deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

Emotivní literární večer věnovaný 80. výročí úmrtí nadané autorky a básnířky Ilse Weber

Generální konzulát ČR v Düsseldorfu ve spolupráci s Gerhart-Hauptmann Haus uspořádal 9. října 2024 vzpomínkový večer k 80. výročí úmrtí Ilse Weber, významné německo-židovské básnířky a spisovatelky, která se stala obětí holokaustu. Událostí provázela Ulrike Migdal, která představila svou knihu obsahující básně, dopisy a písně, jež Ilse Weber napsala během svého života, včetně těch, které vznikly v těžkých podmínkách terezínského ghetta.

Autorka Ulrike Migdal se intenzivně zabývala životem a dílem Ilse Weber a vydala její vybraná díla. U příležitosti 80. výročí jejího úmrtí vzpomínala na nadanou básnířku a skladatelku formou autorského čtení jejích básní a dopisů, které líčily její těžký život.

Ilse Weber byla zavražděna v Osvětimi 6. října 1944. Jednačtyřicetiletá básnířka a hudebnice, narozená v roce 1903 v židovské rodině v moravském městě Witkowitz (dnešní Vítkovice) byla od počátku roku 1942 vězněna v terezínském ghettu. Tam Ilse Weber dále skládala básně, písně a psala pohádky pro děti v táboře. Pracovala také v dětském lazaretu. Když byly nemocné děti počátkem října 1944 deportovány do Osvětimi, Ilse Weber je dobrovolně doprovázela. Ihned po příjezdu byla spolu se svými svěřenci a synem Tomášem poslána do plynové komory. Její manžel Willi, který byl v Terezíně od rodiny odloučen, přežil a později se mu podařilo získat zpět dílo Ilse Weber, čímž zajistil jeho uchování. O těžkostech jejího života nás Ulrike Migdal informovala prostřednictvím dopisů, které Ilse posílala svému synovi. Úryvky z dopisů prokládala jejími básnickými texty a písněmi, které zhudebnila v Terezíně. Její podání přeneslo posluchače do světa Ilse Weber, kde se mísila bolest s nadějí a kde poezie a hudba představovaly útočiště před krutou realitou.

Ulrike Migdal recitovala básně a četla dopisy od Ilse Weber, které vydala ve své knize „Wann wohl das Leid ein Ende hat- Briefe und Gedichte aus Theresienstadt“.  Tato kniha nejenže oživuje tvorbu Ilse Weber, ale také odhaluje její citlivost a schopnost vyjadřovat hluboké emoce v době, kdy čelila nesmírnému utrpení.

Generální konzulka Kristina Larischová ve svém úvodním projevu poděkovala řediteli Gerhart-Hauptmann Haus za možnost podílet se na takto významné a důležité akci, a Ulrike Migdal za to, že svou dlouholetou prací a svým vystoupením nejen připomněla tragický osud židovských obyvatel za druhé světové války, ale také zdůraznila literární a hudební odkaz, který nám Ilse Weber zanechala. V závěrečném projevu zdůraznil prof. Halder význam uchovávání památky obětí holokaustu a připomínání jejich osudů, zejména v době, kdy ve světě znovu narůstá antisemitismus. Ilse Weber byla německo-židovského původu, ale celý svůj život prožila ve Vítkovicích a později i v Praze a sama se pokládala se za českou patriotku. Prof. Halder poděkoval generální konzulce za příležitost společně přiblížit tento významný příběh širšímu publiku. Celý večer tak nejen vzdával hold Ilse Weber, ale také upozorňoval na nutnost připomínat si historii a hledat v ní ponaučení pro současnost.

Galerie


Čtení z tvorby Ilse Weber