
Parní turbína z Brna pomáhá vytápět chodníky v americkém městě Holland ve státu Michigan
12.01.2017 / 21:40 | Aktualizováno: 16.05.2019 / 21:19
Brněnský závod Siemens Industrial Turbomachinery dodal parní turbínu pro vytápění chodníků v americkém městě Holland ve státě Michigan. Turbína je instalována v elektrárně Holland Energy Park a vyhřívá i podzemní potrubní systém, který dokáže rozpustit 2,5 centimetru sněhu za hodinu při okolní teplotě minus devět stupňů Celsia.
V státě Michigan sněží v průměru 32 dní v roce a za tu dobu tam napadne téměř 180 cm sněhu. Město Holland se proto rozhodlo již v roce 1988 pro řešení a podepsalo investici 3 miliony USD do modernizace města. Součástí obsáhlého projektu byl i systém na vyhřívání chodníků s využitím odpadního tepla z výroby elektrické energie.
V krátké době zde byl vybudován systém potrubí o délce více než 300 km, který v současnosti pokrývá plochu přibližně 46 000 m2, tedy celé centrum města. Potrubí je nataženo pod hlavními ulicemi a pod dvěma velkými parkovišti. V roce 2016 přistoupilo město Holland k rozsáhlé renovaci již nevyhovující staré uhelné elektrárny a tyto změny zasáhly i do fungování systému na odtávání sněhu z ulic.
Nové zařízení, které začalo fungovat na podzim roku 2016, produkuje oproti původnímu až o 50 procent méně emisí CO2. Moderní strojovna elektrárny Holland Energy Park je vybavena kombinovaným cyklem dvou spalovacích turbín Siemens SGT-800 a parní turbínou Siemens SST-400, kterou vyrobili v brněnském závodě Siemens Industrial Turbomachinery. Právě pára z brněnské turbíny již v těchto dnech vyhřívá i podzemní potrubní systém. „Brněnské turbíny se běžně využívají ve městech po celém světě pro centrální zásobování teplem. Vyhřívání chodníků je ale v naší více než stoleté historii premiéra," říká Vladimír Štěpán, ředitel Siemens Industrial Turbomachinery.
Hlavní motivací pro tuto inovaci bylo zvýšit zájem podnikatelů o tuto lokalitu a rozproudit ve městě investice a obchod. A jak ukazují zkušenosti za již téměř 30 let, plánovaná čekávání se více než vyplnila. Důležité ale bylo i ekologické hledisko, poněvadž díky termickému tání sněhu již vůbec není potřeba používat ve městě chemickou sůl. Odpadní teplo, které se zde využívá, je navíc v podstatě zadarmo a ušetří se i na technice a práci lidí, které by byly potřeba pro zajištění odklízení sněhu. V neposlední řadě je výrazně zvýšilo i pohodlí občanů. Za zmíněné období výrazně klesl počet úrazů způsobených uklouznutím a následným pádem a nikdo si už nemusí pořizovat na cestu do práce či do školy speciální zimní boty.
Tomáš Trnka, Generální konzulát České republiky v Chicagu