Rada Evropy udělila Cenu Václava Havla za lidská práva za rok 2020 saúdskoarabské aktivistce Loujain Al-Hathloul
19.04.2021 / 16:19 | Aktualizováno: 19.04.2021 / 16:22
Na úvod jarního pléna Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) byla dne 19. 4. 2021 ve Štrasburku předána v pořadí již osmá Cena Václava Havla za lidská práva.
Její držitelkou je Loujain Al-Hathloul, významná saúdskoarabská aktivistka za práva žen známá mj. pro porušování zákazu řízení motorových vozidel v Saúdské Arábii a pro odpor proti saúdskému systému poručenství pro muže. Byla opakovaně zadržena, odsouzena a od roku 2018 vězněna. Nedávno byla z vězení propuštěna, ale její osobní svoboda a svoboda projevu jsou stále omezovány.
Vítězka ceny vzešla z užšího seznamu tří kandidátů, přičemž trojici nominovaných doplňovaly Jeptišky řádu Drukpa (Nepál), skupina mladých buddhistických jeptišek, které ve svých domovských vesnicích v Himalájích prosazují rovnost žen a mužů a Julienne Lusenge (Demokratická republika Kongo), konžská aktivistka za lidská práva dokumentující sexuální zneužívání a násilí na ženách v domovském Kongu. Oběma byl udělen diplom. Všechny finalistky byly vybrány sedmičlennou porotou složenou ze zástupců nominovaných PACE, Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.
Cena Václava Havla za lidská práva je od r. 2013 udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 jako ocenění výjimečných činů občanské společnosti na obranu lidských práv v Evropě i mimo ni. Cena, kterou tvoří trofej a diplom za významný přínos v boji za lidská práva, obnáší odměnu ve výši 60 000 EUR. Česká republika ocenění finančně podporuje.
Po udělení ceny ve Štrasburku proběhla online mezinárodní konference, organizovaná Knihovnou Václava Havla a Nadací Charta 77, na počest laureátky.