
Generální konzulka Kristina Larischová diskutovala se žáky Základní školy Fantova z jihočeské Kaplice a se žáky německé školy Weitsicht z Wachtendonku o úkolech zastupitelského úřadu.
26.09.2024 / 22:55 | Aktualizováno: 30.09.2024 / 17:42
Kristina Larischová se 24. září zúčastnila besedy s 36 žákyněmi a žáky partnerských škol z Česka a Severního Porýní-Vestfálska. Do düsseldorfské Centrální knihovny, která se získala ocenění „Veřejná knihovna roku 2023“, přijela z reálné školy Weitsicht ve Wachtendonku a ze Základní školy Fantova v jihočeské Kaplici Veroniky skupina mladých lidí s doprovodem svých učitelek. Jednalo se o projekt partnerských škol podpořený z prostředků Česko-německého fondu budoucnosti.
Účastníky školního partnerství přivítal Klaus Peter Hommes, vedoucí oddělení akvizic v Centrální knihovně a avizoval, že jeho tým připravil na závěr debaty pro děti překvapení. Generální konzulka poděkovala p. Hommesovi za možnost zdarma využít pro setkání česko-německého partnerství škol moderní prostory Centrální knihovny a vyzdvihla moderní knihovnický koncept budovy a využití prvků high-tech.
Generální konzulka v diskusi představila strukturu českých zastupitelských úřadů v Německu a agendu generálního konzulátu v Düsseldorfu. Děti se dozvěděly o ekonomické a společensko-kulturní provázanosti mezi Českem a Německem a získaly povědomí o počtech českých krajanů v Severním Porýní-Vestfálsku. V rámci besedy se podařilo dětem přiblížit nejen každodenní práci konzulátu, ale i roli diplomacie pro politické, ekonomické a kulturní vztahy mezi Českem a Německem.
Během diskuze mladí lidé kladli otázky a zajímali se o diplomatickou kariéru, jazykovou vybavenost a osobní motivaci pro život v cizí zemi. Generální konzulka využila setkání s mládeží k motivování k aktivnímu zájmu o česko-německé vztahy a představila možnosti, které skýtá podpora Česko-německého fondu budoucnosti. Závěrem vyzvala mladé lidi, ať se nespokojí se znalostí angličtiny, zejména v příhraniční oblastech je důležité učit se jazyk sousedů.
V závěru se děti dočkaly překvapení formou prohlídky knihovnického oddělení pro mladistvé, kde si mohly vyzkoušet v Německu unikátní virtuální zeď pro sprayery a následně také vybavení pro virtuální realitu.
Generální konzulát v Düsseldorfu děkuje paní Veronice Brückner z reálky ve Wachtendonku a paním učitelkám ze ZŠ Fantova v Kaplici za jejich aktivitu ve prospěch česko-německé výměny mládeže.