zřetelný elementárně pro malé inovativní firmy schopné dodat specifické řešení na míru. Zejména v oblasti IT a vývoje software, širším využití umělé inteligence, či cloudových řešení a zpracování velkých dat. Což výrazně souvisí s nárůstem počtu nositelné elektroniky, ať již ve formě péče o pacienta či sebepéče tzv. selfcare.
Trend digitalizace je zásadní. Řada firem představila prototypy a již ověřovaná řešení pro vzdálenou či virtuální asistenci lékařů specialistů pro nemocnice. Mezi ty nejzajímavější startupové projekty a záměry se řadil telemonitoring životních funkcí, aplikace do mobilu pro rozeznání srdeční arytmie či oftalmoskop v chytrém mobilu. Záměry jako nasazení umělé inteligence v chytré protetice či při diagnostice pacienta zaznamenaly velké ohlasy u odborných návštěvníků.
Hlavním trendem světových dodavatelů medicínského vybavení a zařízení v rámci paralelního veletrhu COMPAMED byl trend další miniaturizace, širší uplatnění moderních a chytrých technologií u výrobků s více funkcemi a aditivní výroba 3D tiskem. Další vývoj aktivních implantátů a jejich ochrany je nyní ve středu zájmu. Výzvou je prozatím také vývoj zdravotnických textilií, kde dochází stále více k vývoji biologických a biologicky hybridních materiálů. Zejména v oblastech implantátů a interních textilií, kde je zásadní co nejširší kompatibilita a přijmutí materiálu tělem pacienta.
Na veletrhu Medica vystavovalo letos přes 5.200 vystavovatelů z celého světa. V tomto roce se zde představilo také rekordních 46 vystavovatelů z České republiky. Za účelem co nejkvalitnější prezentace českých výrobců, dodavatelů a univerzitních pracovišť měla Česká republika letos na veletrhu dvě oficiální zastoupení ve formě oficiální účasti Ministerstva průmyslu a obchodu a tradičního stánku agentury CzechTrade. Celkově se v rámci těchto dvou stánků prezentovalo 22, mezi nejvýznamnější z nich patřily např. Biomag Medical s.r.o. patented 3D pulsed magnetic therapy, Vysoké učení technické v Brně FIT FEEC, Advanced Medical Solutions s.r.o., Kettex Development s.r.o., COMPEX, spol. s r.o., Zdravopro s.r.o., Synthesia, a.s., Special Medical Technology Co., Ltd. (SMT), VUP Medical a.s., Watek s.r.o., MEDIN, a.s., Beznoska s.r.o., D Wipes s.r.o., Exatherm, s.r.o., GENERI BIOTECH s.r.o., Grade Medical s.r.o., Mezinárodní centrum klinického výzkumu FNUSA-ICRC, PRINCIPAL Engineering s.r.o., Serena GS s.r.o., ZAT a.s.
Na českém stánku a následném networkingu oficiálně přivítali vystavovatele konzul české republiky v Severním Porýní-Vestfálsku Daniel Žára a zástupkyně Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky Lenka Koucká.
Mgr. Daniel Žára, konzul České republiky v Severním Porýní-Vestfálsku