
Jubilejní 10. Česko-německý hospodářský kulatý stůl v Düsseldorfu
12.05.2017 / 13:41 | Aktualizováno: 12.05.2017 / 15:24
Dne 9. května 2017 se v Düsseldorfu konal jubilejní 10. Česko-německý hospodářský kulatý stůl. Akce, kterou již pátým rokem organizuje Konzulát ČR v Düsseldorfu ve spolupráci s agenturou NRW.Invest a Hospodářskou a průmyslovou komorou Dortmund, přišlo více jak 50 hostů, převážně zástupců českých a německých firme působících v Severním Porýní-Vestfálsku.
Na začátku večera hosty z řad firem a organizací již tradičně přivítal konzul České republiky v Düsseldorfu, Robert Otepka, zástupce hlavního jednatele IHK Dortmun, Wulf-Christian Ehrich a jednatelka agentury NRW.Invest, Petra Wassner. Poté se slova ujali hlavní hosté večera. Vrchní ředitel sekce pro Evropu, mezinárodní záležitosti a média zemského státního kancléřství Severního Porýní-Vestfálska, J. Hein ocenil, že se v posledních 5 letech podařilo nejen udržet, ale i rozvíjet tradici česko-německého hospodářského kulatého stolu, jež je místem setkání pro firmy z ČR a SRN. Obě země spojuje podobná hospodářská struktura. Vyzdvihl probíhající intenzivní dialog k restrukturalizačním opatřením mezi Moravskoslezským krajem a NRW a podtrhl význam EU pro těsnou spolupráci právě mezi ČR a SRN. V průběhu včera pozdravil přítomné hosty i státní tajemník Ministerstva hospodářství NRW, G. Horzetzky, který se vrátil přímo z Ostravy z návštěvy Moravskoslezského kraje, kde společně s hejtmanem, I. Vondrákem podepsal „společný akční plán“, obsahující vzájemnou spolupráci v oblastech výměny zkušeností s útlumem hornictví, kooperaci výzkumných center a využití superpočítače IT4Innovations v Ostravě, podporu spolupráce clustrů – Průmysl 4.0, IT bezpečnost či Práce 4.0.
R. Harun z Česko-německé obchodní komory v Praze uvedl, že Česká republika předběhla v minulém roce Polsko jako nejatraktivnější trh střední a východní Evropy v rámci hodnocení německých firem. V roce 2016 se z České republiky exportovalo do Severního Porýní-Vestfálska zboží v hodnotě 5,4 mld. EUR, čímž se nachází na 12. místě nejdůležitějších obchodních partnerů NRW. Česká republika je tak v těsném závěsu za Japonskem a před Rakouskem, Tureckem a Ruskem. V loňském roce se pak Česká republika poprvé probojovala do první desítky obchodních partnerů Německa z hlediska obratu zahraničního obchodu.
Jako další vystoupili majitel firmy Permon, J. Malý a jednatel společnosti Hatec, W. Land, kteří v minulosti navázali obchodní spolupráci právě díky existenci česko-německého hospodářského kulatého stolu v Düsseldorfu. J. Malý představil úspěšně rozvíjející se firmu Permon, která se zabývá výrobou nářadí na bázi stlačeného vzduchu a zdůraznil, že 80 % jejich produkce vyváží do zahraničí, čímž se německý trh pro Permon stává díky novému partnerovi, firmě Hatec, velmi zajímavý. Hatec, výrobce a distributor dieselových agregátů naopak díky firmě Permon získá obchodního zástupce na českém trhu. Společnost Hatec působí mj. i na trhu v Saudské Arábii a dalších zemích Blízkého východu.