Vzdělávací programy z oblasti životního prostředí určené základním školám
31.12.2015 / 01:00 | Aktualizováno: 24.05.2016 / 19:46
Během listopadu a prosince 2015 v Senegalu proběhla série vzdělávacích programů z oblasti životního prostředí vycházející z programu na podporu ochrany kriticky ohroženého západního poddruhu antilopy Derbyho, který v Senegalu od roku 2000 provádí Česká zemědělská univerzita se společností Derbianus.
Dvoudenní programy proběhly pod vedením stážistky ZÚ Dakar a studentky České zemědělské university Markéty Grúňové a za aktivní účasti senegalské studentky Mathy Sané, která studuje v ČR díky programu vládních stipendií poskytovaných ČR rozvojovým zemím. Mathy se České zemědělské universitě zapojila do aktivit spojených se záchranou antilopy Derbyho a nyní dokončuje své magisterské studium na ČZÚ.
Vzdělávací programy jsou pokračováním dlouhodobé a těsné spolupráce České republiky a Senegalu, jež se odehrává pod taktovkou neziskové organizace Derbianus Conservation, České zemědělské university a ZÚ Dakar.
Děti z deseti senegalských škol byly během dvoudenních vzdělávacích programů seznámeny se senegalskou faunou a flórou. Různorodé aktivity byly zaměřené na pochopení vzájemné propojenosti přírodních elementů a vlivu člověka na okolní prostředí. Program se setkal s až nečekaným úspěchem, a to nejen u dětí. Ve třídách totiž během programů cirkulovali i učitelé, kteří nyní volají po vzdělávání dospělých a dotisku Derbianem zhotovených vzdělávacích materiálů.
Za podpory vedení rezervace Bandia se podařilo rozšířit počet dětí, které mohly tuto soukromou rezervaci navštívit a v naprosté většině poprvé v životě uvidět na vlastní oči žirafu nebo nosorožce. Program se dotkl 364 žáků, z nichž se 206 účastnilo jednodenního kursu ve třídě a exkurse v rezervaci. Dalším 158 dětem jsme donesly chráněnou rezervaci až do jejich tříd v podobě promítaných fotografií.
Z dotazníčků, které byly dětem rozdány, školitelky zjistily, že jen jeden z padesáti senegalských žáků zná antilopu Derbyho, která je v jejím západním poddruhu senegalským unikátem, a jejíž osud je tedy v rukou budoucí senegalské generace. Pevně věříme, že kombinací dlouholetého výzkumu, managementu stád a spoluprací s místními komunitami se českým odborníkům podaří dosáhnout společného cíle - záchrany kriticky ohroženého druhu.