deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GK Düsseldorf
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

Děti českých krajanů v Severním Porýní–Vestfálsku oslavily státní svátek setkáním s literaturou

V sobotu 28. 10. 2023 generální konzulka Kristina Larischová zahájila projekt na podporu bohemistiky, který zorganizoval spolek Schola Bohemica v Düsseldorfu pro asi padesátku dětí českých krajanů, které žijí v Německu a učí se česky v rámci sobotní školy v budově gymnázia v düsseldorfské čtvrti Kaiserswerth.

V den 105. výročí založení Československa se tak symbolicky uskutečnila akce oslavující bohatý český jazyk, českou literaturu a připomněla důležitost propagace české kultury u malých dětí. Společně s dětmi si pedagožky spolku Schola Bohemica připomněly, proč slavíme 28. 10. státní svátek.

Jednalo se akci iniciovanou a zorganizovanou Scholou Bohemicou ve formě projektu na podporu českého jazyka a literatury v zahraničí. Hostem projektu byla česká autorka knih pro děti a logopedka Ester Stará.

Účast na projektu byla umožněna i zájemcům z řad krajanů, kteří nenavštěvují výuku českého jazyka v kurzech pořádaných spolkem Schola Bohemica. Celkem se pro velký zájem předškoláků i školáků konalo jak čtení pro nejmenší, tak dvě besedy s dětmi s Ester Starou. Každá beseda trvala zhruba hodinu a jejich program byl uzpůsoben věku dětí. Cílem akce byl podpora čtenářské gramotnosti a chuti dětí ke čtení knih. Celkem se čtení a besed zúčastnilo na 50 dětí od předškoláků až po teenagery.

Protože paní Stará působí i jako speciální pedagožka, logopedka, koordinátorka inkluze na ZŠ a koordinátorka soutěže Zlaté dítě při ceně Zlatá stuha, mohl být program přizpůsoben právě jejímu pedagogickému zaměření. Děti byly na začátku seznámeny s logopedickými zásadami vyjadřování a získávání slovní zásoby. Dále se paní Stará zaměřila na učivo českého jazyka, které bylo dětem představeno hravou a interaktivní formou.

Paní Stará vybrala na besedu s dětmi také knihy zaměřené na rozvoj komunikačních dovedností s ohledem na věk malých posluchačů. Například představila knihy pro předškolní děti: Mařenka už říká Ř, Povíš mi to?, Když myšky šeptají, Když roboti brebentí. Školákům byly určeny knihy: Žvanda a Melivo, Šedík a Bubi, To je jízda, Dům za mlhou a další.

Generální konzulát děkuje paní Ester Staré, že přijala pozvání na letošní besedy s dětmi a rodiči, a za její pravidelnou spolupráci s českými školami v zahraničí. Dále děkujeme spolku Schola Bohemica za organizaci celé akce a Odboru pro krajanské záležitosti MZV ČR za podporu tohoto projektu.

Generální konzulka K. Larischová poděkovala dětem za jejich úsilí ovládnout češtinu a rodičům dětí za chvályhodnou ochotu obětovat pravidelně část rodinných víkendů návštěvě české školy. “Znalost českého jazyka je klíčem k odemknutí pokladnice bohaté české kultury, jejíž existenci naši předkové museli uhájit”. 

Galerie


Bohemistika: besedy s Ester Starou