
Pilotní projekt české firmy STATOTEST v oblasti monitoringu geologických změn v Sasku
16.04.2025 / 09:59 | Aktualizováno: 16.04.2025 / 10:14
Svobodný stát Sasko v současné době intenzivně řeší problémy, spojené s modernizací své silniční infrastruktury, a to především nepříznivý stav některých silničních mostů z předpjatého betonu, vybudovaných před znovusjednocením Německa v roce 1990.Tento problém se stal zvláště naléhavým po loňském zřícení mostu Carolabrücke v Drážďanech. Modernizace dopravní infrastruktury v Sasku se však netýká pouze monitorování technického stavu mostů, ale zahrnuje široký okruh dopravních staveb a rovněž inženýrsko – geologický průzkum a průběžný monitoring geologických změn v jejich nejbližším okolí. Na tyto nové trendy úspěšně reaguje česká firma Statotest s.r.o., sídlící v Liberci, která byla založena v roce 2020. Statotest nabízí širokou škálu inovativních služeb v oblasti monitoringu silniční a železniční infrastruktury. Bezpečnostní monitorovací systém Statotest je navržen tak, aby spolehlivě sledoval rovněž budovy, průmyslové konstrukce, haly a technologická zařízení podle individuálních požadavků každého klienta.
V lednu letošního roku byl inovativní monitorovací systém Statotest využit v rámci pilotního projektu v saském městečku Elterein/Zwönitz, ležícím v Krušných horách. Hlavním realizátorem projektu je EDIH Saxony, Evropský digitální inovační hub, který se zaměřuje na podporu digitální transformace a inovací v Sasku. EDIH Saxony si klade za cíl poskytovat odborné znalosti, technologie a finanční podporu pro saské projekty, přispívající k rozvoji digitální infrastruktury a inovativních řešení. Pilotní projekt v lokalitě Elterein/Zwönitz je zaměřený na správu zdejší veřejné infrastruktury, optimalizaci jejího plánování údržby a zvýšení bezpečnosti místní zástavby i silniční komunikace. Projekt zahrnuje praktické testování online monitorovacího systému Statotest pro geologické změny a potenciální sesuvy hornin ve zdejší lokalitě „Kleiner Anger“. Předmětem monitoringu je například posun skalních bloků za pomoci dilatometrů a náklon celého skalního útvaru. Monitorovací systém Statotest zde dokáže díky svým 3-osým velmi přesným akcelerometrům modelovat změny celého skalního útvaru. Součástí monitoringu je i sledování teploty, vlhkosti a přítomnosti ledu ve spárách za pomocí speciálního senzoru. Tento inovativní projekt využívá moderní technologie poskytující data v reálném čase i prognózu dalšího vývoje. Závěrečné vyhodnocení projektu je plánováno do konce června letošního roku.
Pilotní projekt v Elterein/Zwönitz má mimo jiné za cíl ověřit v reálných podmínkách i podporu inovací a efektivní správu infrastruktury na místní úrovni. Statotest tak v rámci tohoto projektu usiluje i o praktickou realizaci úspěšného spojení technologické inovace a pozitivního společenského dopadu a navazuje tak na své předchozí ocenění z roku 2023, kdy tato česká firma získala prvním místo v soutěži Leipzig Public Value Award. Tato cena je od roku 2016 každoročně udělována v Lipsku inovativním start-upovým společnostem, které nabízejí produkty a služby, vyznačující se nejen inovativností a ekonomickou efektivitou, ale splňující i parametry trvalé udržitelnosti a společenské odpovědnosti. Pro firmu Statotest se toto významné ocenění stalo dalším impulsem pro úspěšnou realizaci projektů v Sasku.