Veletrh Lightfair International v Chicagu odhalil nenovější trendy v oblasti osvětlení
29.05.2018 / 09:45 | Aktualizováno: 21.05.2019 / 18:28
Ve dnech 6. – 10. května 2018 se v prostorách budovy McCormick v Chicagu uskutečnil světově jeden z nejvýznamnějších veletrhů osvětlení Lightfair International (LFI) s nejaktuálnějšími trendy v nabídce osvětlení. Již nyní se připravuje 30. ročník, který se uskuteční v květnu 2019 ve Filadelfii. Možnost účasti firmám z ČR je tak stále otevřena.
V letošním roce své expozice připravilo pro zhruba 27 tis. návštěvníků více než 600 vystavovatelů z 22 zemí. Tradičně největší zastoupení měly firmy z USA a Číny, ale přítomny byly i významné evropské značky jako Carl Stahl či Philips.
Veletrh potvrdil trendy posledních let v oblasti osvětlení od energetické úspornosti k propojení digitálních technologií s chytrými městy až k přizpůsobení svítidel potřebám člověka a nárůstu zájmu o princip Human Center Lighting. Hlavním trendem je tak postupný přesun LED průmyslu od nabídky základních funkcí zaměřených na svícení a kvalitu světla k dalším možným funkcím světla díky konektivitě v digitálním světě. Příkladem takového chytrého světla je možnost měnit intenzitu a barvu osvětlení v ulicích v návaznosti na rychlost projíždějících vozidel či v reakci na hrozbu kolize. Obdobných řešení byla na veletrhu prezentována celá řada.
Další již 30. ročník veletrhu se uskutečni od 19. května do 23. května 2019 v prostorách Pennsylvania Convention Center ve Filadelfii. Pro potenciální zájemce z řad výrobců z ČR přikládáme odkaz na webové stránky PA Convention
Doprovodný program veletrhu byl rozšířen o konferenci nazvanou Smart City, kde jedním z diskutovaných témat byl i projekt Chicago Light Street Program. Tento projekt byl spuštěn v roce 2017 a jeho cílem je modernizace pouličního osvětlení celého města. Starosta Chicaga Emanuel Rahm v úvodním projevu uvedl, že „Přeměnou pouličních osvětlení města Chicaga na LED osvětlení budeme modernizovat infrastrukturu Chicaga, vytvářet nová pracovní místa a ušetříme daňovým poplatníkům více než 100 milionů dolarů v příštím desetiletí". O rostoucím trendu používání LED zdrojů svědčí i studie vypracovaná společností Golden Sachs, která uvádí, že až 69 % prodaných osvětlení v USA do roku 2020 budou představovat právě LED světelné zdroje. Poptávka po LED osvětlovacích produktech roste rychlým tempem téměř ve všech sektorech.
Další kategorii konference Smart City byl koncept chytrého parkování. Jedním z předních poskytovatelů inteligentní technologie založené na internetu věcí je americká společnost DayLight s jejich produktem MeshMart. Pod touto značkou existují dva hlavní systémy: bezdrátový systém MeshSmart určený k ovládání osvětlení a systém řízení a kontroly ParkSmart. Zejména systém ParkSmart s využitím senzorů by podle slov zástupce DayLight „našel široké využití ve velkých metropolích jako je Chicago“, které se opakovaně řadí mezi pět amerických měst s největšími dopravními problémy. Až milion motoristů hledajících parkování je jednou z hlavních příčin hustého provozu v Chicagu. Pokud pouze polovina těchto řidičů stráví 5 minut hledáním parkovacího místa, navýší se počet hodin jízdy o 40 tis.
Dalším příkladem využití nových technologií osvětlení je princip Human Centric Lighting (HCL) neboli osvětlení zaměřené na člověka a využití svítidel s LED technologií ve zdravotnickém průmyslu. Zatímco ve Skandinávských zemích či ve Velké Británii se osvětlení na principu Human Centric Lighting využívá běžně nejen v kancelářských prostorách, ale i ve vzdělávacích institucích, američtí odborníci na osvětlení se k tomuto principu staví zatím spíše skepticky. Vysoké nároky na osvětlení jsou rovněž kladeny ve zdravotnickém průmyslu. V USA se nesmírně dbá na kvalitní servis v nemocnicích, protože většina zdravotnických zařízení je vlastněna soukromým sektorem. Jedním z řešení, jak zlepšit pacientovi pobyt v nemocnici a prospět jeho zdraví, jsou i zmíněné LED světelné zdroje. Do popředí se prosazuje využití barevných LED osvětlení. Poptávka na americkém trhu po tomto produktu roste. Důkazem toho jsou již čtyři projekty za několik desítek milionů dolarů společnosti Philips, která v nemocnicích v Bostonu, San Antoniu, Phoenixu a Chicagu instalovala LED osvětlení typu Color Kinetics. Bylo využito jak na fasádě budov, tak i v lobby nemocnic, na chodbách a v neposlední řadě na pokojích pacientů formou zabudovaných stropních svítidel. Tato čtvercová svítidla se dají pacientem snadno ovládat pomocí technologie a hrané světelné show se dá měnit podle nálady. Dokonce lze stropní osvětlení synchronizovat s play listem. Výhledem nemocnic do budoucnosti je poskytnutí softwaru, který umožní pacientům navrhnout si své vlastí světelné show.
Zpracoval: Tomáš Trnka, Generální konzulát Chicago
sledujte nás na