deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GK Drážďany
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Pietní akce na památku českých obětí 2. světové války

Ve dnech 17. a 18. března 2025 na území Drážďan, Pirny, Lipska a Colditz proběhlo několik pietních akcí na místech spojených s památkou českých obětí nacismu a příslušníků odboje. Pietní akty pořádal u příležitosti 80. výročí konce 2. světové války generální konzulát ČR v Drážďanech ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a s Československou obcí legionářskou. Akcí se dále zúčastnili i příslušníci aktivních záloh Armády ČR a studenti Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany v Moravské Třebové.

Pirna-Sonnenstein – 17. 3. 2025

Pietní akce se konala v prostorách památníku Pirna-Sonnenstein (Gedenkstätte Pirna-Sonnenstein), kde bylo v letech 1940-41 zavražděno téměř 15 tisíc osob v rámci nacistických programů nucené euthanasie („akce T4“) a likvidace nemocných vězňů z koncentračních táborů („zvláštní opatření 14f13“). Jedním ze zde zavražděných vězňů koncentračního tábora Buchenwald byl i Robert Klein (1885 – 1941), bývalý poslanec československého parlamentu a významný odborářský funkcionář, který byl pronásledován nacisty i pro svůj židovský původ. Spolu se členy české delegace se pietní akce zúčastnili i zástupci veřejně prospěšné organizace Aktion Zivilcourage Pirna a profesoři a studenti binacionálního česko-německého studijního programu z Gymnázia Friedricha Schillera v Pirně spolu s ředitelem této školy, Dr. Kristianem Raumem.

Drážďany – 17. 3. 2025

Pietní akt byl zahájen v prostorách drážďanského památníku obětem nacismu (Gedenkstätte Münchner Platz), který se se nachází v objektu bývalé soudní budovy, na jejímž nádvoří proběhly v letech 1940-1945 popravy téměř 900 bývalých československých občanů, odsouzených nacistickými soudy za odbojovou činnost nebo za činy, klasifikované jako odpor vůči nacistickému režimu. Osoby české národnosti tvořily celkem dvě třetiny obětí nacismu, popravených na tomto místě za 2. světové války – občané takzvaného protektorátu, Češi žijící v zabraném českém pohraničí a Češi nuceně nasazení v Německu za 2. světové války. Následně proběhly pietní akce u hrobů popravených českých obětí nacismu na drážďanských hřbitovech Neuer katholischer Friedhof a Johannisfriedhof. Spolu se členy české delegace a s ředitelkou drážďanského památníku paní Dr. Birgit Sack se pietní akce v bývalé soudní budově zúčastnily i drážďanská radní paní Dr. Kristin Klaudia Kaufmann a paní Markéta Knoppik z Aktion Zivilcourage.  

Colditz – 18. 3. 2025

Do série pietních akcí byl zahrnut i hrad Colditz, kde se v letech 1940-45 nacházel zajatecký tábor pro důstojníky spojeneckých armád, kteří padli během 2. světové války do německého zajetí. Jedním z nich byl například plukovník Douglas Bader (1910-1982), pod jehož velení spadala mimo jiné i 310. československá stíhací peruť RAF. V závěru 2. světové války bylo v zajateckém táboře na hradě Colditz internováno spolu s ostatními spojeneckými zajatci i 19 zajatých československých stíhacích a bombardovacích letců, bojujících za osvobození Československa v řadách perutí britského královského letectva. Spolu s nimi zde byl dále internován i jeden československý důstojník pozemního vojska, zajatý v uniformě Svobodné Francie. 

Lipsko – Ostfriedhof – 18. 3. 2025      

Pietní akce na lipském hřbitově Ostfriedhof byla věnována památce 32 převážně českých příslušníků protinacistického odboje, kteří byli popraveni na sklonku 2. světové války dne 13. dubna 1945 v tehdejších lipských kasárnách Gholis. Jedním z nich byl i československý brigádní generál Josef Dostál (1891-1945), bývalý příslušník československých legií za 1. světové války. Spolu s českou delegací se pietní akce u hrobu českých obětí nacismu zúčastnily i zástupkyně odboru mezinárodní spolupráce lipské radnice paní Katja Roloff a paní Stefanie Bose, předsedkyně Spolku partnerství měst Lipsko – Brno e.V.     

Krátce po realizaci výše uvedených pietních akcí byla zveřejněna zpráva, že dne 26. 3. 2025 zemřel ve věku 100 let jeden z českých odbojářů, vězněných za 2. světové války v nacistických věznicích v Sasku pan MVDr. Alois Frank (1925 – 2025). Pan Frank byl za svou odbojovou činnost vězněn ve věznici v saském městě Waldheim, kde se dočkal osvobození dne 7. 5. 1945.   

Související webové odkazy:

Článek o pietní akci české delegace na webových stránkách Gedenkstätte Münchner Platz:

https://www.stsg.de/cms/dresden/aktuelles/tschechische-delegation-des-legionaersverbands-besucht-gedenkstaette-muenchner

Článek ČSOL o úmrtí MVDr. Aloise Franka, vězněného za 2. světové války v Sasku:

https://www.csol.cz/z-cinnosti-csol/aktualne/zemrel-stolety-veteran-alois-frank/

 



Gedenkstätte Pirna-Sonnenstein 

Gedenkstätte Pirna-Sonnenstein 

Gedenkstätte Pirna-Sonnenstein 

Gedenkstätte Münchner Platz Dresden 

Lipsko Ostfriedhof