česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo LinkedIn logo

Dynamická senegalská ekonomika nabízí nové příležitosti

Senegal se dlouhodobě řadí mezi stabilní země a poslední roky patří mezi nejdynamičtější ekonomiky v subsaharské Africe. Rostoucí a odolná ekonomika Senegalu nabízí nové příležitosti i pro české exportéry a investory.

 

Senegal v posledních letech vykazuje solidní ekonomický růst. Mezi roky 2014 a 2016 rostla senegalská ekonomika o 6% ročně, ve srovnání s 3,5% mezi roky 2011 a 2013. Senegal má v porovnání s dalšími zeměmi regionu vyvážený státní rozpočet a zadlužení státu na úrovni 60% HDP je nižní než u dalších zemí Západoafrické ekonomické a monetární unie (průměrné zadlužení členských zemí této Unie je kolem 70% HDP). Přestože splácení státního dluhu je pro Senegal relativně drahé, státní dluh podle Světové banky a MMF za současného růstu ekonomiky nepředstavuje pro zemi riziko.

Ratingová agentura Moody’s například hodnotí ekonomický růst Senegalu jako výrazný, tažený především zlepšením energetické a dopravní infrastruktury a také strukturálními reformami v zemědělství. Důkazem současné velmi dobré ekonomické situace Senegalu je zvýšení hodnocení státního dluhu Senegalu z B1+ na Ba3 se stabilní perspektivou, ke kterému agentura přistoupila minulý měsíc. Senegal se tak po Pobřeží Slonoviny stal druhou zemí v subsaharské Africe, která dosáhla tohoto hodnocení. I Světová banka v nové edici zprávy Africa’s Pulse zařadila Senegal mezi země v subsaharské Africe s odolnou ekonomikou. Kromě Senegalu se tohoto hodnocení dostalo i Etiopii, Keni, Mali, Pobřeží slonoviny, Rwandě a Tanzanii.

Dakar

Dakar

Podle mezinárodní ekonomických institucí je možné i v příštích letech předpokládat reálný růst o 6% HDP ročně, a to především v případě pokračující realizací vládního rozvojového plánu Plan Sénégal Emergent s plánovanými výraznými investicemi ve veřejném sektoru. Růst je však nižní, než dosažení růstu HDP o 7-8% ročně do roku 2020, který senegalské vláda ve výše uvedeném plánu stanovila. Roční růst v tomto rozmezí by si vyžádal vyšší investice soukromého sektoru, přímé zahraniční investice se však podle údajů agentury Moody’s pohybují kolem 2% HDP ročně.

Nové příležitosti se týkají velkého množství sektorů, neboť hospodářství Senegalu v současné době prochází modernizací, která se týká např. zpracovatelského průmyslu, energetiky nebo informačních a telekomunikačních technologií. Hodnocení Senegalu ve zprávě Africa’s Pulse i zlepšené hodnocení Senegalu agenturou Moody’s pouze podtrhuje solidní makroekonomickou situaci a dobré ekonomické perspektivy této země, což je dobá zpráva i pro české podniky, které by měly zájem rozšířit své aktivity o senegalský trh.

(Mgr. Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dakaru)