deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přednáška „Na kajaku z Prahy k Severnímu moři“ – Gymnázium Friedricha Schillera v Pirně

Dne 5. září 2023 se v prostorách Binacionálního internátu Gymnázia Friedricha Schillera v Pirně uskutečnila přednáška českého diplomata a cestovatele Zdeňka Lyčky, nazvaná „Na kajaku z Prahy k Severnímu moři“. Studenti a vyučující gymnázia vyslechli zajímavé vyprávění o šestnáctidenní plavbě na kajaku z Prahy až k majáku Kugelbake v Severním moři.
 

Přednášející a autor stejnojmenné knihy uskutečnil tuto 881 kilometrů dlouhou plavbu v červnu roku 2014. Vydal se tehdy po stopách legendárního lachtana Gastona, který během povodní v létě 2002 uplaval 300 km z pražské zoo do Lutherova města Wittenbergu, a české princezny Markéty z rodu Přemyslovců, která se před více než osmi sty lety provdala za dánského krále Waldemara II. Vítězného a doplula po Labi do Dánska. Posluchači se zájmem sledovali líčení romantických zákoutí řeky Labe, dramatických zážitků z plavby vedle jízdní dráhy obrovských kontejnerových lodí při metrových vlnách, nebo útrap cesty během průtrží mračen a za ostrého severního větru. Zároveň se dozvěděli řadu kulturních a historických zajímavostí spojených s velkými městy i s dalšími místy, kterými Labe protéká na své cestě do severního moře.

Bližší informace o přednášce jsou k dispozici na webových stránkách Gymnázia Friedricha Schillera: www.schillergymnasium-pirna.de