deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lipský knižní veletrh 2024 - účast ČR organizovaná Moravskou zemskou knihovnou

 
Ani v letošním roce Česká republika nechyběla na Lipském knižním veletrhu (21. – 24. 3. 2024, Leipziger Buchmesse). Národní stánek s doprovodným literárním programem v rámci festivalu Lipsko čte (Leipzig liest) připravila Moravská zemská knihovna z pověření Ministerstva kultury ČR.
 

 

Účast ČR na Lipském knižním veletrhu každoročně navazuje na úspěch z roku 2019, kdy byla ČR hlavní hostující zemí. Velmi dobře se zde promítá i intenzivní spolupráce partnerských měst Lipsko a Brno, které generují řadu projektů nejen z literární oblasti. GK Drážďany podpořil organizátory záštitou nad jedním literárním večerem, jehož se zúčastnilo rekordních 90 posluchačů a účastí na slavnostním zahájení. Stánek CZECHIA se sloganem „AHOJ!“, vytvořený z fragmentů stánku z března 2019 architekta Martina Hrdiny, navázal na velmi úspěšné hostování Česka před pěti lety. V letošní expozici se představila Knihovna Milana Kundery v Brně a vystaveny byly kolekce české literatury ze všech žánrů v překladu, zejména do německého jazyka. Nechyběly ani knižní tituly z ročenky Českého literárního centra New Czech Books 2023. Ve spolupráci s Muzeem literatury – Památníkem národního písemnictví byly na stánku k nahlédnutí vítězné tituly ze soutěže Nekrásnější české knihy roku 2022. Do Lipska se vypravili zástupci nakladatelství Host, Baobab nebo Vutium, Národní galerie v Praze a tiskárny Finidr. V národní expozici se představil také letošní ročník pražského knižního veletrhu Svět knihy.

České literární centrum pod vedením Martina Krafla uspořádalo během veletrhu mimo jiné seminář pro dvě desítky českých a německých nakladatelů, kterého se zúčastnilo více než patnáct literárních překladatelů z českého do německého jazyka. Jeho cílem bylo představit aktuální českou literaturu s potenciálem překladu do němčiny v rámci příprav na hostování Česka na mezinárodním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem v říjnu 2026. I letos se české autorky a autoři osobně vypravili do Lipska, aby se zúčastnili doprovodného festivalu Lipsko čte. Svá díla v němčině se svými překladateli v Lipsku představil Matěj Hořava, Radka Denemarková, Markéta Pilátová, Dora Kaprálová, David Böhm, Ondřej Cikán, Vratislav Maňák, Zdena Salivarová – Škvorecká a Marek Toman. Jejich akce proběhly nejenom na výstavišti, ale také v Literárním domě Lipsko a v galerii Mädler Art Forum, a byly určeny jak dětským čtenářům, tak dospělým. Někteří ze spisovatelů se zapojili i do odborných debat o současné literatuře. Partnerskými zeměmi veletrhu bylo letos Nizozemsko a Vlámsko s politicky-společenským programovým konceptem. Zahájení veletrhu byl přítomen spolkový kancléř Olaf Scholz a spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier.