česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia Commons - Leonora Enking
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo LinkedIn logo

Gambijské zemědělství: Nevyužitý potenciál, exportní příležitosti a cesta k modernizaci

Gambie čelí v zemědělství řadě výzev, jako je nízká potravinová soběstačnost, závislost na dešťové vodě či omezené možnosti zpracování plodin. Klíčovým exportním artiklem jsou arašídy, avšak jejich nedostatečné zpracování omezuje zisky. Investice do moderních technologií a infrastruktury by mohly podpořit růst sektoru a otevřít příležitosti i pro české firmy, které mohou přispět inovativními řešeními v oblasti agrárního podnikání a udržitelného rozvoje.

Gambie, jedna z nejmenších zemí západní Afriky, je ekonomicky závislá na zemědělství, které zaměstnává více než 70 % obyvatel a tvoří okolo 20 % HDP. Gambijské zemědělství je převážně samozásobitelské, zaměřené na pěstování obilovin, jako jsou proso, kukuřice, čirok a rýže, a částečně na vývozní plodiny, například podzemnici olejnou, bavlnu, sezam a zahradnické produkty. Zemědělská výroba je málo diverzifikovaná a většinou závislá na dešťové vodě, což snižuje potravinovou soběstačnost na přibližně 50 %. Plodinová produkce však stále zajišťuje 40 % devizových příjmů.

Zemědělská produkce je velmi nestabilní kvůli nepravidelným srážkám, slabé tržní infrastruktuře, omezenému přístupu k úvěrům (zejména pro ženy a mladé) a nedostatku zdrojů. Významní světoví dárci, jako je Světová banka, ale i Africká rozvojová banka, se i proto zasazují o transformaci zemědělského sektoru v Gambii. Např. prostřednictvím programu Gambia Inclusive and Resilient Agricultural Value Chain Development (GIRAV) poskytla Světová banka financování ve výši 68 milionů USD na rozvoj klíčových zemědělských hodnotových řetězců s vysokým růstovým potenciálem. Investice jsou zaměřeny na posílení produkčních kapacit, vytváření příležitostí pro soukromé investice do agrárního podnikání a rozvoj malých a středních zemědělských podniků.

 Klíčovou exportní komoditou jsou arašídy, jež představují 60 % zemědělského exportu. Roční produkce dosahuje 160 000 tun, z čehož většina směřuje do Evropy a Asie jako surovina. Export arašídů přináší Gambii roční příjem přibližně 100 milionů USD. Přesto zůstává zpracování arašídů minimální, což omezuje příjmy. Investice do technologií na výrobu arašídového másla, olejů či balených snacků by mohly zvýšit jejich hodnotu.

Vedle arašídů roste význam kešu ořechů a kokosových produktů. Export kešu dosáhl v roce 2023 hodnoty 35,4 milionu USD a poptávka dále roste. Kokosové produkty, jako sušené lupínky nebo oleje, nacházejí uplatnění v potravinářství i kosmetice. Zpracování těchto plodin v Gambii by mohlo zvýšit příjmy, vytvořit pracovní místa a podpořit rozvoj lokálního průmyslu.

Potenciál zpracovatelského průmyslu a udržitelnost

Gambie čelí omezeným kapacitám zpracovatelského průmyslu, což je výzva i příležitost. Rozvoj konzervárenství a moderních technologií na balení potravin může prodloužit skladovatelnost produktů a zvýšit jejich hodnotu. České firmy by mohly pomoci dodávkami zařízení na zpracování, sterilizaci a balení.

Ekologické postupy, jako je omezení pesticidů nebo certifikace bio produkce, mohou dále zvýšit exportní hodnotu. Modernizace sklizně a zpracování prostřednictvím zahraničních technologií nabízí významný potenciál. Česká republika, známá svými inovacemi v zemědělství, může hrát klíčovou roli v podpoře udržitelnosti a růstu gambijského sektoru.

Výzvy a příležitosti pro české partnery

Navzdory plánovanému nárůstu vládních výdajů na 47,4 miliardy dalasi v roce 2025, z čehož 16,2 miliardy má být určeno na kapitálové investice, čelí Gambie finančním omezením kvůli vysokým splátkám dluhu, jež představují 29 % rozpočtu (11 miliard dalasi). Přesto vláda podporuje zahraniční investory investičními pobídkami, včetně daňových úlev a celních výjimek, zejména v prioritních sektorech, jako je zemědělství a zpracovatelský průmysl. Tyto programy mohou motivovat české firmy, aby využily potenciálu rostoucího trhu a podílely se na modernizaci infrastruktury a technologií.

Roční hodnota exportu zemědělských produktů je odhadována na 150 milionů USD, což naznačuje značný prostor pro růst a příležitost pro české firmy nabídnout technologie a odborné znalosti, které podpoří rozvoj zpracovatelského sektoru v Gambii.

 

Autorka: Anna Dupalová, ekonomická diplomatka ZÚ Dakar