česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Free photo Wikipedia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konkurenceschopnost Senegalu se výrazně zlepšila

Senegal v hodnocení Doing Business 2020 postoupil o 18 příček na 123. pozici a patří tak nadále mezi nejkonkurenceschopnější ekonomiky subsaharské ekonomiky. Vláda si stanovila jako cíl pokračovat na nastaveném tempu ekonomických reforem a v příštím roce hodnocení se umístit mezi prvními 100 zeměmi.

Senegal postoupil v hodnocení Doing Business 2020 oproti minulému roku o 18 míst ze 141. na 123. příčku z celkem 190 posuzovaných zemí. Ke zlepšení vedlo několik reforem v oblasti zakládání firem, získávání úvěrů, přístupu k elektřině a digitalizaci obchodních procesů. Tento výsledek potvrzuje již několik let pokračující trend zvyšování atraktivnosti Senegalu pro domácí i zahraniční podnikatele, která je dlouhodobě jednou z priorit současné vlády.

Senegal založil s podporou regionální ekonomické organizace ECOWAS informační kancelář, na kterou se mohou obrátit zájemci o půjčky na financování rozvoje obchodu a služeb, a spustil elektronickou platformu pro platbu daní. Světová Banka doporučuje mezi další reformy zahrnout zlepšení pravidel v oblasti insolvence a bankrotu firem.

Pro české firmy se v Senegalu naskýtají příležitosti v oblasti technologií pro zemědělství a zpracovatelský průmysl. Další možnosti představují infrastrukturní projekty zejména v dopravě a energetice. Rozvoj průmyslu je ve vládním rozvojovém plánu Senegalu identifikován jako významný předpoklad udržitelného růstu ekonomiky, tvorby pracovních míst a zajištění základních potřeb obyvatelstva.

 

Mgr. Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dakaru